Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
W krakowskiej księgarni zapachniało syberyjską tajgą
2011-09-22
Olga Adamczyk
19 września w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z autorem zorganizowane przez Klub „Nowej Europy Wschodniej”. Jego gościem był słynny brytyjski pisarz i podróżnik Colin Thubron, a pretekstem – promocja jego pierwszej wydanej w języku polskim książki zatytułowanej Po Syberii (Wydawnictwo Czarne). Wszystkich zainteresowanych relacjami z dalekiej Syberii oraz rozmową z pisarzem tradycyjnie już ugościła krakowska Księgarnia Pod Globusem.

Spotkanie prowadzone przez Łukasza Wojtusika z Radia Tok FM zgromadziło rzeszę fanów pisarstwa podróżniczego i problematyki wschodniej. Wśród uczestników spotkania było wielu znawców tematyki, ale nie brakowało również osób przyciągniętych ciekawością oraz chęcią uzyskania odpowiedzi na pytanie: czego elegancki brytyjski gentleman szukał w zimnej i odległej Syberii?

Ukazanie się polskiego przekładu Po Syberii stanowiło dla pisarza – co sam wielokrotnie podkreślał – doskonałą okazję do podróży w czasie, kiedy to dwanaście lat temu przemierzał połacie północno-wschodniej Rosji. Thubron spogląda teraz na swoją podróż z dystansu, próbując wraz z uczestnikami spotkania po raz kolejny dotrzeć do serca Syberii, która mimo wieloletniej fascynacji Azją nadal stanowi dla niego zagadkę. Autor opowiadał o przygotowaniach do wyprawy, które i tak nie uchroniły go od niespodzianek. W tym właśnie tkwi piękno podróży – człowiek nigdy nie jest w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć. Pisarz mówił o tym, jak uderzający był dla niego tragizm mieszkańców regionu w dobie przemian ekonomicznych, którzy nie mogli się pogodzić z upadkiem sowieckiego mocarstwa i odarciem z narodowej dumy. Wszechogarniające ubóstwo, alkoholizm i smutną prozę życia próbowano zastąpić religią. Jednak nigdy nie była ona tak silna, aby mogła umożliwić powrót do czegoś, czego de facto nigdy nie było. Życie duchowe Rosjan na Syberii jest równie jałowe jak tamtejsza ziemia. Thubron opisuje jednak przypadki najczystszego dobra, tkwiącego w ludziach, które pozwala w tych surowych warunkach zachować nadzieję i wiarę w drugiego człowieka.

Pisarz opowiadał również o odpowiedzialności podróżnika, który musi oddać najdrobniejszy szczegół tego, co widzi, by stworzyć prawdziwy obraz danego miejsca. W książce Po Syberii najważniejsi są ludzie i ich historie, które autor przekazuje dalej. Thubron przyznał, że czuje się wówczas tak, jakby kradł część ich życia i wykorzystywał dla własnego celu. Mimo poczucia winy musi jednak zaakceptować taki stan rzeczy, by móc tworzyć realne portrety.    

Na koniec spotkania autor zdradził, że obecnie pracuje nad powieścią, natomiast w daleką podróż raczej się już nie wybierze. Stwierdził, że poza Azją nie ma innego miejsca, które chciałby opisać, bo właśnie ten kontynent pozostaje jego największą inspiracją.

Olga Adamczyk (Krakowski Klub NEW)

***
Organizatorzy spotkania: dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia”, kwartalnik „New Eastern Europe”, Wydawnictwo Czarne, Instytut Wschodnich Inicjatyw, Księgarnia Pod Globusem.

Polecamy inne artykuły autora: Olga Adamczyk
Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu