Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Energia na Wschód. Polskie plany i ukraińska rzeczywistość
2019-12-12
Wojciech Jakóbik

Polska polityka wschodnia rozumiana jako działania polityczne na rzecz współpracy z krajami byłego Związku Sowieckiego ma służyć udzieleniu skutecznej odpowiedzi na politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej, która zmierza do odzyskania wpływów na tym obszarze. Polityka wschodnia Polski powinna uwzględniać współpracę ekonomiczną, a także współpracę w sektorze energetycznym, naftowym i gazowym. Jest to istotne ze względu na działania Rosjan mające na celu uzyskanie wpływu na politykę państw postsowieckich z wykorzystaniem węglowodorów. Współpraca w sektorze energetycznym to z kolei potencjalna szansa na dostawy taniej energii do Polski. Poniższa praca ma dać odpowiedź na pytanie o to, czy spółki polskie powinny zaangażować się mocniej w wymienionych sektorach na Ukrainie, a jeśli tak, to w jakie inwestycje. Wyciąga wnioski z ankiety przeprowadzonej w polskim środowisku analitycznym na temat klimatu inwestycyjnego nad Dnieprem. Poniższy tekst jest kontynuacją raportu z konferencji Polska Polityka Wschodnia z 2017 roku, w którym został podjęty temat zbliżenia sektora energetycznego Ukrainy z Unią Europejską oraz konsekwencji tej integracji dla gospodarki polskiej. Niniejsza praca ma pokazać, czy stan owej częściowej integracji, a w szczególności kondycja sektora gazowego Ukrainy, powinny zachęcać do inwestycji polskie firmy. Niektóre z nich mają ambitne plany względem tego wschodniego sąsiada Polski. Największą część pracy pochłoną rozważania na temat sektora gazowego – ze względu na najbardziej zaawansowane plany strony polskiej w tym obszarze. Analiza reszty sektora energetycznego i naftowego ogranicza się do oceny perspektyw projektów, które mogłyby przyciągnąć firmy polskie.

Wnioski z raportu są pesymistyczne. Perspektywa rozwoju współpracy energetycznej Polski i Ukrainy jest niepewna z powodu sytuacji polityczno-ekonomicznej nad Dnieprem. Największe zaangażowanie Polaków jest możliwe w sektorze gazowym, któremu została poświęcona największa część tekstu. Pozostałe sektory prezentują dużo skromniejsze perspektywy i sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

 

Raport dostępny jest na stronie.


Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu