Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
"Pepiki" Mariusza Surosza – Zapowiedź
2018-10-10
NEW

Pod patronatem NEW 17 października ukaże się drugie wydanie książki Mariusza Surosza Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, wzbogacone o sześć nowych rozdziałów.

Pepiki to książka o ludziach piszących historię, o zwycięzcach i o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o ideały. To opowieść o sławnych Czechach i nie mniej ważnych dla czeskiej historii postaciach drugiego planu: wybitnym pisarzu Karelu Čapku, urodzonym w Karlowych Warach Karlu Hermannie Franku, hitlerowskim zarządcy Protektoratu Czech i Moraw, amerykańskiej żonie pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronomie nawołującym do zjednoczenia kraju, księdzu-prezydencie oskarżonym o współudział w ludobójstwie, czeskim pilocie z Dywizjonu 303 i wielu, wielu innych. To błyskotliwe reportaże o czeskim człowieku, pozwalające otrząsnąć się ze stereotypów i uważniej spojrzeć na południowych sąsiadów.

Jak podkreśla autor:

Kiedy moja książka „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” ukazała się w czeskim przekładzie dziennikarzom tłumaczyłem, że zamiarem moim było napisanie dla Polaków swoistego elementarza historii XX wieku naszych sąsiadów z południa. Tłumaczyłem, że  Polacy niewiele wiedzą o skomplikowanych dziejach Czechów i Słowaków. Że zamiast wiedzy dominuje wyobrażenie jak beztrosko żyło się i żyje nad Wełtawą. „Pepiki” szły pod prąd tym wizjom ukazując przez pryzmat losów poszczególnych bohaterów, że losy naszych słowiańskich pobratymców pełne były dramatów, rozczarowań i tragedii. Drugie wydanie jest rozszerzone. Nie mogłem sobie odmówić przyjemności, aby Polakom nie przedstawić panów Václava Laurina i Václava Klementa, którzy stali się budowniczymi potęgi czeskiego przemysłu motoryzacyjnego i którymi tak szczyci się koncern Škoda. Czyż mogłem pominąć Karela Čapka? Pisarz jest już w Polsce nieco zapomniany, ale bez niego obraz czeskiego życia intelektualnego – nie tylko okresu międzywojennego, ale i dzisiejszego – byłby niepełny i ubogi. Znakomity literat, dziennikarz i intelektualista, niezłomny obrońca demokracji jest wciąż obecny we współczesnym intelektualnym dyskursie nad Wełtawą. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie znając Čapka, nie jesteśmy w stanie zmagać się ze zrozumieniem czeskiego życia. Każdy naród ma bohaterów i zdrajców. Bohaterem był generał Heliodor Píka, zdrajcą Emanuel Moravec. Obaj byli przedwojennymi oficerami. Znaleźli się na przeciwległych biegunach. Píka walczył o Czechosłowację i za wierność ideałom demokracji zapłacił śmiercią. O Moravcu mówi się „czeski Quisling” i stawia się w jednym szeregu z norweskim politykiem, który całkowicie oddał się w służbę III Rzeszy. Takim też fanatycznym sługusem hitlerowskich Niemiec był Moravec.I wreszcie dwaj Słowacy. Dwaj prezydenci. Ksiądz Jozef Tiso i prawnik Gustáv Husák. Ten pierwszy był prezydentem Słowacji, kraju w pełni podporządkowanego III Rzeszy. Husák, z kolei stanął na czele Czechosłowacji i wiernie służył Moskwie. Obaj dość ponuro zapisali się w dziejach środka Europy.Drugie wydanie „Pepików” wzbogacone jest o sześć kolejnych rozdziałów. Po co? Aby ten „elementarz” dla Polaków jeszczebardziej skomplikować i nadwątlić wyobrażenie, że na południe od Polski żyje się spokojnie a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy.

Mariusz Surosz (ur. 1963 w Świnoujściu) – eseista i dziennikarz, autor dwóch książek poświęconych dziejom Czechosłowacji: Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (2010) i Ach, te Czeszki (2015). Obie zostały wydane także w Czechach, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Pepiki były tam nominowane do nagrody Bestseller 2011. Surosz jest absolwentem Wydziału Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w wydawnictwach książkowych, był również rzecznikiem prasowym MKS Cracovia SSA. Publikował na łamach polskiej i czeskiej prasy, m.in.: „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Newsweeka” i „Lidovych Novin”. Od roku 2011 mieszka w Pradze.


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu