Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
„Kiedy człowiek staje się Bogiem”, czyli jak to się robi w Rosji
2011-10-22
Olga Adamczyk
Odpowiedź na postawione przez organizatorów pytanie „Czy Rosja jest groźna?” ma na celu określenie, w jaki sposób współczesna polityka rosyjska – zarówno wewnętrzna, jak i zagraniczna – wpływa na pozycję tego państwa na arenie międzynarodowej. 20 października podczas wizyty na Uniwersytecie Ekonomicznym Grigorij Amnuel, reżyser, scenarzysta, dziennikarz, inicjator powstania pomnika Jana Pawła II w Moskwie, podjął się próby wytłumaczenia tych zależności. Niestety, ze względu na kłopoty ze zdrowiem na spotkaniu zabrakło profesora Jurija Afanasjewa.

Grigorij Amnuel zwrócił uwagę na problem wielokulturowości, z którą współczesnej Rosji ciężko sobie poradzić. Różnorodność przejawia się zarówno na płaszczyźnie religijnej, jak i etnicznej oraz językowej. Istnieje jednak tendencja do marginalizowania tych grup społecznych, które nie przystają do utartych schematów i stanowią potencjalne zagrożenie dla oficjalnej linii polityczno-społecznej. Za przykład może tu posłużyć marginalizacja katolicyzmu, który nie posiada statusu religii oficjalnej i nie jest prawnie uregulowany. Ekspert poruszył także problem współczesnego szkolnictwa wyższego w Rosji, które znajduje się na bardzo niskim poziomie, co także wpływa niekorzystnie na rozwój społeczny. Zaznaczył, że w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z Rosji wyjechało ponad dwa i pół miliona obywateli, głównie dobrze wykształconych. Ich miejsce zajęli partyjni kacykowie, politycy, którzy wpajają studentom własną wizję świata – nietrudno domyślić się jaką. Publicysta stwierdził, że jedyną szansą na odideologizowanie młodych ludzi i wpojenie im wartości demokratycznych są programy wymiany studenckiej, dzięki którym rosyjscy studenci mogą zobaczyć, jak wygląda alternatywna rzeczywistość społeczno-polityczna. Ocenił, że właśnie od Polaków Rosjanie mogą się wiele nauczyć w kwestiach demokratyzacji, gdyż oba narody łączy wiele wspólnych cech i doświadczeń.

Gość spotkania odniósł się także do problemów czysto politycznych. Przytaczając szczegółowo biografię Władimira Putina, zauważył, że również we wcześniejszych latach w Rosji istniała tendencja do przeistaczania się „od zera do bohatera”. „Na naszych oczach bardzo przeciętny człowiek staje się bogiem. To chyba nie jest normalne” – ocenił. Przytoczył również słynne zdanie lidera Jednej Rosji o tym, że „upadek ZSRR był największą tragedią XX wieku”, które stanowi świadectwo reintegracyjnej tendencji w myśleniu Putina. Całokształt polityki zagranicznej Rosji – zwłaszcza w kontekście dawnych planów umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej – podsumował zdaniem: „W żadnym domu zapałki nie powinny znajdować się wśród dziecięcych zabawek”.

Olga Adamczyk (Krakowski Klub NEW)

***

Organizatorzy spotkania: Katedra Nauk Politycznych Uniwersytetu Ekonomicznego – opiekun specjalności „Studia Wschodnie”, Koło Nauk Politycznych „Homo Politicus”; partnerzy: „Dziennik Polski”, „Nowa Europa Wschodnia”, „Perspektywy”, „Mańko”, „Kurier UEK”.

Polecamy inne artykuły autora: Olga Adamczyk
Powrót
Najnowsze

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu