Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Festiwal kina gruzińskiego
2018-04-06
NEW

NEW, patron wydarzenia, zaprasza na festiwal filmu gruzińskiego Gamardżoba kino, który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia w Warszawie.

Gamardżoba kino to filmowy przegląd historii, kultury oraz współczesnych problemów Gruzji, który powstał z inicjatywy studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy chcą uciec od stereotypów, pokazać Gruzję inną niż widzą ją Polacy, którzy coraz chętniej tam podróżują. Druga edycja przeglądu odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia w Warszawie.

Celem festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności wybitnych produkcji gruzińskiego kina oraz przedstawienie bardziej złożonego obrazu Gruzji. Przedstawione zostaną filmy starsze i nowsze, co ma dać widzom szansę poznania historii i teraźniejszości Gruzji.

Gamardżoba kino to nie tylko pokazy filmowe, ale także debaty i prelekcje z udziałem specjalistów zajmujących się Gruzją oraz filmem. W tym roku organizatorzy szykują dodatkowo muzyczną niespodziankę. Na wszystkie pokazy i wydarzenia – wstęp wolny.

 

Harmonogram wydarzenia:

PIĄTEK (20.04)

Miejsce: Faktyczny Dom Kultury

Godz. 17:00 – 21:00

17:00 Otwarcie drugiej edycji Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”

17:10 – 17:33 Pokaz filmu „Handlarz” (23 min)

Handlarz (სოვდაგარი, The Trader), reż. Tamta Gabriczidze, 2016, film dokumentalny (23 min)

Razem z wędrownym sprzedawcą oglądamy, jak wygląda życie w wiejskich zakątkach Gruzji, gdzie walutą są ziemniaki, a ambicje są niszczone przez ubóstwo.

17:33 – 17:45 Przerwa

17:45 – 19:28 Pokaz filmu „House of others” (1 h 43 min)

House of others (სხვისი სახლი), reż. Rusudan Glurdżidze, 2016, film fabularny (1 h 43 min)

Film opowiada historię dwóch rodzin, które przetrwały wojnę w Abchazji we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. W ich życiu prywatnym ciągle jednak toczy się walka. Dom, w którym znaleźli chwilową przystań, pełen jest wspomnień po osobach z niego wypędzonych. Rozpoczynanie w nim nowego etapu życia jest niezwykle trudne.

19:30 – ok. 20:45 Spotkanie z Maciejem Falkowskim i Tomaszem Grzywaczewskim

Maciej Falkowski – politolog, dziennikarz, dyplomata i podróżnik. Absolwent stosunków międzynarodowych i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2010 oraz 2013-2017 analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich, najpierw w Zespole Rosyjskim, następnie Zespole Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej. W latach 2010-2013 I sekretarz ds. politycznych w Ambasadzie RP w Erywaniu. Współtwórca Fundacji Kaukaz.net oraz wieloletni współpracownik Nowej Europy Wschodniej. Autor licznych publikacji poświęconych problematyce obszaru postsowieckiego. Od 2017 roku prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w postsowieckich państwach nieuznawanych. Autor wydanej niedawno książki „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, poświęconej m.in. Abchazji oraz Osetii Południowej. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club.

 

SOBOTA (21.04)

Miejsce: Pracownia Duży Pokój

Godz. 16:00 – 20:30

16:00 – 17:35 Pokaz filmu „Nowe życie Gogity” (1 h 35 min)

Nowe życie Gogity (გოგიტას ახალი ცხოვრება, Gogita's New Life), reż. Lewan Koguaszwili, 2016, film dokumentalny (1 h 35 min)

Gogita wychodzi z więzienia. Po prawie czternastu latach spędzonych poza domem, w zamknięciu, mężczyzna zaczyna życie na nowo. Znowu mieszka na wsi z rodzicami. Jego życie pochłania tylko jedna sprawa – poszukiwanie partnerki. Reżyser Lewan Koguaszwili przedstawia proste życie byłego więźnia, a także zaskakujące relacje pomiędzy nim a kobietami.

17:35 – 17:50 Pokaz filmu „Tamuna” (15 min)

Tamuna (თამუნა), reż. Alexander Koridze, 2002, film dokumentalny (15 min)

Film opowiada historię niezwykle utalentowanej niewidomej dziewczyny, która chce zostać pianistką. W realizacji marzeń wspierają ją najbliżsi.

17:50 – 18:00 Przerwa

18:00 – 19:05 Pokaz filmu „Institution #16” (1 h 4 min)

Institution #16, reż. Alexander Koridze, 2017, film dokumentalny (1 h 4 min)

Nowe więzienie w gruzińskim Rustawi uważane jest za jedno z najlepszych w całej przestrzeni postradzieckiej. Jednak nawet doskonały zakład karny nie może zastąpić życia na wolności. W filmie poznajemy historie więźniów, którzy czas spędzają przede wszystkim na nauce i odliczaniu dni pozostałych do wyjścia na wolność.

19:05 – ok. 20:30 Spotkanie z reżyserem filmu „Institution #16” Alexandrem Koridze oraz Maciejem Gilem

Alexander Koridze – gruziński reżyser. Dwukrotny uczestnik Berlinale Talent Campus (2003, 2004), reżyser ponad 30 filmów autorskich i telewizyjnych oraz uczestnik różnych międzynarodowych festiwali filmowych. Za dokument „Tamuna” otrzymał nagrodę na Berlinale. Jego najnowszy dokument „Institution #16” opowiada o codzienności skazańców, odsiadujących wyroki w więzieniu w mieście Rustawi, uważanym za jedno z najlepszych w całej przestrzeni postradzieckiej.

Maciej Gil – historyk kina i animator kultury filmowej, organizator i konsultant programowy wielu wydarzeń filmowych w Polsce i za granicą. Na co dzień związany z krakowską Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która prowadzi kina studyjne Agrafka i Kika oraz DKF Rozpięci. Dziennikarz, redaktor wielu publikacji filmowych, od 2014 roku redaktor naczelny „X. Informatora Kin Studyjnych”. Działacz ruchu klubów filmowych, prelegent i edukator filmowy. Jego najnowszym projektem jest Kinobus poświęcony dziejom polskiej kultury filmowej.

Miejsce: Klubokawiarnia Paragraf

21:00 Impreza z muzyką gruzińską


NIEDZIELA (22.04)

Miejsce: Państwomiasto

Godz. 15:30 – 21:00

15:30 – 15:40 Pokaz filmu „Arbuz” (10 min)

Arbuz (საზამთრო, Watermelon), reż. Tato Kotetiszwili, 2012, etiuda szkolna (10 min)

Gdzieś na uboczu, z dala od miejskich arterii, mężczyzna rozkłada swoje stoisko z arbuzami. Nieliczni lokalni kierowcy przejeżdżają bez wzruszenia. Tylko turyści zatrzymują się, by zrobić sobie zdjęcie z osobliwą atrakcją. Taki biznes nie może być dochodowy, a jakby tego było mało, po drugiej stronie szutrowej drogi zjawia się konkurencja… Film przedstawia jeden dzień z życia sprzedawcy arbuzów.

15:40 – 16:05 Pokaz filmu „Andro” (25 min)

Andro (ანდრო), reż. Tornike Gogricziani, 2017, krótkometrażowy film fabularny (25 min)

W powojennej Gruzji bezrobotny architekt Andro stara się pomóc swojej rodzinie. Wypełnia samochód rupieciami znalezionymi w domu i wraz ze swoim synem Dato jedzie na handel do Turcji. Andro i Dato na granicy zabierają ze sobą tureckiego autostopowicza – Tanera. Od tej pory podróż ojca i syna zamienia się w komediową serię niefortunnych zdarzeń.

16:05 – 16:15 Przerwa

16:15 – 17:54 Pokaz filmu „Randki w ciemno” (1 h 39 min)

Randki w ciemno (Blind Dates, შემთხვევითი პაემნები), reż. Lewan Koguaszwili, 2013, film fabularny (1 h 35 min)

Bohaterem filmu jest Sandro, czterdziestoletni mężczyzna, który mieszka z nadopiekuńczymi rodzicami. Ci ciągle wypytują swojego syna o ślub, dzieci, rodzinę i usamodzielnienie się. Receptę dla Sandro znajduje Iwo, stary przyjaciel, który umawia go na randkę w ciemno, którą znajduje przez Internet. Spotkanie okazuje się niewypałem, ale los uśmiecha się do Sandro nad Morzem Czarnym, gdzie spędza wakacje z rodzicami. Tam poznaje Mananę. Niestety wychodzi na jaw, że kobieta ma męża – i to męża kryminalistę, który zaraz ma wyjść z więzienia.

17:54 – 18:00 Przerwa

18:00 – 19:35 Pokaz filmu „Panny młode” (1 h 35 min)

Panny młode (Brides, პატარძლები), reż. Tinatin Kadżriszwili, 2014, film fabularny (1 h 35 min)

Bohaterka filmu Nutsa jest krawcową. Samotnie wychowuje dwójkę dzieci, ponieważ ich ojciec – Goga – siedzi w więzieniu i spędzi tam najbliższe kilka lat. Nutsa decyduje się poślubić Gogę, ponieważ dzięki temu będzie mogła odwiedzać go raz w miesiącu. Ślub jest krótki, a najbliższa rodzina nie bierze w nim udziału. Kobieta jest coraz bardziej sfrustrowana krótkimi widzeniami i długą samotnością. Dodatkowo w jej życiu pojawia się inny mężczyzna.

19:35 – 21:00 Spotkanie z Ludwiką Włodek, Kają Puto i Bartłomiejem Krzysztanem

dr Ludwika Włodek – socjolożka, reporterka i publicystka. Wykłada w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje specjalizacją „Azja Środkowa”. Prowadzi zajęcia m.in. na temat sytuacji kobiet w Azji Środkowej, Afganistanie i Iranie. Autorka reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej. W 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, w 2014 „Wystarczy przejść przez rzekę”, a w 2017 „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”.

Kaja Puto – wiceprezeska zarządu Korporacji Ha!art. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka, studiowała w Krakowie, Berlinie i Tbilisi. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w „Dzienniku Opinii”, „Nowej Europie Wschodniej” i „Polityce”. Autorka licznych publikacji poświęconych kinu, m.in. gruzińskiemu.

Bartłomiej Krzysztan – zajmuje się pamięcią, tożsamością i polityką Kaukazu. Autor tekstów publicystycznych i naukowych o regionie. Mieszkał w Gruzji, szwenda się po postsowietach.

 

Na wszystkie pokazy i wydarzenia – wstęp wolny.

 

Gamardżoba kino powstaje dzięki wsparciu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, firmy 7 Senses Travel oraz Kindzmarauli Marani.


Powrót
Najnowsze

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu