Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Relacja: „Putin czy Miedwiediew: ostatnia prosta”
2011-05-23
Wojciech Koźmic
„Nowa Europa Wschodnia” i Instytut Wschodnich Inicjatyw byli organizatorami spotkania „Putin czy Miedwiediew: ostatnia prosta”, które odbyło się 18 maja w Krakowie w kawiarni Café Szafé. W charakterze ekspertów wystąpili dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent polskich mediów w Rosji Sławomir Popowski, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Robert Kłaczyński i zastępca redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej” Małgorzata Nocuń. Moderatorem spotkania był Zbigniew Rokita.

Zaproszeni goście rozważali możliwości rozwoju sytuacji w Rosji w okresie przedwyborczym. Podkreślono, że Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew są właściwie jedynymi realnymi kandydatami na urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej. Obecny układ na szczytach władzy oraz oczekiwania społeczeństwa rosyjskiego niejako zmuszają do tego, aby kolejnym prezydentem Rosji był jeden z nich. Wskazano różnice pomiędzy oboma politykami, ich programami modernizacji i rozwoju państwa.

Sceptycznie oceniono pozycję innych sił działających na rosyjskiej scenie politycznej zarówno w kontekście wyborów w 2012 roku, jak i realnego wpływu na bieżącą politykę. Działające partie i grupy opozycyjne nie są w stanie przejąć władzy w obecnych realiach, a jedynym czynnikiem, który mógłby poprawić ich pozycję, jest poważny kryzys gospodarczy.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania była rola społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Stwierdzono, że może ono być realną grupą nacisku na rządzących, jednakże należy pamiętać, że proces jego formowania jest długi i dopiero za jakiś czas może stanowić ono rzeczywistą siłę.

Zostały poruszone także kwestie stosunków polsko-rosyjskich w kontekście bieżących relacji gospodarczych oraz następstw wynikających z wyboru jednego z kandydatów na kolejną kadencję. Uczestnicy dyskusji nie potrafili jednoznacznie wskazać, który z kandydatów będzie potencjalnie lepszy z punktu widzenia Warszawy. Starano się raczej dowieść, że wynik wyborów nie powinien wpływać na relacje między Polską a Rosją. Podkreślono, że duże znaczenie dla procesu normowania wzajemnych stosunków ma intensyfikacja relacji gospodarczych i niemieszanie do nich kwestii drażliwych, przede wszystkim historycznych.

Spotkanie „Putin czy Miedwiediew: ostatnia prosta” było kolejnym zorganizowanym w Krakowie przez „Nową Europę Wschodnią” oraz Instytut Wschodnich Inicjatyw. Zapraszamy na następne spotkania.

Wojciech Koźmic

Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu