Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkanie wokół książki „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”
2011-06-07
pp
7 czerwca, wtorek, godzina 18.00, Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1, Kraków

„Nowa Europa Wschodnia” i Instytut Wschodnich Inicjatyw zapraszają na spotkanie wokół książki Jędrzeja Morawieckiego Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, poświęconej jego wieloletnim podróżom po Syberii. Autor – podróżnik, reporter, naukowiec – opowie o ludach i kulturze Syberii oraz o zapomnianej sekcie wissarionowców.

Z Jędrzejem Morawieckim rozmawiać będzie Łukasz Wojtusik z Radia TOK FM.

Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie opowiadają o spotkaniach młodego polskiego reportażysty i podróżnika z wissarionowcami, żyjącymi na Syberii na południu Kraju Krasnojarskiego, w trudno dostępnej części tajgi – miejscu nazywanym Zoną. Członkowie sekty porzucili wszystko, by razem z Wissarionem – byłym milicjantem drogówki podającym się za Jezusa Chrystusa – rozpocząć nowe życie duchowe poza systemem finansowym. Autor, żyjąc wśród nich jako „Jędrzej z kraju Jana Pawła II”, daje pogłębiony i wolny od taniej sensacji portret ludzi, którzy w różnych momentach swego życia uwierzyli w Wissariona. Ma przy tym dość odwagi, aby samemu również stanąć twarzą w twarz z wyzwaniem, jakim dla zmęczonego kapitalizmem mieszkańca Zachodu jest alternatywne bytowanie w Nowym Jeruzalem: skupione na życiu duchowym i cichej pracy, samowystarczalne, w głębokiej harmonii z przyrodą. Nie przechodząc na stronę wyznawców Wissariona, Morawiecki umie opowiedzieć o – przecież nie tylko – swojej „tęsknocie nienasyconej”, fascynacji, rozterkach i – w końcu – rozczarowaniu. Jego wyprawom do Zony towarzyszy pytanie o to, czym jest Rosja i dlaczego fascynuje – pytanie stare i banalne, na które autor Łuskania światła udziela niebanalnej i niełatwej – osobistej odpowiedzi.

Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu