Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Świadek Wieku – Na nowy wiek. Setne urodziny Herlinga-Grudzińskiego
2019-05-07
NEW

Biblioteka Kraków i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zapraszają 20 maja (poniedziałek) o godzinie 18.00 do Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1, Kraków) na spotkanie Świadek Wieku – Na Nowy Wiek. Setne urodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem NEW.

Herling-Grudziński jest pisarzem wyjątkowym. Jego bogata i różnorodna twórczość - wciąż, poza Innym Światem, niewystarczająco obecna w naszej świadomości - nie tylko zachwyca elegancją i pięknem frazy, ale też zmusza do głębokiego namysłu nad Polską i Europą, historią i współczesnością, polityką i ideologią, a przede wszystkim nad życiem i śmiercią. Herling-Grudziński, wielki rzecznik przyzwoitości w życiu prywatnym i publicznym, jest prawdopodobnie jedynym polskim pisarzem współczesnym, który cieszy się wciąż niesłabnącym autorytetem wśród czytelników, niezależnie od ich światopoglądu. Warto przypominać, czemu jego Dzieło zawdzięcza tę ponadczasowość i uniwersalność, szczególnie w okrągłą, setną rocznicę jego urodzin.
W programie przewidziano rozmowy panelowe, czytanie fragmentów z dzieł Herlinga-Grudzińskiego, a także - jak to w urodziny - tort i toast.

Gustawa Herlinga-Grudziński - ur. 19 maja 1919 roku w Kielcach. Zm. 4 lipca 2000 w Neapolu. Pisarz polski i włoski. Więzień obozów koncentracyjnych i żołnierz, uczestnik bitwy o Monte Cassino. Po wojnie nie wrócił do kraju, do końca życia związany z Neapolem. Zasłynął jako autor Innego Świata, ale za swoje opus magnum uważał monumentalny, prowadzony przez trzy dekady Dziennik pisany nocą; ponadto autor opowiadań, esejów, recenzji. W różnych okresach związany z londyńskimi „Wiadomościami”, paryską „Kulturą” i monachijską rozgłośnią Radio Wolna Europa. W okresie PRL objęty całkowitym zakazem publikacji. Obecnie jego dzieła zebrane ukazują się w wielotomowym wydaniu przygotowanym przez Wydawnictwo Literackie.

Patronat:

  • Czas Literatury
  • Nowa Europa Wschodnia
  • Wydawnictwo Literackie

Powrót
Najnowsze

Nadchodząca agonia systemu? Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie

17.07.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zwykły człowiek vs Rosja

16.07.2019
Tomasz Grzywaczewski Krzysztof Popek
Czytaj dalej

Zrzutka na Seferisa

16.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Wilno: Spotkanie wokół obławy augustowskiej 1945

14.07.2019
NEW
Czytaj dalej

Baśnie z tysiąca i jednego protestu. Gruzińska kronika wydarzeń

11.07.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Wojna nie przynosi ani zwycięstwa, ani przegranej

10.07.2019
Tomasz Filipiak
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu