Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Rosyjskie kino w polskich miastach!
2017-12-08
NEW

Już dziś – 8 grudnia – 11. Sputnik rozpoczyna filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2018 roku pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej” zagra w 22 miastach: Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Chodzieży, Olsztynie, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Skierniewicach, Płocku, Gliwicach, Białymstoku, Hajnówce, Katowicach, Kielcach, Opolu, Kętrzynie, Elblągu, Tarnowskich Górach i Nowym Sączu.

W programie replik znajdą się najlepsze rosyjskie fabuły z sekcji konkursowej i Kalejdoskopu Nowego Kina, filmy dokumentalne oraz produkcje dla najmłodszych widzów – filmy familijne i animowane.

Najmocniejszym punktem replikowego programu będzie zwycięzca Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Sputnika oraz Nagrody Publiczności – Arytmia w reżyserii Borisa Chlebnikowa. Jury doceniło film „za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie”. Widzowie zapoznają się z debiutem Kantemira Bałagowa Bliskość, prezentowanym na tegorocznym festiwalu w Cannes. Bałagow był uczniem Aleksandra Sokurowa, co da się wyczuć w jego obrazie.

Byli sobie Eduarda Parri to pogodna opowieść o mieszkańcach malowniczej, ale wymierającej wsi na rosyjskiej prowincji. Pozostało w niej troje mieszkańców – dwóch samotnych mężczyzn w podeszłym wieku oraz świeżo upieczona wdowa, przez którą mężczyźni wkraczają na wojenną ścieżkę.

Wartym polecenia będzie znakomity dramat Aleksandra Chanta Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł, wpisujący się w ramy kina drogi w bardzo dobrym, rosyjskim wydaniu, a także debiut reżyserski Kostasa Marsana Mój morderca, będący ekranizacją noweli Tajemnica jeziora Sajsary autorstwa klasyka literatury jakuckiej, Jegora Nejmochowa.

W programie znalazł się także najnowszy film Jusupa Razykowa Siodło tureckie. Z pozoru poważny dramat, z którego jednak przebija ironia i duża przewrotność. Sam reżyser zdradził, że inspiracją do scenariusza był odtwórca głównej roli Walerij Masłow. Rosyjska czerwień w reżyserii Charly'ego Brauna to z kolei zabawny kolaż dokumentu i fikcji zainspirowany prawdziwą podróżą dwóch młodych Brazylijek do Rosji w celu doskonalenia warsztatu aktorskiego pod okiem słynnego rosyjskiego pedagoga.

Kolejnym replikowym tytułem będzie Mnich i demon w reżyserii Nikołaja Dostala, przedstawiający fantastyczną historię z pierwszej połowy XIX wieku. Zobaczymy również historyczno-przygodowy obraz Dmitrija Kisieliowa Czas pionierów – prawdziwą historię lotu statku kosmicznego Woschod 2, podczas którego człowiek wykonał pierwszy spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Wielbicieli sceny baletowej organizatorzy zaproszą na pokazy najnowszego filmu Walerija Todorowskiego Bolszoj, który cieszył się w Warszawie olbrzymim zainteresowaniem widzów. Deski teatralne widzowie zobaczą także w najnowszym dramacie Pawła Łungina Dama pikowa.

Miejskie ptaszki w reżyserii Julii Biełoj to komediodramat osadzony w wielkomiejskiej scenerii, która stanie się tłem do trudnych miłosnych poszukiwań. Historia trzech kobiet, które w chaosie dnia codziennego poszukują miłości. Podróż nie poślubna Dmitrija Izmiestiewa to z kolei romantyczna historia wepchnięta w ramy współczesnej komedii muzycznej. Główni bohaterowie filmu, Katarzyna i Petruchio, to postacie rodem z szekspirowskiej komedii Poskromienie złośnicy.

Na replikach festiwalu organizatorzy zaprezentują dwa tytuły dokumentalne. Pierwszy to rosyjsko-polska produkcja Tatiany Czystowej Przekonania, która zdobyła wyróżnienie Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 11. Sputnika. Film stanowi mozaikę losów kilku postaci, których problemy składają się w jedną historię. Rerberg i Tarkowski. Odwrotna strona Stalkera w reżyserii Igora Majborody jest częścią dokumentalnego cyklu, opowiadającego o kształtowaniu się twórczości i dramatycznym losie znanego operatora filmowego Georgija Rerberga.

Najmłodszym widzom polecamy pokazy kultowych, a także nowe rosyjskie animacje: Miś puszatek Fiodora Chitruka, Braciszek i Karlsson i Powrót Karlssona Borysa Stiepancewa, cykl bajek Władimira Popowa – Troje z Prostokwaszyna, Wakacje w Prostokwaszynie i Zima w Prostokwaszynie oraz cykl filmów Jurija Norsztejna – Bitwa nad Kerżeńcem, Lisica i Zając, Czapla i Żuraw, Jeżyk we Mgle i Bajka nad bajkami.

Nieco starszej publiczności gorąco polecamy 3 rewelacyjne filmy familijne. Prywatne słowo pioniera 3 Aleksandra Karpiłowskiego, będące ostatnią częścią trylogii o dzieciństwie radzieckich pionierów, Skarb Iriny Wołkowej, w którym wraz z bohaterami rozwiążemy zagadkę pewnej kradzieży z muzeum krajoznawczego oraz film fantastyczno-przygodowy Zaklęty w smoka Indara Dżendubajewa, ukazujący miłość księżnej Mirosławy i tajemniczego Armana.

Szczegółowy repertuar wszystkich miast znajdziecie tutaj.

Nowa Europa Wschodnia” po raz kolejny objęła Festiwal patronatem medialnym!

Zapraszamy do kin!


Powrót
Najnowsze

Wybory bez wyboru

14.03.2018
Aneta Strzemżalska
Czytaj dalej

Apel środowisk obywatelskich Polski i Ukrainy

13.03.2018
Czytaj dalej

International Symposium 3R: "Revolution, War and their Consequences"

12.03.2018
NEW
Czytaj dalej

Śmierć w Gruzji

12.03.2018
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Polski balet dyplomatyczny

08.03.2018
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Polska Kuronia

06.03.2018
Iza Chruślińska
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu