Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
"Pepiki" Mariusza Surosza – Zapowiedź
2018-10-10
NEW

Pod patronatem NEW 17 października ukaże się drugie wydanie książki Mariusza Surosza Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, wzbogacone o sześć nowych rozdziałów.

Pepiki to książka o ludziach piszących historię, o zwycięzcach i o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o ideały. To opowieść o sławnych Czechach i nie mniej ważnych dla czeskiej historii postaciach drugiego planu: wybitnym pisarzu Karelu Čapku, urodzonym w Karlowych Warach Karlu Hermannie Franku, hitlerowskim zarządcy Protektoratu Czech i Moraw, amerykańskiej żonie pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronomie nawołującym do zjednoczenia kraju, księdzu-prezydencie oskarżonym o współudział w ludobójstwie, czeskim pilocie z Dywizjonu 303 i wielu, wielu innych. To błyskotliwe reportaże o czeskim człowieku, pozwalające otrząsnąć się ze stereotypów i uważniej spojrzeć na południowych sąsiadów.

Jak podkreśla autor:

Kiedy moja książka „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” ukazała się w czeskim przekładzie dziennikarzom tłumaczyłem, że zamiarem moim było napisanie dla Polaków swoistego elementarza historii XX wieku naszych sąsiadów z południa. Tłumaczyłem, że  Polacy niewiele wiedzą o skomplikowanych dziejach Czechów i Słowaków. Że zamiast wiedzy dominuje wyobrażenie jak beztrosko żyło się i żyje nad Wełtawą. „Pepiki” szły pod prąd tym wizjom ukazując przez pryzmat losów poszczególnych bohaterów, że losy naszych słowiańskich pobratymców pełne były dramatów, rozczarowań i tragedii. Drugie wydanie jest rozszerzone. Nie mogłem sobie odmówić przyjemności, aby Polakom nie przedstawić panów Václava Laurina i Václava Klementa, którzy stali się budowniczymi potęgi czeskiego przemysłu motoryzacyjnego i którymi tak szczyci się koncern Škoda. Czyż mogłem pominąć Karela Čapka? Pisarz jest już w Polsce nieco zapomniany, ale bez niego obraz czeskiego życia intelektualnego – nie tylko okresu międzywojennego, ale i dzisiejszego – byłby niepełny i ubogi. Znakomity literat, dziennikarz i intelektualista, niezłomny obrońca demokracji jest wciąż obecny we współczesnym intelektualnym dyskursie nad Wełtawą. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie znając Čapka, nie jesteśmy w stanie zmagać się ze zrozumieniem czeskiego życia. Każdy naród ma bohaterów i zdrajców. Bohaterem był generał Heliodor Píka, zdrajcą Emanuel Moravec. Obaj byli przedwojennymi oficerami. Znaleźli się na przeciwległych biegunach. Píka walczył o Czechosłowację i za wierność ideałom demokracji zapłacił śmiercią. O Moravcu mówi się „czeski Quisling” i stawia się w jednym szeregu z norweskim politykiem, który całkowicie oddał się w służbę III Rzeszy. Takim też fanatycznym sługusem hitlerowskich Niemiec był Moravec.I wreszcie dwaj Słowacy. Dwaj prezydenci. Ksiądz Jozef Tiso i prawnik Gustáv Husák. Ten pierwszy był prezydentem Słowacji, kraju w pełni podporządkowanego III Rzeszy. Husák, z kolei stanął na czele Czechosłowacji i wiernie służył Moskwie. Obaj dość ponuro zapisali się w dziejach środka Europy.Drugie wydanie „Pepików” wzbogacone jest o sześć kolejnych rozdziałów. Po co? Aby ten „elementarz” dla Polaków jeszczebardziej skomplikować i nadwątlić wyobrażenie, że na południe od Polski żyje się spokojnie a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy.

Mariusz Surosz (ur. 1963 w Świnoujściu) – eseista i dziennikarz, autor dwóch książek poświęconych dziejom Czechosłowacji: Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (2010) i Ach, te Czeszki (2015). Obie zostały wydane także w Czechach, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Pepiki były tam nominowane do nagrody Bestseller 2011. Surosz jest absolwentem Wydziału Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w wydawnictwach książkowych, był również rzecznikiem prasowym MKS Cracovia SSA. Publikował na łamach polskiej i czeskiej prasy, m.in.: „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Newsweeka” i „Lidovych Novin”. Od roku 2011 mieszka w Pradze.


Powrót
Najnowsze

IPN usprawiedliwia „Burego”

18.03.2019
Krzysztof Popek Krzysztof Persak
Czytaj dalej

Nadchodzi bałkańska wiosna?

18.03.2019
Krzysztof Popek
Czytaj dalej

A po co w ogóle był ten Majdan?

18.03.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

Wizyta studyjna Forum Obywatelskiego UE-Rosja

15.03.2019
NEW
Czytaj dalej

Co z tym Donbasem? Kandydaci na prezydenta Ukrainy wobec konfliktu na wschodzie kraju

15.03.2019
Krzysztof Nieczypor
Czytaj dalej

Wybory na Ukrainie. Faworyt bez programu wyborczego?

14.03.2019
Wojciech Konończuk Artur Wróblewski
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu