Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkania ze Wschodem – Gruzja
2011-09-18
pp
19 września, poniedziałek, godz. 18.00, klubokawiarnia Meskalina, Stary Rynek 6, Poznań

Spotkania ze Wschodem to cykliczne wydarzenie prezentujące specyfikę krajów Partnerstwa Wschodniego. 19 września, podczas pierwszego spotkania, Maciej Karczewski i Maja Olędzka przedstawią zarówno pod kątem naukowym, jak i podróżniczym Gruzję, jakiej nie znamy.

W powszechnym przekazie medialnym ostatnich trzech lat Gruzja pojawia się w kontekście konfliktu z Rosją, statusu dwóch zbuntowanych regionów Abchazji i Osetii Południowej. Wojna pięciodniowa z sierpnia 2008 roku przypieczętowała stan wzajemnych stosunków oraz zdeterminowała polityczną przyszłość kraju. Wystąpienie Macieja Karczewskiego, doktoranta poznańskiego uniwersytetu zainteresowanego współczesnymi konfliktami asymetrycznymi, pozwoli zrozumieć istotę tego problemu oraz wyrobić sobie zdanie na temat motywów oraz intencji uczestniczących w nim stron.

Maja Olędzka (była wolontariuszką w Tbilisi w ramach programu European Voluntary Service EVS, jest także stypendystką Ministerstwa Sportu i Edukacji na Uniwersytecie im. Szoty Rustawellego w Batumi) opowie o roli tradycji w kulturze Gruzji. Nie zabraknie podróżniczych wskazówek, opisu miejsc wartych odwiedzenia, krótkiego rysu historycznego kraju oraz opowieści o roli płci w gruzińskim społeczeństwie.

Partnerstwo Wschodnie to polsko-szwedzka inicjatywa adresowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Podczas poznańskich Spotkań ze Wschodem przybliżone zostaną sylwetki państw objętych tym programem.

Impreza odbywa się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej”.
Powrót
Najnowsze

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

Zatrzymanie Ihora Mazura. Rosyjska prowokacja

13.11.2019
Eugeniusz Sobol
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu