Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
VI Dni Kultury Polskiej w Wilnie
2018-11-03
NEW

Zapraszamy na VI Dni Kultury Polskiej w Wilnie, które odbędą się 16–18 listopada. W programie: Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”, gra miejska „Odnajdź Wilno", prezentacja staropolskiej kuchni zamkowej z Domu Polonii w Pułtusku, koncert muzyki alternatywnej w klubie Paviljonas, a także spektakl Dziady-Widma w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej.

Tegoroczne Dni Kultury Polskiej w Wilnie inauguruje Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”, który odbędzie się w ramach międzynarodowej trasy Polska–Litwa–Łotwa–Estonia–Australia. Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Specjalne edycjeodbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (od 2013 roku) oraz w dniu 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej (od 2016 roku). W ciągu dziesięciu lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazwali muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystując elementy muzyki klasycznej, etnicznej i elektronicznej, jazzu, rocka, reggae, bluesa, muzyki techno-house, poezji śpiewanej. W kompozycjach tych wykorzystywane są także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury. Na repertuar Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów.

17 listopada organizatorzy Dni Kultury Polskiej przygotowali grę miejską „Odnajdź Wilno", do której można zgłaszać się 5–6-osobowymi drużynami. Tomas Venclova kiedyś powiedział, iż Wilno to ekscentryczne, dziwne, magiczne, mitotwórcze miasto, sprzyjające tworzeniu poezji. Miasto to jest z pewnością jednym z najciekawszych w Europie Wschodniej. Wielonarodowe, wielowyznaniowe i wielokulturowe Wilno zawsze zachwycało swą różnorodnością. Dla Litwinów to kolebka wyśniona przez Giedymina, dla Polaków – stolica Wielkiego Księstwa, Żydzi zaś zwracają się do Wilna jako do Jerozolimy Północy. Nie zapomnijmy też o zamieszkujących tu Ukraińcach, Białorusinach czy Rosjanach. Każdy pozostawił po sobie ślad, a ich znalezienie będzie głównym zadaniem w ramach gry miejskiej.

Tego samego dnia odbędzie się prezentacja staropolskiej kuchni zamkowej z Domu Polonii w Pułtusku. Przygotowane w obecności gości dania będzie można nie tylko skosztować, ale również zapoznać się z ich sposobem przygotowania. Kucharze pokażą, opowiedzą, nauczą, jak się przygotowuje potrawy tradycyjnej kuchni polskiej. Zaprezentują sposób przygotowania flambirowanych polędwiczek serwowanych w sosie śmietanowo-kaparowym, opowiedzą o sposobie wędzenia zamkowych wędlin (półgęska, szynki w płótnie zaszywanej, staropolskiej kiełbasie), przygotowywaniu faszerowanych szczupaków w całości itd. Zaprezentują swoje ciasta z zamkowej cukierni i chleb z zamkowej piekarni na prawdziwym zakwasie. Będzie możliwość degustacji staropolskiego żurku, szynki pieczonej „Po Magnacku” i wiele innych zamkowych specjałów.

Wieczorem 17 listopada odbędzie się koncert trzech zespołów muzyki elektronicznej Bitowt, Will‘n‘ska oraz Hidden Valley Crew w klubie Paviljonas.Bitowt to producent muzyki elektroakustycznej, która zaciera granice między pojęciem muzyki, dźwięku i szumu. Will‘n‘ska jest multikulturowym zespołem, grającym ska, punk, reggae. Śpiewa w różnych językach: po polsku, rosyjsku, litewsku i białorusku. Na litewskiej scenie aktywni są już od 5 lat. W 2017 roku wydali swoją pierwszą polsko-litewską płytę "1A", którą już zaprezentowali nie tylko swoim słuchaczom na Litwie, ale także i w Polsce. Hidden Valley Crew grają muzykę z pogranicza disco, house oraz techno.

Trzeciego dnia festiwalu odbędą się dwa spektakle: jeden adresowany dla najmłodszych, drugi zaś dla starszej publiczności. Na scenie zobaczymy historię sprzed ponad półtora wieku, Andersenowskie „Brzydkie Kaczątko". Ale jakby napisane na nowo (przez Mariusza Urbanka), uwspółcześnione, i opowiedziane (reżyseria Jakub Szydłowski) nowoczesnym, multimedialnym językiem, bliskim dzieciom epoki tabletów, Facebooka i telewizyjnych quizów. To rozśpiewany, dobrze zagrany przez aktorów, z muzyką na żywo, jeden wielki miks: filmowych cytatów, bajek (choćby „Złota Rybka"), multimedialnych nowinek (wizualizacje, ekrany, telewizyjne show), a jednocześnie prostej ludzkiej (choć w kostiumie zwierzęcym) historii i wpadających w ucho piosenek i dialogów wprost z podwórka, ulicy, znanego wszystkim świata.\

Dla dorosłej publiczności adresowany zaś jest to spektakl Dziady-Widma z tekstem II części Dziadów Adama Mickiewicza oraz z muzyką Widm Stanisława Moniuszki, w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta. Na scenie zaprezentują się wspaniali soliści, m.in. Adam Kruszewski w roli Guślarza, Witold Żołądkiewicz jako Widmo czy Julita Mirosławska w roli Dziewczyny. Obok znakomitych śpiewaków wystąpi Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka.

Program oraz formularze rejestracyjne na poszczególne wydarzenia dostępne są na stronie.

Projekt współfinansowany przez SWP ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.


Powrót
Najnowsze

Kraków: Gruziński kocioł wrze, czyli o ostatnich wydarzeniach w Tbilisi

27.06.2019
NEW
Czytaj dalej

Rosja i Rada Europy

26.06.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce – raport

24.06.2019
Piotr Tyma
Czytaj dalej

Gruzini protestują przeciwko Rosji

21.06.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Zamieszki w Gruzji, czyli nieodrobione lekcje z historii

21.06.2019
Andrzej Brzeziecki
Czytaj dalej

Niespokojnie w Tbilisi

21.06.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu