Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Festiwal WROCloveUKRAINA
2017-09-27
NEW

NEW, patron medialny, zaprasza na festiwal WROCloveUKRAINA: 27–29 października, Wrocław. Hasłem tegorocznej edycji jest Wchid na Schid czyli „Wejście na Wschód”. Wśród gości m.in. Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz.

Festiwal jest realizowany w ramach współpracy organizacji pozarządowych i samorządowych, zajmujących się kulturą oraz zaangażowanych w polsko-ukraiński dialog i działania integracyjne imigrantów z Ukrainy w Polsce. Jest nastawiony nie tyle na prezentację kultury ukraińskiej (takich wydarzeń mamy w Polsce sporo), co na prezentację projektów, będących przede wszystkim działaniami podejmowanymi wspólnie przez artystów i twórców z Polski i Ukrainy (organizatorzy nie wyklucza też przedstawicieli innych krajów Europy Zachodniej i Wschodniej).

ównymi gośćmi tej edycji festiwalu będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy między innymi wrocławskiej nagrody literackiej Angelus: Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan. Tym razem nie wystąpią jednak w tradycyjnej roli pisarzy: zaprezentują się razem z innymi artystami (muzykami, twórcami wideo, plastykami) z Polski, Ukrainy i Białorusi w roli performerów i wykonawców, prezentując swoją twórczość w niestandardowy sposób.

Andruchowycz razem z wrocławskim zespołem Karbido, z którym współpracuje od 2005 roku, zaprezentuje premierowy koncert z materiałem z nowej, piątej wspólnej płyty Litografie. Pisarz wystąpi również razem z artystami ze Lwowa i Iwano-Frankiwska ze spektaklem literacko-muzyczno-wizualnym Albert albo najwyższa forma kary, opartym na jednym z rozdziałów jego najnowszej, jeszcze nie wydanej książki.

Z kolei Serhij Żadan razem z Olą Mychajluk oraz z artystami z Białorusi, Ukrainy i Polski, zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce koncert multimedialny Rozdilovi, będący metaforycznym ukazaniem wojennej rzeczywistości wschodniej Ukrainy. Opowieść będzie przefiltrowana przez poetycki język tego wybitnego ukraińskiego poety. Towarzyszyć będzie jej tworzona na żywo wyjątkowa scenografia Oli Mychajluk, złożona ze znaków, słów, wyrazów. Z tym spektaklem artyści w 2016 roku, odwiedzili szęść przyfrontowych miast Wschodniej Ukrainy, prezentując go mieszkańcom odciętym nie tylko od zasobów materialnych i żyjących w trudnych warunkach zagrożenia wojennego, ale pozbawionych również dostępu do kultury i sztuki.

Dlatego też ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie panel dyskusyjny Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”. Oprócz Żadana i Andruchowycza wezmą udział w nim udział też inni artyści z Ukrainy – Lia i Andrij Dostliew z Doniecka (obecnie mieszkający w Polsce) oraz przedstawicielki agencji ArtPole, które znane są z realizacji artystycznych projektów na Krymie (przed aneksją) oraz we wschodniej Ukrainie (po Majdanie).


Szczegółowy plan festiwalu wraz z pełną listą artystów dostępny jest tutaj.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na podstawie wejściówek. Odbiór wejściówek możliwy jest we Wrocławiu od 9 października: w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej lub Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju (Fundacja Ukraina).

Festiwal organizuje Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016 (ESK–Wrocław 2016), Fundacją Ukraina, Ośrodkiem Działalności Artystycznej Firlej, Agencją ArtPole z Kijowa przy wsparciu Miasta Wrocław.


Powrót
Najnowsze

Nikt nie chce być barbarzyńcą

19.09.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

Wrocław: Od Republiki Weimarskiej do II Wojny Światowej

19.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Rola intelektualistów w Europie zanika

16.09.2019
Drago Jančar Nikodem Szczygłowski
Czytaj dalej

Lublin: Giedroyć, Osadczuk i stosunki polsko-ukraińskie

14.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Pomóż ratować Zamek w Wojnowicach

10.09.2019
NEW
Czytaj dalej

Szaleństwo, głupota czy metoda

10.09.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu