Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
VI Forum Europa-Rosja
2011-05-27
pp
31 maja-1 czerwca, wtorek-środa, Sejm RP, ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa

Mottem tegorocznego Forum jest „Partnerstwo dla Modernizacji” i do tego projektu będzie nawiązywać sesja plenarna z udziałem przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej: marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Schetyny, przewodniczącego niemieckiego Bundestagu Norberta Lammerta, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej Bernarda Accoyera oraz przewodniczącej estońskiego Riigikogu Ene Ergmy. Idea partnerstwa Unii Europejskiej i Rosji na rzecz modernizacji, zainicjowana przez prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa podczas sztokholmskiego szczytu UE-Rosja w 2009 roku, zawiera szeroki zakres wspólnych działań na rzecz tworzenia jednolitej przestrzeni ekonomicznej, energetycznej, handlowej i kulturalnej Europy i Rosji. Spotkała się z przychylnym przyjęciem Komisji Europejskiej i dużym zainteresowaniem większości państw Wspólnoty. Idea partnerstwa wywołała zainteresowanie rosyjskich ośrodków analitycznych, struktur państwowo-gospodarczych, regionalnych, a także organizacji pozarządowych. By projekt ten spełnił pokładane w nim nadzieje, potrzebna jest wola polityczna zarówno ze strony struktur unijnych, poszczególnych państw Unii Europejskiej, jak i Rosji. Warszawskie Forum, z udziałem wpływowych polityków, będzie sprzyjać otwartej dyskusji na temat oczekiwań, problemów i narzędzi potrzebnych do osiągnięcia zakładanych celów Partnerstwa dla Modernizacji.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Forum będzie prezentacja „Raportu z transformacji – Rosja 2010”, w którym zostaną uwzględnione najważniejsze tendencje w rosyjskiej gospodarce, życiu politycznych i społecznym. Opracowanie przygotowała grupa ekspertów pod kierunkiem przewodniczącego Centrum Koniunktury Politycznej Rosji oraz dyrektora generalnego Fundacji Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Konstantina Simonowa. Po prezentacji raportu odbędzie się debata z udziałem ekspertów z najważniejszych rosyjskich i europejskich ośrodków analitycznych, która będzie koncentrować się na szansach i zagrożeniach dla rosyjskiej gospodarki w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Dominującą częścią warszawskiego spotkania będzie blok tematów poświęconych szeroko rozumianym gospodarczym i politycznym relacjom Unii Europejskiej i Rosji. Podczas obrad zostaną podjęte kwestie współpracy w zakresie energetyki, inwestycji, instrumentów finansowych, bankowości, transportu, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

 WIĘCEJ INFORMACJI

Szczegółowe pytania o Forum proszę kierować na adres: biuro.prasowe@isw.org.pl

Impreza odbywa się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej”.

Powrót
Najnowsze

Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim

19.11.2019
Ziemowit Szczerek
Czytaj dalej

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu