Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkanie autorskie z Dieterem Schenkiem
2012-01-13
pp
19 stycznia, czwartek, godz. 17.00, Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków

„Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej” – spotkanie autorskie z Dieterem Schenkiem. Prowadzenie – Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”.

Spotkanie w języku niemieckim z tłumaczeniem; wstęp wolny.

2 lipca 1941 roku, dwa dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa został aresztowany wielokrotny premier RP sprzed 1939 roku, a także profesor Politechniki Lwowskiej Kazimierz Bartel. Wieczorem następnego dnia zostało aresztowanych dwudziestu pięciu profesorów wyższych uczelni, a także kilkanaście osób przebywających w ich domach. Po krótkim przesłuchaniu 4 lipca nad ranem wszyscy zostali zamordowani. Wykonawcami tej zbrodni byli członkowie specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 roku dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji. Jako ostatni, 26 lipca, zginął Kazimierz Bartel. Dieter Schenk nie koncentruje się na samej zbrodni, porusza także wiele dodatkowych zagadnień, nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia oraz opisuje politykę eksterminacyjną na zajętych terenach.

Przed 1989 rokiem władze ukraińskie i niemieckie niechętnie wspominały o mordzie dokonanym na polskich profesorach lwowskich uczelni. Pamiętały o nich ich rodziny, przyjaciele i dawni uczniowie.

Dieter Schenk jest historykiem, autorem książek o zbrodniach nazistowskich na terenie okupowanej Polski. Jego książka Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego (Wydawnictwo Oscar, Gdańsk 1999) o losach polskich pocztowców z Gdańska i o ich procesie oraz mordzie we wrześniu 1939 roku przyczyniła się do przeprowadzenia przez Sąd Krajowy w Lubece rewizji wyroku oraz do rehabilitacji i uniewinnienia skazanych obrońców poczty gdańskiej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, od 2003 roku jest Honorowym Obywatelem miasta Gdańska. W 2009 roku ukazała się w Polsce jego książka Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora (Wydawnictwo Znak, Kraków).

Dieter Schenk, Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej, tłum. Paweł Zarychta, Wydawnictwo Wysoki Zamek, Kraków 2011.

Patroni medialni: Histmag.org, „Nowa Europa Wschodnia”, Polskie Radio, „Rzeczpospolita”, „Tygodnik Powszechny”, TVP Historia

Powrót
Najnowsze

Wybory prezydenckie na Białorusi: dzień przed wybuchem?

07.08.2020
Maxim Rust
Czytaj dalej

Przed wyrokiem. Sprawa Dmitrijewa

21.07.2020
Czytaj dalej

Niewidzialni Inni

20.07.2020
Anton Saifullayeu Tadeusz Giczan
Czytaj dalej

Wiatr zmiany

06.07.2020
Olga Dryndova

 Słabnący paternalizm państwowy na Białorusi łączy się z niskim poczuciem zaufania do władz. Według badań z lat 2017–2018 jedynie około 40 procent Białorusinów ufało władzom państwowym, w tym 34 procent ministrom, a 33 procent władzom lokalnym.

 
Czytaj dalej

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu