Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkanie z Colinem Thubronem
2011-09-10
pp
19 września, poniedziałek, godz. 18.00, Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1, Kraków

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na spotkanie z Colinem Thubronem, autorem książki Po Syberii. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik (Radio TOK FM).

O książce

Syberia opisana przez Thubrona okazuje się kwintesencją Rosji – na powierzchni resztki obozowych baraków sprzed pięćdziesięciu lat, a pod lodem mamuty zachowane tak, że można policzyć liście z ich ostatniego posiłku. I na przemian jedno odmarza, a drugie zamarza. Thubron podróżuje po paradoksalnej krainie, która jednocześnie umiera i się odradza. Spod lodu wychodzi Kościół prawosławny, lokalne kultury, które miały stać się częścią jednego sowieckiego ludu, ale nie dały się do końca podporządkować, a zamarzają resztki sowieckiego imperium, stare obozy, instytuty badawcze i komunistyczne utopie budowane na wiecznej zmarzlinie. Gdzieś pod lodem i pod Rosją kryje się jednak coś potężnego, jednolitego, co kolejne ustroje chcą pokonać lub przeobrazić, ale w końcu zawsze stają się tylko jego częścią. Thubron stara się to opisać, pokazując fascynujące miejsca, bardziej i mniej znane. Podróż rozpoczyna w Jekaterynburgu, wspominając egzekucję rodziny carskiej, potem odwiedza między innymi Workutę (gdzie uczestniczy w prawosławnym nabożeństwie upamiętniającym ofiary łagrów), Akademgorodok pod Irkuckiem (miasto uczonych, dziś pozbawionych państwowych funduszy), jezioro Bajkał, syberyjski klasztor buddyjski, wreszcie Kołymę.

O autorze

Colin Thubron urodził się w 1939 roku w Londynie. Jeden z bardziej znanych i utytułowanych brytyjskich pisarzy podróżników, autor kilkunastu książek o wyprawach na Bliski Wschód, do Azji Środkowej i Wschodniej oraz Rosji. W 2008 roku został zaliczony przez magazyn „The Times” do grona pięćdziesięciu największych powojennych pisarzy brytyjskich. Współpracuje z „The New York Review of Books”, „The Times”, „The Times Literary Supplement” i „The New York Times”. Za książkę Behind the Wall: A Journey through China (1987) otrzymał Nagrodę im. Thomasa Cooka oraz najstarszą brytyjską nagrodę literacką The Hawthornden Prize, Po Syberii (1999) zostało wyróżnione francuską Nagrodą im. Nicolasa Bouviera. W uznaniu dla całego dorobku otrzymał Medal Lawrence’a z Arabii, Nagrodę Szkockiego Towarzystwa Podróżniczego oraz tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Od 1969 roku jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, a od 2010 – jego przewodniczącym.

Współorganizatorami spotkania są Wydawnictwo Czarne, „Nowa Europa Wschodnia”, Instytut Wschodnich Inicjatyw i Księgarnia Pod Globusem.

Powrót
Najnowsze

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu