Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Spotkanie autorskie z Dieterem Schenkiem
2012-01-13
pp
19 stycznia, czwartek, godz. 17.00, Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków

„Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej” – spotkanie autorskie z Dieterem Schenkiem. Prowadzenie – Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”.

Spotkanie w języku niemieckim z tłumaczeniem; wstęp wolny.

2 lipca 1941 roku, dwa dni po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa został aresztowany wielokrotny premier RP sprzed 1939 roku, a także profesor Politechniki Lwowskiej Kazimierz Bartel. Wieczorem następnego dnia zostało aresztowanych dwudziestu pięciu profesorów wyższych uczelni, a także kilkanaście osób przebywających w ich domach. Po krótkim przesłuchaniu 4 lipca nad ranem wszyscy zostali zamordowani. Wykonawcami tej zbrodni byli członkowie specjalnej jednostki policyjnej III Rzeszy Einsatzkommando zur besonderen Verwendung. Do końca lipca 1941 roku dokonano kolejnych aresztowań i egzekucji. Jako ostatni, 26 lipca, zginął Kazimierz Bartel. Dieter Schenk nie koncentruje się na samej zbrodni, porusza także wiele dodatkowych zagadnień, nakreśla tło poprzedzające tragiczne wydarzenia oraz opisuje politykę eksterminacyjną na zajętych terenach.

Przed 1989 rokiem władze ukraińskie i niemieckie niechętnie wspominały o mordzie dokonanym na polskich profesorach lwowskich uczelni. Pamiętały o nich ich rodziny, przyjaciele i dawni uczniowie.

Dieter Schenk jest historykiem, autorem książek o zbrodniach nazistowskich na terenie okupowanej Polski. Jego książka Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego (Wydawnictwo Oscar, Gdańsk 1999) o losach polskich pocztowców z Gdańska i o ich procesie oraz mordzie we wrześniu 1939 roku przyczyniła się do przeprowadzenia przez Sąd Krajowy w Lubece rewizji wyroku oraz do rehabilitacji i uniewinnienia skazanych obrońców poczty gdańskiej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasług RP, od 2003 roku jest Honorowym Obywatelem miasta Gdańska. W 2009 roku ukazała się w Polsce jego książka Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora (Wydawnictwo Znak, Kraków).

Dieter Schenk, Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej, tłum. Paweł Zarychta, Wydawnictwo Wysoki Zamek, Kraków 2011.

Patroni medialni: Histmag.org, „Nowa Europa Wschodnia”, Polskie Radio, „Rzeczpospolita”, „Tygodnik Powszechny”, TVP Historia

Powrót
Najnowsze

Wymazana pamięć Donbasu

13.07.2018
Jewgienija Biełorusiec Olha Rusina
Czytaj dalej

Inszallach zabija innowacyjność

10.07.2018
Zbigniew Rokita
Czytaj dalej

Na wojnę

06.07.2018
Aneta Strzemżalska
Czytaj dalej

Akt oskarżenia przeciwko Banderze

02.07.2018
Marek Wojnar
Czytaj dalej

Nikol Zbawiciel

29.06.2018
Aneta Strzemżalska
Czytaj dalej

Śladami przodków

25.06.2018
Antoni Radczenko Aleksander Radczenko
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu