Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie

Sonia Knapczyk
20.02.2019 08:02

19 lutego 2019 roku „Nowa Europa Wschodnia" zorganizowała debatę „Wobec nawałnicy ze Wschodu. O podziemiu poakowskim na spokojnie” z udziałem: prof. dr hab. Grzegorza Motyki (ISP PAN), dr Macieja Korkucia (IPN) oraz dr Marcina Jarząbka (IH UJ). Spotkanie moderował redaktor naczelny NEWu Andrzej Brzeziecki.

 

 

Dyskusja dotyczyła chłopskiego charakteru antykomunistycznego podziemia niepodległościowego:

 

Grzegorz Motyka: To, co było dla mnie najciekawsze przy pracy nad tą książką, to chłopski wycinek ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Jak sobie to uświadomimy, w innym świetle stawia to inne prace i możemy zobaczyć jak od tej chłopskości wielu autorów, nawet nieświadomie, ucieka.

 

Michał Korkuć: Nie ma już czegoś takiego jak funkcjonujący obecnie mit szlacheckiego podziemia. Za czasów komunizmu, władzy, która miała być robotniczo-chłopska, taki mit był potrzebny i kreowano go na siłę. [Armia Krajowa] miała być wojskiem pańskim, reakcyjnym, obszarniczym, burżuazyjnym i tak ją przedstawiano, pomijając fakty. My, zajmując się historią, wiemy doskonale, że Armia Krajowa by nie istniała, gdyby nie było w niej chłopów. Nie byłoby takiego zasięgu, gdyby nie akcja scalenia z Batalionami Chłopskimi.

 

 

Poruszone zostały również kwestie miejsca „Żołnierzy Niezłomnych” w pamięci historycznej:

 

Marcin Jarząbek: Ta książka jest i o historii, i o pamięci. Spróbuję te dwa poziomu rozdzielić, bo one odnoszą się do różnych rzeczy. Najpierw opowiadamy o tym jak było albo jak nie było, a potem zastanawiamy się, co dzisiaj z tym robimy.

 

Dalej dr Jarząbek mówił: Naszym, historyków celem jest opowiedzenie złożonej, niełatwej prawdy. Celem polityki historycznej nie jest prawda, a osiąganie politycznych celów. Pewne wątki z przeszłości, pewne doświadczenia są wybierane dosyć utylitarnie i kiedy przestają być użyteczne są odrzucane, odsuwane na dalszy plan.

 

Grzegorz Motyka: Dwie narracje, lewicowa i prawicowa, absolutnie się zabatonowały. Bardzo łatwo można zauważyć, że w jednych czasopismach i wydawnictwach wezmą wszystko, co pokazuje bohaterstwo [„Żołnierzy Niezłomnych”], a w innych – każdy tekst, który pokazuje ich zbrodniczość. Ta książka jest próbą znalezienia pewnego środka.

Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu