Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Piotr Pogorzelski

Blog wyraża prywatne opinie Piotra Pogorzelskiego, niezależne od jego pracy dziennikarza Polskiego Radia. 

Rosyjski ciepły człowiek
2018-02-08

Panuje powszechne przekonanie, że w Rosji można śmiać się niemal ze wszystkiego – poza Władimirem Putinem. W połowie stycznia na tamtejsze ekrany weszła jednak komedia „Wakacje prezydenta”. W roli głównej, Dmitrij Gracziow – komik, który może uchodzić za sobowtóra szefa państwa. Nie ma wątpliwości, że jego obecność na małym i dużym ekranie, ma na celu ocieplenie wizerunku Władimira Putina, a nie śmianie się z jego osoby.

Dmitrij Gracziow jest młodszy od prezydenta, ma 40 lat. Urodził się w Kerczu na Krymie. W wieku 20 lat przeprowadził się do Moskwy, gdzie dostał się na dziennikarstwo międzynarodowe. Występował w studenckich kabaretach. Później pracował w Ministerstwie Transportu i w biurze prasowym jednego z banków. Jednocześnie zaczął występować w rosyjskim Comedy Clubie, a także w serialu NTW "Tak, panie prezydencie". Wszędzie wcielał się we Władimira Putina.

W styczniu tego roku na ekrany kin wszedł film Wakacje prezydenta opowiadający o tym, jak Władimir Putin w przebraniu zwiedza Rosję. Akcja rozgrywa się, między innymi, na Krymie. Autor scenariusza Oganiec Grigorian mówi, że bohater poznaje prawdziwe życie w swoim kraju. „Nie odwraca się jednak od swojego państwa, jak od parszywej owcy, a podkreśla, że chce, aby było ono lepsze” – wyjaśnia.

Sam Dmitrij Gracziow przekonuje, że w Rosji nie można mówić o kulcie jednostki Władimira Putina. „Jeśli ja, na przykład, nie chcę ostro żartować z naszego prezydenta i nie mam niczego złego do powiedzenia to tego nie robię. My po prostu żartujemy i to jest taka satyra” -– mówił jeszcze w 2013 roku w wywiadzie dla „Argumentow Niedieli – Krym”. 

Jak widać rosyjscy technologowie polityczni poważnie wzięli się za ocieplanie wizerunku prezydenta i przystosowanie go do zmieniającego się wieku Władimira Putina. Obraz rosyjskiego przywódcy jako silnego fizycznie mężczyzny w stosunku do osoby w wieku 65 lat wydaje się już nieaktualny i może być nieatrakcyjny, szczególnie dla młodszego odbiorcy. W tym momencie pojawienie się na małym i dużym ekranie komedii i skeczów, w których występuje "szef państwa" (a w tej roli aktor o 25 lat młodszy od rzeczywistego prezydenta automatycznie odmładzający obiekt swojego naśladownictwa), może przynieść odpowiedni efekt polityczny. Oczywiście nie znaczy to, że w prezentowanych tam żartach jest słabym przywódcą. Raczej siła fizyczna została zastąpiona przez siłę umysłu i powszechną wiedzę o obywatelach Rosji. Takie groźby z mrugnięciem okiem. W jednym ze skeczów komik Garik Charłamow zostaje zaproszony na Kreml, gdzie spotyka się z „Władimirem Putinem”. Zaczyna opowiadać historię o tym, jak poszedł do nocnego klubu, po czym pada zdanie: „Nie, to może lepiej nie będę o tym mówić”. W tym momencie „prezydent” mówi: „A, znam tę historię i jej zakończenie też”. W tym samym skeczu jest on w stanie także odblokować telefon swojego gościa za pomocą czytnika linii papilarnych.

Temat wszechwiedzy obecnego szefa państwa przewija się regularnie w skeczach Comedy Club. Jeszcze jeden cytat: „Po co mi Facebook, jeśli mam FSBook, tam jest o wiele więcej osób zarejestrowanych” - mówi w jednym ze skeczy Władimir Putin. "I szybko mogę ich tu ściągnąć" - dodaje.

Postać Władimira Putina na rosyjskich ekranach ma zatem na celu nie tylko ocieplanie jego wizerunku, a także jest rodzajem „wentyla bezpieczeństwa”. Komicy śmieją się raczej z jego pozytywnych cech, okazując prezydentowi szacunek. I wcale nie jest to tradycja terenów postradzieckich. Dla porównania warto obejrzeć skecze kijowskiego Kwartału ‘95, w którym komicy bezlitośnie znęcają się nad próżnością i głupotą niektórych tamtejszych polityków. 

*wykorzystane zdjęcia pochodzą z serwisu YouTube 

 


Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu