Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK

Numer 6/2011

Nowa Europa Wschodnia nr 6/2011

03.11.2011
pp
Decyzja premiera Władimira Putina o kandydowaniu na prezydenta Federacji Rosyjskiej wywołała poruszenie. Do tego zdaje się, że wygraną ma w kieszeni. Co oznacza trzecia kadencja nowego-starego prezydenta dla Rosjan i Rosji? Czy modernizacja przeprowadzona przez Dmitrija Miedwiediewa – jeśli była czymś więcej niż programem wyborczym – odejdzie w niepamięć? Na te pytania szukają odpowiedzi między innymi dziennikarz Dmitrij Muratow, analityk Cornelius Ochmann, politolog Iwan Prieobrażeński i profesor Adam Daniel Rotfeld.

W ramach kampanii wyborczej Putin napisał artykuł, w którym zaproponował ideę neo-Związku Radzieckiego – unii euroazjatyckiej. O nostalgii za ZSRR piszą ukraiński pisarz Serhij Żadan i dziennikarz Sławomir Popowski.

Podobnie jak Rosja próbuje wrócić do epoki Putina, Ukraina cofa się do czasów kuczmizmu. Wiktor Janukowycz postępuje bowiem dokładnie jak jeden z jego poprzedników Leonid Kuczma, o czym świadczy aresztowanie byłej premier Julii Tymoszenko. Marta Jaroszewicz, ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich, analizuje konsekwencje tego działania dla wewnętrznej i zewnętrznej sytuacji Ukrainy.

Opozycyjny polityk białoruski Aleś Michalewicz nawołuje do tego, aby odwrócić politykę „zidiocenia”. Natomiast analityk Wojciech Górecki pisze o rosnącej fali przemocy na Kaukazie Północnym.

W numerze także: profesor Jarosław Hrycak opowiada o jednym z najwybitniejszych ukraińskich intelektualistów Iwanie France, pisarz Walerij Popow tworzy portret Petersburga, a historyk i politolog Łukasz Adamski przedstawia wpływ radzieckich władz na język ukraiński. Te i wiele innych ciekawych tekstów w najnowszym numerze „Nowej Europy Wschodniej”!

POLECAMY
Piotr Kosiewski Bratkow. Kłopotliwe obrazy
Cornelius Ochmann  Berlin patrzy na rosyjską tandemokrację

Berlin patrzy na rosyjską tandemokrację

30.10.2011
Cornelius Ochmann

Bratkow. Kłopotliwe obrazy

29.10.2011
Piotr Kosiewski
Najnowsze

Zatrzymanie Ihora Mazura. Rosyjska prowokacja

13.11.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

Mołdawia: Upadek egzotycznej koalicji

12.11.2019
Piotr Oleksy
Czytaj dalej

Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego

12.11.2019
NEW
Czytaj dalej

Czy USA wycofa się z traktatu o otwartych przestworzach?

12.11.2019
Waleria Szackaja
Czytaj dalej

Polska nie wybuchła

11.11.2019
Sonia Knapczyk Andrzej Leon Sowa
Czytaj dalej

Retrospektywa filmów Pawła Łungina z udziałem reżysera

09.11.2019
Grzegorz Szymczak
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu