Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Ambasador Polski na Ukrainie odwołany
2018-12-20
Krzysztof Popek

Jan Piekło został odwołany ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie, opuści placówkę 31 stycznia 2019 roku. Oficjalnie decyzja ma być związana z planowanym podwyższeniem rangi przedstawicielstwa Polski w Kijowie, nieformalnie pojawiają się głosy, że jest to zapowiedź zaostrzenia kursu władz Warszawy wobec Ukrainy.

Jan Piekło pełnił funkcję ambasadora Polski na Ukrainie od 2016 roku. Nominacja spotkała się z krytyką części mediów, które zarzucały Piekle zbyt łagodne stanowisko w zakresie polityki historycznej. Wskazywano na jego brak stanowczości i ostrożne wypowiedzi na temat rzezi wołyńskiej oraz UPA. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, podkreśla, że odwołanie Piekły nie miało nic wspólnego z oceną relacji polsko-ukraińskich, a wręcz przeciwnie – z planami podwyższenia rangi reprezentacji w Kijowie.

Opozycja, jak i środowiska prorządowe zarzucają małą aktywność władz w Warszawie w zakresie polityki wschodniej, bardziej radykalne głosy mówią o zbyt daleko idącej spolegliwości w stosunku do ukraińskiej polityki historycznej. Odwołanie Jana Piekły może być zapowiedzią z jednej strony aktywizacji, a z drugiej zaostrzenia polityki wobec Ukrainy.

Jan Piekło z zawodu jest dziennikarzem. Relacjonował rewolucję w Rumunii w 1989 roku, wojnę w byłej Jugosławii, zasłużył się jako długoletni komentator spraw wschodnich. Od 2003 roku był dyrektorem Instytutu Mosty na Wschód, a w 2005 roku stanął na czele Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.

Piekło został odwołany wraz z przedstawicielami Polski w Korei Północnej (Krzysztof Ciebień) oraz Turcji (Maciej Lang). Pojawiły się głosy, że nowym ambasadorem na Ukrainie może zostać Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wschodnią.

 

Fot. Andros64 (cc by-sa 4.0) commons.wikimedia.org


Powrót
Najnowsze

Kraków: Gruziński kocioł wrze, czyli o ostatnich wydarzeniach w Tbilisi

27.06.2019
NEW
Czytaj dalej

Rosja i Rada Europy

26.06.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce – raport

24.06.2019
Piotr Tyma
Czytaj dalej

Gruzini protestują przeciwko Rosji

21.06.2019
Wojciech Wojtasiewicz
Czytaj dalej

Zamieszki w Gruzji, czyli nieodrobione lekcje z historii

21.06.2019
Andrzej Brzeziecki
Czytaj dalej

Niespokojnie w Tbilisi

21.06.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu