Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Co z tą Białorusią?
2011-06-27
pp
29 czerwca, środa, godz. 18.00, sala multimedialna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (wejście od ul. Burschego), Warszawa

Temat dyskusji odwołuje się do tytułu głośnego programu telewizyjnego o Polsce. Dzieje się to po to, by zasugerować, że jeżeli chcemy zrozumieć dzisiejszą Białoruś, musimy na nią spojrzeć w kontekście stosunków z innymi krajami, a zwłaszcza z Polską. Zaproszeni polscy i białoruscy specjaliści będą zastanawiać się, jaka dziś jest Białoruś, oraz spróbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Wystawa „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”, książka Białoruś: kartofle i dżinsy i tekst 170 kilometrów w planie ogólnym dekady opublikowany w folderze towarzyszącym wystawie posłużą za punkt wyjścia do rozważań nad tym, jakim problemem i wyzwaniem jest przedstawienie Białorusi polskim odbiorcom. W czym Polska jest bliska Białorusi, a pod jakimi względami to państwa sobie dalekie? Czy Białoruś to wyjątek, kraj szczególny, wymagający osobnego podejścia? Czy warto umieścić ją w szerszym kontekście, na przykład regionu (ciekawą sugestię podsuwa tytuł czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”)? Jaką rolę odgrywa granica Unii Europejskiej dla Białorusi i dla innych krajów spoza Unii? Jakie są perspektywy zbliżenia polsko-białoruskiego?

W dyskusji wezmą udział:
Małgorzata Nocuń – zastępczyni redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” i współautorka (razem z Andrzejem Brzezieckim) książki Białoruś: kartofle i dżinsy (Wydawnictwo Znak, Kraków 2007).
Katarzyna Kwiatkowska – ekspertka Fundacji Pułaskiego, członkini redakcji „Res Publiki Nowej”.
Siarhiej Liubimau – wykładowca i koordynator Laboratorium Krytycznej Urbanistyki w European Humanities University w Wilnie i autor tekstu 170 kilometrów w planie ogólnym dekady zamieszczonego w folderze towarzyszącym wystawie.

Dyskusja towarzysząca wystawie „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”.

Powrót
Najnowsze

Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim

19.11.2019
Ziemowit Szczerek
Czytaj dalej

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu