Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Płomień Braterstwa – Szukanie łączników
2019-08-16
Sonia Knapczyk

W przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej w ponad trzydziestu miejscowościach w Polsce, punktualnie o godzinie 18:00, na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej zapłonęły znicze w ramach akcji „Płomień Braterstwa– Полум'я Братерства”. Inicjatorami przedsięwzięcia są przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego i ukraińskiej organizacji skatowej Płast Polska.

 

14 sierpnia br. polscy harcerze, ukraińscy skauci i przedstawiciele lokalnych społeczności zbierali się na cmentarzach, przy tablicach i pomnikach przypominających żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 roku, ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego, walczyli przeciw Armii Czerwonej, broniąc granic nowo powstałego państwa polskiego. Akcji towarzyszyło poruszające przesłanie, które zostało odczytane we wszystkich tych miejscach, gdzie zapłonął „Płomień Braterstwa” (m.in. w Warszawie,  Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, Gdyni, Tarnowie, Kaliszu, Wadowicach i dwudziestu innych miejscowościach).

Przesłanie  akcji:

Latem 1920 roku, kiedy wojska bolszewickie zagroziły Warszawie, a wraz z nią całej Europie, opór stawiły im armie dwóch państw: odrodzonej Polski i niepodległej Ukrainy. Polacy i Ukraińcy wspólnie bronili Galicji, wspólnie odparli atak Konarmii Budionnego na Zamość  i razem pokonali potężnego przeciwnika.

Nasi przodkowie doskonale pamiętali, że jeszcze kilka miesięcy wcześniej najlepsi synowie obu narodów ginęli w zupełnie innej wojnie: w wojnie Polaków z Ukraińcami. Ale znaleźli w sobie dość mądrości i odwagi, żeby odłożyć na bok wzajemne uprzedzenia i urazy, połączyć siły  i razem walczyć o wspólny cel. Nie bali się, że podając rękę niedawnemu wrogowi, zdradzą pamięć swoich poległych braci i przyjaciół – bo wiedzieli, że walczą o to samo, co oni: o wolność i lepsze jutro dla swoich bliskich. Walczyli jednak skuteczniej, gdyż razem byliśmy silniejsi. 

Dzielni ukraińscy żołnierze okazali się niezawodnymi sojusznikami – walczyli w obronie wolnej Polski nawet wtedy, kiedy już niemal cała Ukraina była zajęta przez Armię Czerwoną. Polskim władzom zabrakło wtedy dalekowzroczności i zdecydowania, żeby odpłacić się taką samą lojalnością. Zwycięska Polska porzuciła swoich sprzymierzeńców. Na wolną Ukrainę trzeba było czekać jeszcze ponad siedemdziesiąt lat.

Tamta historia nie miała szczęśliwego zakończenia. Ale my możemy je dopisać dzisiaj. Bo to od nas zależy, co się będzie działo dalej. Dziś znowu jesteśmy blisko. Miliony Ukraińców i Polaków żyją obok siebie, mieszkają po sąsiedzku, razem uczą się i pracują. Każdego dnia mamy szansę budować kapitał wzajemnego szacunku, zaufania i otwartości.

Stając dziś jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce, zapalamy Płomień Braterstwa z myślą o naszych wspólnych bohaterach sprzed stulecia, ale również z myślą o nas i o tych, których przyszły los zależy od naszej dzisiejszej mądrości i naszej dzisiejszej odwagi. Zamierzamy nie zmarnować danego nam czasu. 

Wiele miejsc w których spoczywają ukraińscy żołnierze URL jest zaniedbanych lub zniszczonych, niektóre wciąż są odszukiwane, najczęściej mogiły są symboliczne, nieoznakowane, bezimienne. Polsko-ukraińska współpraca przeciwko bolszewickiej Rosji to wciąż zapomniany rozdział naszej wspólnej historii. Ukraińcy są najliczniejszą grupą narodową w naszym kraju, spotykamy się codziennie – w pracy, szkole, na zakupach – więc przypominanie o epizodach współpracy obu narodów pomaga w budowaniu naszych relacji „tu i teraz”. W przestrzeni publicznej nie brakuje negatywnych emocji w stosunku do naszych wschodnich sąsiadów, więc każde działanie, które szuka łączników zasługuje na odnotowanie.

 

Fotorelacja dostępna jest na stronie.

 

Fot. Sonia Knapczyk


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu