Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
VI edycja Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie
2011-11-14
pp
16-18 listopada, środa-piątek, godz. 10.10, Kraków

Przez trzy dni trwać będzie w Krakowie VI edycja Dni Kultury Białoruskiej organizowana przez Towarzystwo Białoruskie w Krakowie. Ideą tego wydarzenia już od kilku lat jest dążenie do obalania i konfrontacji polsko-białoruskich stereotypów, odkrywania zmian, różnic i podobieństw. Organizatorzy dążą do tego, by zarówno program kulturalny, jak i akademicki stał się oknem na białoruską różnorodność i współczesność.

Podczas VI edycji DKB Kraków odwiedzą białoruscy intelektualiści, wykładowcy, działacze kulturalni. W programie znalazły się prezentacje wybitnych monografii poświęconych Białorusi wydanych w ostatnich latach, pokaz filmów dokumentalnych telewizji Biełsat, przegląd białoruskich teledysków z dwóch dekad niepodległości, spotkania poświęcone działalności wydawniczej, seminarium historyczne i literackie, prezentacja „Raportu o stanie kultury niezależnej i NGO na Białorusi” oraz koncert zespołu Altanka i jako wydarzenie towarzyszące – koncert zespołu Nagual.

Hasłem tegorocznej edycji Dni jest pamięć narodowa Białorusinów. Historycy zaproszeni do Krakowa będą dyskutować o trudnych i ważnych momentach białoruskiej historii, które do dziś niełatwo poddają się jednoznacznym interpretacjom i budzą kontrowersje. Tematem spotkań będzie także stan społeczeństwa białoruskiego i coraz ostrzej zarysowujący się konflikt między oficjalną, państwową wizją białoruskości oraz jej alternatywnymi wersjami.

Wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Rosjoznawstwa UJ dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rady Kół Naukowych UJ.

Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie to na terenie Polski południowej jedna z najważniejszych kulturalnych inicjatyw poświęconych Białorusi. Więcej szczegółów na stronie internetowej: http://dkb.bee.pl/

Kontakt:
Magdalena Frączek: asterisque.m@gmail.com, 505-854-770
Aliaksei Shota: aliaksei.shota@gmail.com, 669-134-262

Impreza odbywa się pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej”.

Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu