Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Kiedy człowiek staje się Bogiem”, czyli jak to się robi w Rosji
2011-10-22
Olga Adamczyk
Odpowiedź na postawione przez organizatorów pytanie „Czy Rosja jest groźna?” ma na celu określenie, w jaki sposób współczesna polityka rosyjska – zarówno wewnętrzna, jak i zagraniczna – wpływa na pozycję tego państwa na arenie międzynarodowej. 20 października podczas wizyty na Uniwersytecie Ekonomicznym Grigorij Amnuel, reżyser, scenarzysta, dziennikarz, inicjator powstania pomnika Jana Pawła II w Moskwie, podjął się próby wytłumaczenia tych zależności. Niestety, ze względu na kłopoty ze zdrowiem na spotkaniu zabrakło profesora Jurija Afanasjewa.

Grigorij Amnuel zwrócił uwagę na problem wielokulturowości, z którą współczesnej Rosji ciężko sobie poradzić. Różnorodność przejawia się zarówno na płaszczyźnie religijnej, jak i etnicznej oraz językowej. Istnieje jednak tendencja do marginalizowania tych grup społecznych, które nie przystają do utartych schematów i stanowią potencjalne zagrożenie dla oficjalnej linii polityczno-społecznej. Za przykład może tu posłużyć marginalizacja katolicyzmu, który nie posiada statusu religii oficjalnej i nie jest prawnie uregulowany. Ekspert poruszył także problem współczesnego szkolnictwa wyższego w Rosji, które znajduje się na bardzo niskim poziomie, co także wpływa niekorzystnie na rozwój społeczny. Zaznaczył, że w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z Rosji wyjechało ponad dwa i pół miliona obywateli, głównie dobrze wykształconych. Ich miejsce zajęli partyjni kacykowie, politycy, którzy wpajają studentom własną wizję świata – nietrudno domyślić się jaką. Publicysta stwierdził, że jedyną szansą na odideologizowanie młodych ludzi i wpojenie im wartości demokratycznych są programy wymiany studenckiej, dzięki którym rosyjscy studenci mogą zobaczyć, jak wygląda alternatywna rzeczywistość społeczno-polityczna. Ocenił, że właśnie od Polaków Rosjanie mogą się wiele nauczyć w kwestiach demokratyzacji, gdyż oba narody łączy wiele wspólnych cech i doświadczeń.

Gość spotkania odniósł się także do problemów czysto politycznych. Przytaczając szczegółowo biografię Władimira Putina, zauważył, że również we wcześniejszych latach w Rosji istniała tendencja do przeistaczania się „od zera do bohatera”. „Na naszych oczach bardzo przeciętny człowiek staje się bogiem. To chyba nie jest normalne” – ocenił. Przytoczył również słynne zdanie lidera Jednej Rosji o tym, że „upadek ZSRR był największą tragedią XX wieku”, które stanowi świadectwo reintegracyjnej tendencji w myśleniu Putina. Całokształt polityki zagranicznej Rosji – zwłaszcza w kontekście dawnych planów umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej – podsumował zdaniem: „W żadnym domu zapałki nie powinny znajdować się wśród dziecięcych zabawek”.

Olga Adamczyk (Krakowski Klub NEW)

***

Organizatorzy spotkania: Katedra Nauk Politycznych Uniwersytetu Ekonomicznego – opiekun specjalności „Studia Wschodnie”, Koło Nauk Politycznych „Homo Politicus”; partnerzy: „Dziennik Polski”, „Nowa Europa Wschodnia”, „Perspektywy”, „Mańko”, „Kurier UEK”.

Polecamy inne artykuły autora: Olga Adamczyk
Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu