Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkania ze Wschodem – Gruzja
2011-09-18
pp
19 września, poniedziałek, godz. 18.00, klubokawiarnia Meskalina, Stary Rynek 6, Poznań

Spotkania ze Wschodem to cykliczne wydarzenie prezentujące specyfikę krajów Partnerstwa Wschodniego. 19 września, podczas pierwszego spotkania, Maciej Karczewski i Maja Olędzka przedstawią zarówno pod kątem naukowym, jak i podróżniczym Gruzję, jakiej nie znamy.

W powszechnym przekazie medialnym ostatnich trzech lat Gruzja pojawia się w kontekście konfliktu z Rosją, statusu dwóch zbuntowanych regionów Abchazji i Osetii Południowej. Wojna pięciodniowa z sierpnia 2008 roku przypieczętowała stan wzajemnych stosunków oraz zdeterminowała polityczną przyszłość kraju. Wystąpienie Macieja Karczewskiego, doktoranta poznańskiego uniwersytetu zainteresowanego współczesnymi konfliktami asymetrycznymi, pozwoli zrozumieć istotę tego problemu oraz wyrobić sobie zdanie na temat motywów oraz intencji uczestniczących w nim stron.

Maja Olędzka (była wolontariuszką w Tbilisi w ramach programu European Voluntary Service EVS, jest także stypendystką Ministerstwa Sportu i Edukacji na Uniwersytecie im. Szoty Rustawellego w Batumi) opowie o roli tradycji w kulturze Gruzji. Nie zabraknie podróżniczych wskazówek, opisu miejsc wartych odwiedzenia, krótkiego rysu historycznego kraju oraz opowieści o roli płci w gruzińskim społeczeństwie.

Partnerstwo Wschodnie to polsko-szwedzka inicjatywa adresowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Podczas poznańskich Spotkań ze Wschodem przybliżone zostaną sylwetki państw objętych tym programem.

Impreza odbywa się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej”.
Powrót
Najnowsze

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

Ukraińskie kino. Dzieje sukcesu pewnej reformy

29.05.2020
Andrij Lubka
Czytaj dalej

W poszukiwaniu złotego wieku  

22.05.2020
Ola Hnatiuk
Czytaj dalej

Rozmowa online z Olą Hnatiuk. Koniec złotego wieku?

20.05.2020
Czytaj dalej

Nowa Europa Wschodnia 1-2/2020 - Zapowiedź

12.05.2020
Czytaj dalej

Życzenia świąteczne

10.04.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu