Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie

Sonia Knapczyk
20.02.2019 08:02

19 lutego 2019 roku „Nowa Europa Wschodnia" zorganizowała debatę „Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie” z udziałem: prof. dr hab. Grzegorza Motyki (ISP PAN), dr Macieja Korkucia (IPN) oraz dr Marcina Jarząbka (IH UJ). Spotkanie moderował redaktor naczelny NEWu Andrzej Brzeziecki.

 

 

Dyskusja dotyczyła chłopskiego charakteru antykomunistycznego podziemia niepodległościowego:

 

Grzegorz Motyka: To, co było dla mnie najciekawsze przy pracy nad tą książką, to chłopski wycinek ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Jak sobie to uświadomimy, w innym świetle stawia to inne prace i możemy zobaczyć jak od tej chłopskości wielu autorów, nawet nieświadomie, ucieka.

 

Michał Korkuć: Nie ma już czegoś takiego jak funkcjonujący obecnie mit szlacheckiego podziemia. Za czasów komunizmu, władzy, która miała być robotniczo-chłopska, taki mit był potrzebny i kreowano go na siłę. [Armia Krajowa] miała być wojskiem pańskim, reakcyjnym, obszarniczym, burżuazyjnym i tak ją przedstawiano, pomijając fakty. My, zajmując się historią, wiemy doskonale, że Armia Krajowa by nie istniała, gdyby nie było w niej chłopów. Nie byłoby takiego zasięgu, gdyby nie akcja scalenia z Batalionami Chłopskimi.

 

 

Poruszone zostały również kwestie miejsca „Żołnierzy Niezłomnych” w pamięci historycznej:

 

Marcin Jarząbek: Ta książka jest i o historii, i o pamięci. Spróbuję te dwa poziomu rozdzielić, bo one odnoszą się do różnych rzeczy. Najpierw opowiadamy o tym jak było albo jak nie było, a potem zastanawiamy się, co dzisiaj z tym robimy.

 

Dalej dr Jarząbek mówił: Naszym, historyków celem jest opowiedzenie złożonej, niełatwej prawdy. Celem polityki historycznej nie jest prawda, a osiąganie politycznych celów. Pewne wątki z przeszłości, pewne doświadczenia są wybierane dosyć utylitarnie i kiedy przestają być użyteczne są odrzucane, odsuwane na dalszy plan.

 

Grzegorz Motyka: Dwie narracje, lewicowa i prawicowa, absolutnie się zabatonowały. Bardzo łatwo można zauważyć, że w jednych czasopismach i wydawnictwach wezmą wszystko, co pokazuje bohaterstwo [„Żołnierzy Niezłomnych”], a w innych – każdy tekst, który pokazuje ich zbrodniczość. Ta książka jest próbą znalezienia pewnego środka.

Najnowsze

IPN usprawiedliwia „Burego”

18.03.2019
Krzysztof Popek Krzysztof Persak
Czytaj dalej

Nadchodzi bałkańska wiosna?

18.03.2019
Krzysztof Popek
Czytaj dalej

A po co w ogóle był ten Majdan?

18.03.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

Wizyta studyjna Forum Obywatelskiego UE-Rosja

15.03.2019
NEW
Czytaj dalej

Co z tym Donbasem? Kandydaci na prezydenta Ukrainy wobec konfliktu na wschodzie kraju

15.03.2019
Krzysztof Nieczypor
Czytaj dalej

Wybory na Ukrainie. Faworyt bez programu wyborczego?

14.03.2019
Wojciech Konończuk Artur Wróblewski
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu