Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
VI Forum Europa-Rosja
2011-05-27
pp
31 maja-1 czerwca, wtorek-środa, Sejm RP, ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa

Mottem tegorocznego Forum jest „Partnerstwo dla Modernizacji” i do tego projektu będzie nawiązywać sesja plenarna z udziałem przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej: marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Schetyny, przewodniczącego niemieckiego Bundestagu Norberta Lammerta, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej Bernarda Accoyera oraz przewodniczącej estońskiego Riigikogu Ene Ergmy. Idea partnerstwa Unii Europejskiej i Rosji na rzecz modernizacji, zainicjowana przez prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa podczas sztokholmskiego szczytu UE-Rosja w 2009 roku, zawiera szeroki zakres wspólnych działań na rzecz tworzenia jednolitej przestrzeni ekonomicznej, energetycznej, handlowej i kulturalnej Europy i Rosji. Spotkała się z przychylnym przyjęciem Komisji Europejskiej i dużym zainteresowaniem większości państw Wspólnoty. Idea partnerstwa wywołała zainteresowanie rosyjskich ośrodków analitycznych, struktur państwowo-gospodarczych, regionalnych, a także organizacji pozarządowych. By projekt ten spełnił pokładane w nim nadzieje, potrzebna jest wola polityczna zarówno ze strony struktur unijnych, poszczególnych państw Unii Europejskiej, jak i Rosji. Warszawskie Forum, z udziałem wpływowych polityków, będzie sprzyjać otwartej dyskusji na temat oczekiwań, problemów i narzędzi potrzebnych do osiągnięcia zakładanych celów Partnerstwa dla Modernizacji.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Forum będzie prezentacja „Raportu z transformacji – Rosja 2010”, w którym zostaną uwzględnione najważniejsze tendencje w rosyjskiej gospodarce, życiu politycznych i społecznym. Opracowanie przygotowała grupa ekspertów pod kierunkiem przewodniczącego Centrum Koniunktury Politycznej Rosji oraz dyrektora generalnego Fundacji Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Konstantina Simonowa. Po prezentacji raportu odbędzie się debata z udziałem ekspertów z najważniejszych rosyjskich i europejskich ośrodków analitycznych, która będzie koncentrować się na szansach i zagrożeniach dla rosyjskiej gospodarki w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Dominującą częścią warszawskiego spotkania będzie blok tematów poświęconych szeroko rozumianym gospodarczym i politycznym relacjom Unii Europejskiej i Rosji. Podczas obrad zostaną podjęte kwestie współpracy w zakresie energetyki, inwestycji, instrumentów finansowych, bankowości, transportu, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

 WIĘCEJ INFORMACJI

Szczegółowe pytania o Forum proszę kierować na adres: biuro.prasowe@isw.org.pl

Impreza odbywa się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej”.

Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu