Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Warszawa: Bez emocji. Polsko-litewski dialog o roku 1938
2019-11-04
NEW

Dom Spotkań z Historią wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie oraz Ambasadą Litwy w Polsce ma zaszczyt zaprosić na dyskusję, której głównym tematem będą polsko-litewskie relacje w okresie międzywojennym. Spotkanie odbędzie się 15 listopada (piątek) o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa).

 

W 2018 roku Polska i Litwa obchodziły 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, ale także 80. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z różnych powodów oba państwa zdecydowały się nawiązać stosunki dyplomatyczne dopiero po dwudziestu latach od odzyskania wolności. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas dynamicznych zmian, trudnych warunków międzynarodowych, ale także wewnętrznych. To okres dynamicznych reform i odbudowywania wyniszczonych przez zaborców państw. To nieustanne ścieranie się różnych idei, koncepcji, także tych dotyczących przyszłości polsko-litewskich relacji. To, wreszcie, kształtowanie się nowoczesnej dyplomacji Polski i Litwy, która już w 1919 roku podjęła pierwsze rozmowy o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Niestety, bez rezultatów…

Okres ten, nie bez powodów, na długo stał się kością niezgody między Polakami a Litwinami. Piłsudski, Żeligowski, Smetona, spór o Wilno i Wileńszczyznę, na długo zamknęły możliwość porozumienia i nawiązania partnerskich stosunków między oboma narodami. Dwadzieścia długich lat między Polską a Litwą obecny był mur, trwała swoista „zimna wojna”. „Stosunki polsko-litewskie de facto nie istniały, ale co raz to było o nich głośno…”, jak pisał Piotr Łossowski.

W dyskusji udział wezmą:

  • Simonas Jazavita, Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie, Muzeum miasta Kowna
  • doc. dr Andrzej Pukszto, kierownik Katedry Politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie
  • prof. Marek Kornat, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Dominik Wilczewski, Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Europy Środkowej w Lublinie, Przegląd Bałtycki

Słowo wstępne wygłosi Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas oraz Dyrektor Lenkijos institutas Vilniuje - Instytut Polski w Wilnie, radca Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Litwa Marcin Łapczyński.

Podczas dyskusji zaprezentowana zostanie także, powstała z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie z okazji 80. rocznicy nawiązania przez Polskę i Litwę stosunków dyplomatycznych, dwujęzyczna publikacja pt. „1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem” autorstwa młodych historyków i politologów Simonasa Jazavity oraz Dominika Wilczewskiego. W publikacji historycy z perspektywy młodych naukowców – Litwina i Polaka – przedstawiają swój punkt widzenia na te wydarzenia historyczne. Książkę można pobrać bezpłatnie w wersji pdf pod adresem. Publikacja trafiła do ścisłego finału, odwołanego decyzją organizatorów, konkursu „Książka historyczna roku 2019”.

Dyskusja odbędzie się w jęz. polskim i litewskim z tłumaczeniem.

Wstęp wolny.


Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu