Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
10. Ukraińska Wiosna
2017-05-08
NEW

Nowa Europa Wschodnia”, patron wydarzenia, zaprasza na 10. edycję festiwalu Ukraińska Wiosna: 10-27 maja, Poznań, Leszno, Tarnowo Podgórne, Kórnik, Bojanowo, Gniezno.

W 2007 roku przy konsulacie honorowym Ukrainy w Poznaniu, Łukasz Horowski – ówczesny konsul honorowy, założył Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska–Ukraina. Potem narodziła się ona – Ukraińska Wiosna. W tym roku świętuje swój mały jubileusz. Na początku była wyłącznie przeglądem kultury wschodniego sąsiada, z czasem jednak stała się stabilną platformą do spotkań lokalnego środowiska artystycznego z ukraińskimi partnerami.

W tym roku zapraszamy na szereg wydarzeń, które są efektem tego typu kooperacji, ale również przegląd aktualnych trendów w kulturalnej ofercie Ukrainy. W myśl idei Poznaj Sąsiada! zapraszamy między innymi na spektakl Sen o lepszym kraju na podstawie twórczości Serhija Żadana w reżyserii Julii Bilińskiej. Spektakl powstał we współpracy z poznańskim Teatrem Animacji, swoją premierę miał 22 kwietnia. Zapraszamy również na odsłonę łączącego w sobie dźwięk, słowo i obraz projektu Leksykon, który powstał z inspiracji tekstami Tarasa Prochaśki oraz koncerty między innymi słynnego zespołu ONUKA, który łączy wschodnie brzmienie z nowoczesnym elektro, Wołyńskiego Państwowego Chóru Ludowego oraz recital fortepianowy Etelli Czupryk.

Ponadto w programie 10. edycji Ukraińskiej Wiosny znalazły się również: wykład znanego ukraińskiego historyka i publicysty Andrija Portnowa, który pomoże nam zrozumieć mieszkańców wschodniej Ukrainy, wystawa współczesnych ikon z Nowicy oraz trzy dni z nowym kinem ukraińskim. Pokażemy takie filmy jak: Kiedy ten wiatr ustanie, który jest rezultatem współpracy Anieli Astrid Gabryel oraz Tarasa Dronia, Lot złotej muszki Iwana Krawczyszyna oraz Gniazdo Turkawki Tarasa Tkaczenki. Po ich pokazach w Kinie Pałacowym CK Zamek odbędą się spotkania z twórcami.

Ważnym punktem programu jest także cykl spotkań UKRAINkA W POZNANIU, który jest odpowiedzią na znaczny wzrost w Polsce liczby migrantów ze Wschodu. Chcemy dać kobietom–migrantkom możliwość spotkania z ekspertkami i ekspertami z zakresu prawa polskiego w różnorodnej tematyce. Planujemy seminaria poświęcone legalnej pracy w Polsce, ubezpieczeniom zdrowotnych oraz świadczeniom socjalnym, spotkanie dotyczące praw pacjentki w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Trenerki przeprowadzą również warsztaty Wen Do, podczas których kobiety będą uczyły się jak zadbać o swoją bezpieczną przestrzeń, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

(Z opisu organizatora).

 

Pełen program

 

Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska–Ukraina w Poznaniu

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury Ukrainy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Miasta Poznania, Miasta Gniezna i Miasta Leszna. Koncert Wołyńskiego Państwowego Chóru Ludowego dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Sponsorzy: Gaz System, Fair Play Job, Schur Flexibles Poland

Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza”, WTK, Wschodnik, „Nowa Europa Wschodnia”, Radio Markury, Afera, kultura.poznan.pl

Partnerzy: Galeria Oko/Ucho, Meskalina, Centrum Amarant, Jeżyckie Centrum Kultury, Kino Pałacowe, Muzeum Archeologiczne, Galeria U Jezuitów, MDK, Teatr Animacji, Teatr Muzyczny, Blue Note, Instytut Kultury Europejskiej UAM, WNPiD UAM, KontenerArt, Stowarzyszenie Antropologów Kultury ETNOSFERA, GOK „Sezam”, Dziewicza Baza, Ars Vision

 


Powrót
Najnowsze

Rycerz w mitycznej skórze

11.12.2017
Jewhen Mahda
Czytaj dalej

„Białoruś: zmiany w polityce i nowe możliwości wpływu”

11.12.2017
NEW
Czytaj dalej

Rosyjskie kino w polskich miastach!

08.12.2017
NEW
Czytaj dalej

Trzecia siła

04.12.2017
Serhij Szebelist z Połtawy
Czytaj dalej

Gra w Naddniestrze

30.11.2017
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Między sojuszem a rywalizacją

28.11.2017
Jakub G. Gajda
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu