Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Slajdy o mobilności
2011-07-09
Paweł Pieniążek
Od lat mówi się, że czynnikiem, który naprawdę zintegrowałby Europę Wschodnią z Unią Europejską, a na pewno przybliżył ją do unijnych standardów, byłaby aktywna wymiana młodzieży i kadry naukowej. Jednak mimo że jest to sprawa powszechnie znana, to nie widać znaczącej poprawy tej sytuacji. Studenci państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego wciąż nie przyjeżdżają tak licznie, jak jest to możliwe. Zapewne problem – po części – bierze się z braku odpowiedniej dyskusji, wszak samo postawienie diagnozy jeszcze nie rozwiązuje problemu. Okazją mogącą przyczynić się do wyjścia z impasu była dwudniowa konferencja Wschodni Wymiar Mobilności, podczas której miały zostać omówione kwestie „mobilności studentów, nauczycieli, naukowców, młodzieży, podmiotów sektora sportowego i kulturalnego” w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Jednak, jak to często bywa z okazjami – są one marnowane – i tak było tym razem. Przyjęta forma czytania referatów oraz pokazów slajdów uniemożliwiała dyskusję, a także – w większości paneli –słaba moderacja uczyniły z WWM forum reklamowe, gdzie każdy opisywał, czym zajmuje się jego organizacja i dlaczego jest dobra. Gdy audytorium – raz w lepszym, raz w gorszym stanie – udało się przetrwać serię referatów o podobnej treści, zaczynała się dyskusja. Przeważnie była ona ograniczona do dwóch pytań, bo brakowało czasu. Wydawało się, że uczestnicy specjalizujący się w tematyce mobilności również nie mogli odnaleźć wielu inspiracji.

Mimo mniejszego rozmachu bardziej udana była na przykład zeszłoroczna konferencja Go East, gdzie zebrali się dziennikarze i działacze społeczni z Polski i państw Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie w mniej licznym gronie, ale bardziej związanym z tematem, umożliwiało nawiązanie wielu interesujących znajomości, porozmawianie na tematy bezpośrednio dotyczące problemów środowiskowych i wzięcie udziału w ciekawych warsztatach. Na WWM zamiast tego mieliśmy pokazy slajdów i czytanie z kartki.

Na zakończenie europejska komisarz do spraw edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall i minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka pozytywnie wypowiedziały się na temat wniosków płynących z konferencji, chociaż w niej nie uczestniczyły, więc ich opinia może być trochę nieadekwatna do rzeczywistości. Mimo pompatycznych słów, które padały z ust polityków, nie znaleziono bowiem miejsca na krytyczną refleksję: co nam po wielu programach wymiany młodzieży, skoro Unia jest odgrodzona od państw Partnerstwa szczelnym i uniemożliwiającym mobilność reżimem wizowym. Wszelkie pytania, które poruszały problemy niezawarte w pokazach slajdów, kierowane do przedstawicieli instytucji europejskich były zbywane półsłówkami.

Uczestnicy konferencji przybyli spoza państw unijnych mieli nadzieję na to, że dowiedzą się, o co tak naprawdę chodzi w Partnerstwie Wschodnim. Sądzę, że po tej konferencji i – wypowiadanych na niej – pustych słowach uznają, iż tak naprawdę o nic w nim nie chodzi.

Paweł Pieniążek

***
Wschodni Wymiar Mobilności, konferencja w Warszawie, 6-7 lipca 2011 roku.
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Biurem Kultury m.st. Warszawy.

Impreza odbyła się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej”.

Polecamy inne artykuły autora: Paweł Pieniążek
Powrót
Najnowsze

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu