Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Numer 2/2011

Nowa Europa Wschodnia 2/2011

07.03.2011
pp
 
Coraz większymi krokami Polska zbliża się do objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polityka wschodnia ma być jednym z priorytetów, dlatego w tym numerze pojawi się dodatek „Polska – partner Wschodu”, w którym eksperci z państw objętych Partnerstwem Wschodnim i Polski przeanalizują możliwości oraz perspektywy nadchodzącej prezydencji.

Ponadto: co stoi na przeszkodzie w zbudowaniu dobrych relacji polsko-rosyjskich? Czy katastrofa smoleńska zaprzepaści szansę na pojednanie? Marcin Wojciechowski uważa, że możliwe jest przełamanie impasu, tylko trzeba wziąć się w końcu do roboty. Nie tylko polska polityka wobec Rosji jest na zakręcie, również Unia Europejska nie potrafi stworzyć spójnej koncepcji. O integracji europejskiej Federacji Rosyjskiej pisze Wolfgang Templin.

Dla silnego gracza międzynarodowego, za jakiego uchodzi (chce uchodzić?) Rosja, polityka zagraniczna musi być wielowymiarowa. Andriej Riabow przybliża problematykę stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, Marcin Kaczmarski z Chinami, a Szymon Kardaś z Iranem.

Rosję w ostatnim czasie spotkał poważny wstrząs wewnętrzny – zamach na lotnisku Domodiedowo. Tę tragedię przeważnie relacjonowano nam z perspektywy Moskwy, natomiast Iwona Kaliszewska przedstawia sytuację „od dagestańskiego podwórka”.

A co z Ukrainą? Czy prezydent Wiktor Janukowycz zaprzepaści zdobycze ukraińskiej demokracji? O nasilających się represjach wobec opozycji opowiada Wołodymyr Fesenko, a Piotr Pogorzelski opisuje konotacje władzy z biznesem.

W numerze także: Iza Chruślińska przedstawia książki niezbędne do zrozumienia Ukrainy, Wojciech Konończuk pisze o rosyjskich elitach opanowanych przez „gorączkę sztuki”, Katarzyna Kwiatkowska przybliża postać „siermiężnej damy” – Lidii Jarmoszyny. Te i wiele innych ciekawych tekstów w najnowszym numerze „Nowej Europy Wschodniej”!

POLECAMY
Grzegorz Gromadzki Cudów nie oczekujmy
Wojciech Konończuk Rosyjska gorączka sztuki

Rosyjska gorączka sztuki

02.03.2011
Wojciech Konończuk

Cudów nie oczekujmy

01.03.2011
Grzegorz Gromadzki
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu