Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Blog Piotr Pogorzelski

Blog wyraża prywatne opinie Piotra Pogorzelskiego, niezależne od jego pracy dziennikarza Polskiego Radia. 

Rosyjski ciepły człowiek
2018-02-08

Panuje powszechne przekonanie, że w Rosji można śmiać się niemal ze wszystkiego – poza Władimirem Putinem. W połowie stycznia na tamtejsze ekrany weszła jednak komedia „Wakacje prezydenta”. W roli głównej, Dmitrij Gracziow – komik, który może uchodzić za sobowtóra szefa państwa. Nie ma wątpliwości, że jego obecność na małym i dużym ekranie, ma na celu ocieplenie wizerunku Władimira Putina, a nie śmianie się z jego osoby.

Dmitrij Gracziow jest młodszy od prezydenta, ma 40 lat. Urodził się w Kerczu na Krymie. W wieku 20 lat przeprowadził się do Moskwy, gdzie dostał się na dziennikarstwo międzynarodowe. Występował w studenckich kabaretach. Później pracował w Ministerstwie Transportu i w biurze prasowym jednego z banków. Jednocześnie zaczął występować w rosyjskim Comedy Clubie, a także w serialu NTW "Tak, panie prezydencie". Wszędzie wcielał się we Władimira Putina.

W styczniu tego roku na ekrany kin wszedł film Wakacje prezydenta opowiadający o tym, jak Władimir Putin w przebraniu zwiedza Rosję. Akcja rozgrywa się, między innymi, na Krymie. Autor scenariusza Oganiec Grigorian mówi, że bohater poznaje prawdziwe życie w swoim kraju. „Nie odwraca się jednak od swojego państwa, jak od parszywej owcy, a podkreśla, że chce, aby było ono lepsze” – wyjaśnia.

Sam Dmitrij Gracziow przekonuje, że w Rosji nie można mówić o kulcie jednostki Władimira Putina. „Jeśli ja, na przykład, nie chcę ostro żartować z naszego prezydenta i nie mam niczego złego do powiedzenia to tego nie robię. My po prostu żartujemy i to jest taka satyra” -– mówił jeszcze w 2013 roku w wywiadzie dla „Argumentow Niedieli – Krym”. 

Jak widać rosyjscy technologowie polityczni poważnie wzięli się za ocieplanie wizerunku prezydenta i przystosowanie go do zmieniającego się wieku Władimira Putina. Obraz rosyjskiego przywódcy jako silnego fizycznie mężczyzny w stosunku do osoby w wieku 65 lat wydaje się już nieaktualny i może być nieatrakcyjny, szczególnie dla młodszego odbiorcy. W tym momencie pojawienie się na małym i dużym ekranie komedii i skeczów, w których występuje "szef państwa" (a w tej roli aktor o 25 lat młodszy od rzeczywistego prezydenta automatycznie odmładzający obiekt swojego naśladownictwa), może przynieść odpowiedni efekt polityczny. Oczywiście nie znaczy to, że w prezentowanych tam żartach jest słabym przywódcą. Raczej siła fizyczna została zastąpiona przez siłę umysłu i powszechną wiedzę o obywatelach Rosji. Takie groźby z mrugnięciem okiem. W jednym ze skeczów komik Garik Charłamow zostaje zaproszony na Kreml, gdzie spotyka się z „Władimirem Putinem”. Zaczyna opowiadać historię o tym, jak poszedł do nocnego klubu, po czym pada zdanie: „Nie, to może lepiej nie będę o tym mówić”. W tym momencie „prezydent” mówi: „A, znam tę historię i jej zakończenie też”. W tym samym skeczu jest on w stanie także odblokować telefon swojego gościa za pomocą czytnika linii papilarnych.

Temat wszechwiedzy obecnego szefa państwa przewija się regularnie w skeczach Comedy Club. Jeszcze jeden cytat: „Po co mi Facebook, jeśli mam FSBook, tam jest o wiele więcej osób zarejestrowanych” - mówi w jednym ze skeczy Władimir Putin. "I szybko mogę ich tu ściągnąć" - dodaje.

Postać Władimira Putina na rosyjskich ekranach ma zatem na celu nie tylko ocieplanie jego wizerunku, a także jest rodzajem „wentyla bezpieczeństwa”. Komicy śmieją się raczej z jego pozytywnych cech, okazując prezydentowi szacunek. I wcale nie jest to tradycja terenów postradzieckich. Dla porównania warto obejrzeć skecze kijowskiego Kwartału ‘95, w którym komicy bezlitośnie znęcają się nad próżnością i głupotą niektórych tamtejszych polityków. 

*wykorzystane zdjęcia pochodzą z serwisu YouTube 

 


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu