Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
10. Ukraińska Wiosna
2017-05-08
NEW

Nowa Europa Wschodnia”, patron wydarzenia, zaprasza na 10. edycję festiwalu Ukraińska Wiosna: 10-27 maja, Poznań, Leszno, Tarnowo Podgórne, Kórnik, Bojanowo, Gniezno.

W 2007 roku przy konsulacie honorowym Ukrainy w Poznaniu, Łukasz Horowski – ówczesny konsul honorowy, założył Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska–Ukraina. Potem narodziła się ona – Ukraińska Wiosna. W tym roku świętuje swój mały jubileusz. Na początku była wyłącznie przeglądem kultury wschodniego sąsiada, z czasem jednak stała się stabilną platformą do spotkań lokalnego środowiska artystycznego z ukraińskimi partnerami.

W tym roku zapraszamy na szereg wydarzeń, które są efektem tego typu kooperacji, ale również przegląd aktualnych trendów w kulturalnej ofercie Ukrainy. W myśl idei Poznaj Sąsiada! zapraszamy między innymi na spektakl Sen o lepszym kraju na podstawie twórczości Serhija Żadana w reżyserii Julii Bilińskiej. Spektakl powstał we współpracy z poznańskim Teatrem Animacji, swoją premierę miał 22 kwietnia. Zapraszamy również na odsłonę łączącego w sobie dźwięk, słowo i obraz projektu Leksykon, który powstał z inspiracji tekstami Tarasa Prochaśki oraz koncerty między innymi słynnego zespołu ONUKA, który łączy wschodnie brzmienie z nowoczesnym elektro, Wołyńskiego Państwowego Chóru Ludowego oraz recital fortepianowy Etelli Czupryk.

Ponadto w programie 10. edycji Ukraińskiej Wiosny znalazły się również: wykład znanego ukraińskiego historyka i publicysty Andrija Portnowa, który pomoże nam zrozumieć mieszkańców wschodniej Ukrainy, wystawa współczesnych ikon z Nowicy oraz trzy dni z nowym kinem ukraińskim. Pokażemy takie filmy jak: Kiedy ten wiatr ustanie, który jest rezultatem współpracy Anieli Astrid Gabryel oraz Tarasa Dronia, Lot złotej muszki Iwana Krawczyszyna oraz Gniazdo Turkawki Tarasa Tkaczenki. Po ich pokazach w Kinie Pałacowym CK Zamek odbędą się spotkania z twórcami.

Ważnym punktem programu jest także cykl spotkań UKRAINkA W POZNANIU, który jest odpowiedzią na znaczny wzrost w Polsce liczby migrantów ze Wschodu. Chcemy dać kobietom–migrantkom możliwość spotkania z ekspertkami i ekspertami z zakresu prawa polskiego w różnorodnej tematyce. Planujemy seminaria poświęcone legalnej pracy w Polsce, ubezpieczeniom zdrowotnych oraz świadczeniom socjalnym, spotkanie dotyczące praw pacjentki w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Trenerki przeprowadzą również warsztaty Wen Do, podczas których kobiety będą uczyły się jak zadbać o swoją bezpieczną przestrzeń, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

(Z opisu organizatora).

 

Pełen program

 

Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska–Ukraina w Poznaniu

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury Ukrainy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Miasta Poznania, Miasta Gniezna i Miasta Leszna. Koncert Wołyńskiego Państwowego Chóru Ludowego dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Sponsorzy: Gaz System, Fair Play Job, Schur Flexibles Poland

Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza”, WTK, Wschodnik, „Nowa Europa Wschodnia”, Radio Markury, Afera, kultura.poznan.pl

Partnerzy: Galeria Oko/Ucho, Meskalina, Centrum Amarant, Jeżyckie Centrum Kultury, Kino Pałacowe, Muzeum Archeologiczne, Galeria U Jezuitów, MDK, Teatr Animacji, Teatr Muzyczny, Blue Note, Instytut Kultury Europejskiej UAM, WNPiD UAM, KontenerArt, Stowarzyszenie Antropologów Kultury ETNOSFERA, GOK „Sezam”, Dziewicza Baza, Ars Vision

 


Powrót
Najnowsze

Prezydencka bitwa

22.03.2018
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

1% dla „Nowej Europy Wschodniej”

21.03.2018
NEW
Czytaj dalej

Początek końca

20.03.2018
Aneta Strzemżalska
Czytaj dalej

17. Letnia Szkoła Wyszehradzka

19.03.2018
NEW
Czytaj dalej

Jeszcze o ustawie o IPN

16.03.2018
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Wybory bez wyboru

14.03.2018
Aneta Strzemżalska
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu