Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Rosyjskie kino w polskich miastach!
2017-12-08
NEW

Już dziś – 8 grudnia – 11. Sputnik rozpoczyna filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2018 roku pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej” zagra w 22 miastach: Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Chodzieży, Olsztynie, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Skierniewicach, Płocku, Gliwicach, Białymstoku, Hajnówce, Katowicach, Kielcach, Opolu, Kętrzynie, Elblągu, Tarnowskich Górach i Nowym Sączu.

W programie replik znajdą się najlepsze rosyjskie fabuły z sekcji konkursowej i Kalejdoskopu Nowego Kina, filmy dokumentalne oraz produkcje dla najmłodszych widzów – filmy familijne i animowane.

Najmocniejszym punktem replikowego programu będzie zwycięzca Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Sputnika oraz Nagrody Publiczności – Arytmia w reżyserii Borisa Chlebnikowa. Jury doceniło film „za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie”. Widzowie zapoznają się z debiutem Kantemira Bałagowa Bliskość, prezentowanym na tegorocznym festiwalu w Cannes. Bałagow był uczniem Aleksandra Sokurowa, co da się wyczuć w jego obrazie.

Byli sobie Eduarda Parri to pogodna opowieść o mieszkańcach malowniczej, ale wymierającej wsi na rosyjskiej prowincji. Pozostało w niej troje mieszkańców – dwóch samotnych mężczyzn w podeszłym wieku oraz świeżo upieczona wdowa, przez którą mężczyźni wkraczają na wojenną ścieżkę.

Wartym polecenia będzie znakomity dramat Aleksandra Chanta Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł, wpisujący się w ramy kina drogi w bardzo dobrym, rosyjskim wydaniu, a także debiut reżyserski Kostasa Marsana Mój morderca, będący ekranizacją noweli Tajemnica jeziora Sajsary autorstwa klasyka literatury jakuckiej, Jegora Nejmochowa.

W programie znalazł się także najnowszy film Jusupa Razykowa Siodło tureckie. Z pozoru poważny dramat, z którego jednak przebija ironia i duża przewrotność. Sam reżyser zdradził, że inspiracją do scenariusza był odtwórca głównej roli Walerij Masłow. Rosyjska czerwień w reżyserii Charly'ego Brauna to z kolei zabawny kolaż dokumentu i fikcji zainspirowany prawdziwą podróżą dwóch młodych Brazylijek do Rosji w celu doskonalenia warsztatu aktorskiego pod okiem słynnego rosyjskiego pedagoga.

Kolejnym replikowym tytułem będzie Mnich i demon w reżyserii Nikołaja Dostala, przedstawiający fantastyczną historię z pierwszej połowy XIX wieku. Zobaczymy również historyczno-przygodowy obraz Dmitrija Kisieliowa Czas pionierów – prawdziwą historię lotu statku kosmicznego Woschod 2, podczas którego człowiek wykonał pierwszy spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Wielbicieli sceny baletowej organizatorzy zaproszą na pokazy najnowszego filmu Walerija Todorowskiego Bolszoj, który cieszył się w Warszawie olbrzymim zainteresowaniem widzów. Deski teatralne widzowie zobaczą także w najnowszym dramacie Pawła Łungina Dama pikowa.

Miejskie ptaszki w reżyserii Julii Biełoj to komediodramat osadzony w wielkomiejskiej scenerii, która stanie się tłem do trudnych miłosnych poszukiwań. Historia trzech kobiet, które w chaosie dnia codziennego poszukują miłości. Podróż nie poślubna Dmitrija Izmiestiewa to z kolei romantyczna historia wepchnięta w ramy współczesnej komedii muzycznej. Główni bohaterowie filmu, Katarzyna i Petruchio, to postacie rodem z szekspirowskiej komedii Poskromienie złośnicy.

Na replikach festiwalu organizatorzy zaprezentują dwa tytuły dokumentalne. Pierwszy to rosyjsko-polska produkcja Tatiany Czystowej Przekonania, która zdobyła wyróżnienie Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 11. Sputnika. Film stanowi mozaikę losów kilku postaci, których problemy składają się w jedną historię. Rerberg i Tarkowski. Odwrotna strona Stalkera w reżyserii Igora Majborody jest częścią dokumentalnego cyklu, opowiadającego o kształtowaniu się twórczości i dramatycznym losie znanego operatora filmowego Georgija Rerberga.

Najmłodszym widzom polecamy pokazy kultowych, a także nowe rosyjskie animacje: Miś puszatek Fiodora Chitruka, Braciszek i Karlsson i Powrót Karlssona Borysa Stiepancewa, cykl bajek Władimira Popowa – Troje z Prostokwaszyna, Wakacje w Prostokwaszynie i Zima w Prostokwaszynie oraz cykl filmów Jurija Norsztejna – Bitwa nad Kerżeńcem, Lisica i Zając, Czapla i Żuraw, Jeżyk we Mgle i Bajka nad bajkami.

Nieco starszej publiczności gorąco polecamy 3 rewelacyjne filmy familijne. Prywatne słowo pioniera 3 Aleksandra Karpiłowskiego, będące ostatnią częścią trylogii o dzieciństwie radzieckich pionierów, Skarb Iriny Wołkowej, w którym wraz z bohaterami rozwiążemy zagadkę pewnej kradzieży z muzeum krajoznawczego oraz film fantastyczno-przygodowy Zaklęty w smoka Indara Dżendubajewa, ukazujący miłość księżnej Mirosławy i tajemniczego Armana.

Szczegółowy repertuar wszystkich miast znajdziecie tutaj.

Nowa Europa Wschodnia” po raz kolejny objęła Festiwal patronatem medialnym!

Zapraszamy do kin!


Powrót
Najnowsze

Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim

19.11.2019
Ziemowit Szczerek
Czytaj dalej

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu