Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Stalin wiecznie żywy
2019-03-05
Karolina Blecharczyk

5 marca mija sześćdziesiąta szósta rocznica śmierci jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości, Josifa Wissarionowicza Dżugaszwilego, znanego całemu światu jako Stalin. Jednak dla wielu Rosjan to wciąż najwybitniejsza postać wszech czasów.

 

 

„Stalin to mądry przywódca”

Według wyników badań przeprowadzonych w 2018 roku przez niezależne Centrum Analityczne Jurija Lewady, stosunek Rosjan do osoby Stalina staje się coraz bardziej pozytywny.

 

Grób Stalina w rocznicę rewolucji, fot. Karolina Blecharczyk.

 

Ankieta przeprowadzona wśród osób w wieku 18–27 lat wykazała, że ze stwierdzeniem „Stalin to mądry przywódca, któremu ZSRR zawdzięczał potęgę i dobrobyt” zgadza się ponad połowa ankietowanych. O ile w 2008 roku 68 procent ankietowanych uznawało Stalina za „okrutnego, nieludzkiego tyrana, winnego zagłady milionów niewinnych ludzi”, to w 2018 roku tego zdania było już tylko 44 procent młodych ludzi, podczas gdy liczba osób wstrzymujących się od głosu wzrosła z 13 do 30 procent. Jeszcze bardziej szokujące wydają się odpowiedzi na pytanie dotyczące ogólnego bilansu stalinowskich rządów.  tyle samo dobrego, co złego”, a 25 procent uważa, że „przyniosły więcej dobrego niż złego”. Tylko 13 procent jest zdania, że „przyniosły więcej złego niż dobrego”, a jednoznacznie negatywnie stalinowski reżym oceniło zaledwie 3 procent badanych.

 

Muzeum Wojny Ojczyźnianej, fot. Karolina Blecharczyk.

 

Zdaniem specjalistów, przytoczone wyżej statystyki to syndrom postsowieckiego pokolenia, któremu Stalin kojarzy się przede wszystkim ze zwycięstwem w drugiej wojnie światowej. Taka narracja historyczna, w której generalissimus urasta do rangi wielkiego stratega, jest promowana przez Kreml, czego najbardziej jaskrawym przejawem jest Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie. Nie odnajdziemy w nim śladu paktu Ribbentrop-Mołotow, rozkazu nr 227 („ani kroku w tył”), karnych batalionów, oddziałów ŚMIESZ, brak też jakiejkolwiek wzmianki o losie jeńców powracających z niewoli, weteranów czy generalicji. Według badań przeprowadzonych w 2017 roku, wciąż tylko 40 procent Rosjan słyszało o niemiecko-radzieckim porozumieniu z 1939 roku i uznaje je za autentyczne. Co ciekawe, od 2005 roku liczba osób uznających ten dokument za fałszywy wzrosła z 9 do 17 procent. Te same badania wykazały, że tylko 45 procent Rosjan kojarzy datę 17 września 1939 roku z początkiem udziału ZSRR w drugiej wojnie światowej.

 

Najwybitniejsza postać wszechczasów

Interesujące jest także podejście rosyjskiego społeczeństwa do zagadnienia stalinowskich represji. Badania wykazują, że o ile wiedza na ten temat jest powszechna, to aż 50 procent badanych uznaje, że winnych zbrodni należy zostawić w spokoju i tylko 21 procent jest zdania, że powinni zostać osądzeni. Ciekawym wydaje się również przekonanie 47 procent badanych, zgodnie z którym „nie należy rozgrzebywać przeszłości”, a co za tym idzie, temat stalinowskich zbrodni powinien być poruszany zdecydowanie rzadziej. Warto też wspomnieć, że w 2017 roku Stalin został uznany przez Rosjan za najwybitniejszą postać wszechczasów. Interesującym wydaje się fakt, że w 1989 roku takiego zdania było tylko 12 procent ankietowanych – za najwybitniejszego uznano wówczas Lenina, który zebrał aż 72 procent głosów. Od tego czasu popularność Włodzimierza Iljicza zaczęła spadać, by ostatecznie sięgnąć 32 procent, podczas gdy Josif Wissarionowicz już w 2008 roku zajął pierwsze miejsce wśród takich osobistości jak Władimir Putin, Aleksander Puszkin czy Jurij Gagarin. Znamienne, że podczas obchodów setnej rocznicy rewolucji październikowej, na grobie Stalina, przy którym dzieci dumnie pozowały do zdjęć, dostojnicy państwowi złożyli najwięcej kwiatów.

 

Źródła:

 

Fot. Bundesarchiv, Bild 183-18684-0002 (CC BY-SA 3.0) commons.wikimedia.org


Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu