Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Co z tą Białorusią?
2011-06-27
pp
29 czerwca, środa, godz. 18.00, sala multimedialna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (wejście od ul. Burschego), Warszawa

Temat dyskusji odwołuje się do tytułu głośnego programu telewizyjnego o Polsce. Dzieje się to po to, by zasugerować, że jeżeli chcemy zrozumieć dzisiejszą Białoruś, musimy na nią spojrzeć w kontekście stosunków z innymi krajami, a zwłaszcza z Polską. Zaproszeni polscy i białoruscy specjaliści będą zastanawiać się, jaka dziś jest Białoruś, oraz spróbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Wystawa „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”, książka Białoruś: kartofle i dżinsy i tekst 170 kilometrów w planie ogólnym dekady opublikowany w folderze towarzyszącym wystawie posłużą za punkt wyjścia do rozważań nad tym, jakim problemem i wyzwaniem jest przedstawienie Białorusi polskim odbiorcom. W czym Polska jest bliska Białorusi, a pod jakimi względami to państwa sobie dalekie? Czy Białoruś to wyjątek, kraj szczególny, wymagający osobnego podejścia? Czy warto umieścić ją w szerszym kontekście, na przykład regionu (ciekawą sugestię podsuwa tytuł czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”)? Jaką rolę odgrywa granica Unii Europejskiej dla Białorusi i dla innych krajów spoza Unii? Jakie są perspektywy zbliżenia polsko-białoruskiego?

W dyskusji wezmą udział:
Małgorzata Nocuń – zastępczyni redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” i współautorka (razem z Andrzejem Brzezieckim) książki Białoruś: kartofle i dżinsy (Wydawnictwo Znak, Kraków 2007).
Katarzyna Kwiatkowska – ekspertka Fundacji Pułaskiego, członkini redakcji „Res Publiki Nowej”.
Siarhiej Liubimau – wykładowca i koordynator Laboratorium Krytycznej Urbanistyki w European Humanities University w Wilnie i autor tekstu 170 kilometrów w planie ogólnym dekady zamieszczonego w folderze towarzyszącym wystawie.

Dyskusja towarzysząca wystawie „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”.

Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu