Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Świadek Wieku – Na nowy wiek. Setne urodziny Herlinga-Grudzińskiego
2019-05-07
NEW

Biblioteka Kraków i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zapraszają 20 maja (poniedziałek) o godzinie 18.00 do Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1, Kraków) na spotkanie Świadek Wieku – Na Nowy Wiek. Setne urodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem NEW.

Herling-Grudziński jest pisarzem wyjątkowym. Jego bogata i różnorodna twórczość - wciąż, poza Innym Światem, niewystarczająco obecna w naszej świadomości - nie tylko zachwyca elegancją i pięknem frazy, ale też zmusza do głębokiego namysłu nad Polską i Europą, historią i współczesnością, polityką i ideologią, a przede wszystkim nad życiem i śmiercią. Herling-Grudziński, wielki rzecznik przyzwoitości w życiu prywatnym i publicznym, jest prawdopodobnie jedynym polskim pisarzem współczesnym, który cieszy się wciąż niesłabnącym autorytetem wśród czytelników, niezależnie od ich światopoglądu. Warto przypominać, czemu jego Dzieło zawdzięcza tę ponadczasowość i uniwersalność, szczególnie w okrągłą, setną rocznicę jego urodzin.
W programie przewidziano rozmowy panelowe, czytanie fragmentów z dzieł Herlinga-Grudzińskiego, a także - jak to w urodziny - tort i toast.

Gustawa Herlinga-Grudziński - ur. 19 maja 1919 roku w Kielcach. Zm. 4 lipca 2000 w Neapolu. Pisarz polski i włoski. Więzień obozów koncentracyjnych i żołnierz, uczestnik bitwy o Monte Cassino. Po wojnie nie wrócił do kraju, do końca życia związany z Neapolem. Zasłynął jako autor Innego Świata, ale za swoje opus magnum uważał monumentalny, prowadzony przez trzy dekady Dziennik pisany nocą; ponadto autor opowiadań, esejów, recenzji. W różnych okresach związany z londyńskimi „Wiadomościami”, paryską „Kulturą” i monachijską rozgłośnią Radio Wolna Europa. W okresie PRL objęty całkowitym zakazem publikacji. Obecnie jego dzieła zebrane ukazują się w wielotomowym wydaniu przygotowanym przez Wydawnictwo Literackie.

Patronat:

  • Czas Literatury
  • Nowa Europa Wschodnia
  • Wydawnictwo Literackie

Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu