Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wrocław: Polska – Ukraina. Różne perspektywy wspólnej historii. Debata w Centrum Historii Zajezdnia
2019-05-21
NEW

Zapraszamy na spotkanie „Polska - Ukraina. Różne perspektywy wspólnej historii” poświęcone książce Obertyn – opowieści o życiu miasteczka. W poniedziałek, 27 maja o godzinie 18.00 w Centrum Historii Zajezdnia. W dyskusji wezmą udział prof. Grzegorz Motyka, prof. Ołeksandr Zajcew oraz Piotr Zubowski – współautor książki. Debatę poprowadzi dr Anna Wylegała.

 

Debata ma na celu zastanowienie się nad wspólną historią, przeszłością oraz pamięcią. Uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania, czy możliwe jest, by polscy i ukraińscy historycy zgodzili się w pełni co do tego, co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w latach 1939–1947? Jeśli nie – dlaczego? Czy możliwa jest wspólna pamięć? Czy wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestiach spornych w historiografii jest warunkiem realnego dialogu? Czy możliwe i potrzebne byłoby napisanie wspólnej monografii przez historyka-Polaka i historyka-Ukraińca np. o czystce na Wołyniu, albo o pacyfikacji wsi ukraińskich w 1930 roku?

Pretekstem do debaty jest dwujęzyczna, polsko-ukraińska, publikacja pt. Obertyn – opowieści o życiu miasteczka, która stanowi efekt międzynarodowego projektu naukowego, poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień ukazano w niej pamięć Polaków, Ukraińców i Żydów na temat wspólnego życia we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej oraz okoliczności opuszczenia na trwałe domu rodzinnego i rozstania ze sobą w trakcie II wojny światowej i o okresie powojennym. Opowieści mieszkańców przeplatają się tworząc wspólną narrację o życiu w małym miasteczku na Pokuciu od ok. 1918 r. do końca lat 50. XX w. Publikacja jest punktem wyjścia do dyskusji w Polsce i na Ukrainie o trudnych, kontrowersyjnych i traumatycznych kwestiach wpływających również współcześnie na stosunki polsko-ukraińsko-żydowskie, jak m.in.: Holokaust, ataki ukraińskich nacjonalistów na Polaków, czy represje wymierzone przez władze radzieckiej Ukrainy wobec ukraińskich partyzantów. Książka wpisuje się w nurt badań nad historią małych ojczyzn lub też nurt badań w paradygmacie mikrohistorii. Nie jest pierwszą tego typu pozycją, ale na pewno wyjątkową i wartą uwagi.  

Wydawnictwo zostało nominowane do nagrody „Ambasador Nowej Europy”, przyznawanej przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego oraz do nagrody „Najpiękniejsza Książka Roku” przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim.

 

Uczestnicy debaty:

dr Anna Wylegała
Socjolożka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Nauk Społecznych PAN. Studiowała również na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Tłumaczka literatury ukraińskiej, koordynatorka i uczestniczka projektów dokumentacyjnych z zakresu historii mówionej. Stypendystka Toronto University, Imre Kertész Kolleg Jena i United States Holocaust Memorial Museum. Obszar jej zainteresowań badawczych obejmuje m.in. pamięć zbiorową i indywidualną, studia biograficzne, problemy tożsamości społecznej oraz powojenne przemiany struktury społecznej w Polsce i na Ukrainie.

prof. Grzegorz Motyka
Historyk, politolog, zajmuje się problematyką stosunków polsko ukraińskich po 1939 roku oraz kwestią antykomunistycznego oporu w Europie Środkowej po 1944 r. Napisał między innymi: Od rzezi wołyńskiej do akcji «Wisła». Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 (Kraków 2011); Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953 (Kraków 2014); Wołyń ‘43 (Kraków 2016).

prof. Ołeksandr Zajcew
Ukraiński historyk, doktor nauk historycznych, docent, profesor Katedry Historii Najnowszej Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. historii politycznej Zachodniej Ukrainy w okresie międzywojennym, ukraińskiego integralnego nacjonalizmu, a także związków ukraińskiego nacjonalizmu i Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie Zachodniej. Dwukrotny stypendysta Programu Fulbrighta, a także American Council of Learned Societies, Uniwersytetu Harwarda i Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie.

Piotr Zubowski
Pracownik Działu Badawczego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, członek redakcji „Rocznika Ziem Zachodnich” i „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”. W ramach pracy doktorskiej prowadzi badania związane z losami prawosławnego budownictwa sakralnego w II Rzeczypospolitej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. historii Europy Środkowo-Wschodniej w XIX–XX w., związków architektury z polityką, historii Wrocławia i ziem, przyłączonych do Polski po II wojnie światowej.


Powrót
Najnowsze

Czarnobylski Łazarz – historie z zapomnienia

17.06.2019
Andrzej Goworski Marta Panas-Goworska
Czytaj dalej

Promocja w e-kiosku: NEW i NEE 30% taniej

14.06.2019
NEW
Czytaj dalej

Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione" w Centrum Historii Zajezdnia

12.06.2019
NEW
Czytaj dalej

Political fiction. O Mołdawii bez geopolityki

12.06.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Wspólny protest ambasadorów Polski i Izraela

11.06.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

Zmierzch oligarchy

10.06.2019
Kamil Całus
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu