Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Czechosłowacja – wykład dr Magdaleny Bystrzak w Krakowie
2018-10-08
NEW

NEW zaprasza na wykład pt. Czechosłowacja, który wygłosi dr Magdalena Bystrzak ze Słowackiej Akademii Nauk. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „1918. Kultura nowej Europy” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25), 11 października o godzinie 18:00. Na wykładzie równocześnie zapowiedziana zostanie nowa wystawa w MCK pt. Architektura niepodległości w Europie Środkowej” (9 listopada 2018 – 10 lutego 2019)

Według słowackiego historyka Ľubomíra Liptáka „relacje między Słowakami a Czechami były długotrwałe, wieloaspektowe i nadal są żywe”. Nadal żywa jest także pamięć o międzywojennej demokratycznej Republice Czechosłowackiej, mimo że data powstania tego wspólnego państwa Czechów i Słowaków jest świętem narodowym tylko dla tych pierwszych.

Wykład będzie próbą posumowania charakteru czesko-słowackiej wspólnoty, która po 1918 roku zyskała realny kształt w postaci wspólnego państwa. Dr Magdalena Bystrzak prześledzi problematykę wspólnej wolności (a także ograniczeń z niej wynikających) i podsumuje historię międzywojennego czechosłowackiego „eksperymentu”, którego idea sięga dziewiętnastego wieku. Opowie nie tylko o najciekawszych zjawiskach życia kulturalnego lat 20. i 30. XX wieku, takich jak np. działalność Jána Smreka i Leopolda Mazáča w Pradze czy środowiska Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Bratysławie. Przedstawi też unifikującą ideę czechosłowakizmu.  Omówione zostanie znaczenie Pragi w słowackim życiu kulturalnym, a także status Bratysławy jako „stolicy Słowaków” (tzw. hlavné mesto Slovenska). Przy okazji wykład nawiąże do mitu „złotego wieku”, który w czeskiej pamięci zbiorowej reprezentuje nowoczesna, demokratyczna, międzywojenna Czechosłowacja.

Dr Magdalena Bystrzak (1986) – doktor nauk humanistycznych w zakresie literatury słowackiej, pracownik naukowy Instytutu Literatury Słowackiej Akademii Nauk. Absolwentka Uniwersytetu Karola w Pradze i Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Filologii Słowackiej, specjalność literaturoznawcza). Zajmuje się długim trwaniem romantyzmu w słowackiej kulturze międzywojennej i ówczesnymi sporami o model kultury narodowej. Tłumaczka, publicystka.

Cykl wykładów „1918. Kultura nowej Europy” stanowić będzie rodzaj wprowadzenia do historii i kultury krajów Europy Środkowej w okresie międzywojennym. Choć traktat wersalski przyniósł Europie upragniony pokój, a wielu narodom wolność, to jego postanowienia stanowiły także przyczynę rozczarowań. Kolejne wykłady nakreślać będą różnorodność sytuacji politycznej i społecznej w poszczególnych państwach po I wojnie światowej oraz ukazywać jak nowe realia odcisnęły się w kulturze i sztuce.


Powrót
Najnowsze

Wybory w parlamentarne w Finlandii: wygrana z lewa i z prawa

19.04.2019
Juliusz Dworacki
Czytaj dalej

Belgradzka Lady Makbet nie żyje

16.04.2019
Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Polityczni znachorzy

15.04.2019
Andrzej Szeptycki Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Integracyjne napięcia

15.04.2019
Maxim Rust
Czytaj dalej

Białorusini znowu bronią Kuropatów

12.04.2019
Tomasz Mróz
Czytaj dalej

Quo vadis, Zełenski?

11.04.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu