Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Zabójstwo dagestańskiego dziennikarza
2011-12-16
Iwona Kaliszewska
15 grudnia w Dagestanie zabito Hadżimurata Kamałowa, założyciela opozycyjnej gazety „Cziernowik”. Kamałow był osobą powszechnie znaną i szanowaną w republice. Słynął z ostrej i otwartej krytyki pod adresem władz. Występował przeciwko korupcji, łamaniu podstawowych praw jednostki.

„Cziernowik” to jedna z największych i najbardziej znanych dagestańskich gazet, zajmująca się palącymi problemami społecznymi. Otwarcie opisywano w niej bezkarność struktur siłowych, bestialstwo i tortury, jakich dopuszczali się ich przedstawiciele w aresztach śledczych. Nie szczędzono krytyki lokalnym politykom.

Dziennikarze „Cziernowika” niejednokrotnie dostawali pogróżki. Kamałow, podobnie jak kilku innych dagestańskich dziennikarzy, trafił w 2009 roku do tak zwanego rosstrieliannego spisku, czyli na czarną listę osób, które zostały zaklasyfikowano jako wspierające bojowników. Autorzy listy są „nieznani”. Czyżby zaczęli wypełniać swoją obietnicę?

Kto zabił dziennikarza? Tego zapewne nie dowiemy się nigdy. Śledztwa w Dagestanie są zwykle zamykane, oficjalnie „z braku” faktów i świadków, bardzo rzadko głośne sprawy kończą się znalezieniem sprawców lub wyrokami. Nic nie wskazuje na to, aby zabójstwa dokonali bojownicy (którym władze przypisują wiele morderstw politycznych oraz mafijnych). „Cziernowik” to gazeta wręcz posądzana o obronę „leśnych braci”, domagająca się respektowania praw osób oskarżanych o terroryzm.

Dlaczego Kamałow został zabity? Ku przestrodze? Niewykluczone. Morderstwa dokonano w Dzień Pamięci Zabitych Dziennikarzy...


Iwona Kaliszewska jest antropologiem kulturowym, informatykiem, redaktorką portalu Kaukaz.net. Związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka (wraz z Maciejem Falkowskim) książki Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii.

Polecamy inne artykuły autora: Iwona Kaliszewska
Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu