Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
NEWowskie NEWsy, czyli wybory w Rosji z „Nową Europą Wschodnią” na żywo
2012-03-04
NEW
17:47

Zdaniem Aleksieja Wenediktowa (opublikowane na Twitter), redaktora naczelnego stacji Echa Moskwy, Władimir Putin otrzymał w Moskwie 47 procent, Michaił Prochorow 23 procent, a Giennadij Ziuganow 16 procent. Jeśli te dane się potwierdzą oznacza to, że czeka nas nieoczekiwana druga tura wyborów.

17:24

Na Twitterze Siergieja Mironowa, kandydata na prezydenta, czytamy:

"Do sztabu Sprawiedliwej Rosji weszła policja z psami i saperzy w związku z otrzymaniem anonimowej informacji o podłożonej bombie. Przeprowadziłem krótki briefing w pomieszczeniu "gdzie została podłożona bomba". Wesoło."
 

17:15

Najświeższe zdjęcia z Moskwy od naszego współpracownika Tomasza Kułakowskiego.


Fot. Tomasz Kułakowski

Świeżutkie bułeczki po oddaniu głosu

Fot. Tomasz Kułakowski

Rosyjscy obserwatorzy uzbrojeni w konstytucję i ordynację wyborczą


17:03

O 18.00 czasu moskiewskiego według danych Centralnej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła ponad 56 procent. Głosowanie w Moskwie właśnie się zakończyło. Głosuje już tylko obwód kaliningradzki.
 

16:56

Współpracownik "Nowej Europy Wschodniej" Tomasz Kułakowski obserwuje wyborczy dzień w Moskwie. Poniżej prezentujemy kilka fotografii:


W drodze na wybory

Fot. Tomasz Kułakowski

Lokal wyborczy

Fot. Tomasz Kułakowski

Na kogo by oddać głos?
 


16:38

Co stanie się po wyborach prezydenckich w Rosji? Na łamach "Nowej Europy Wschodniej" zastanawia się dziennikarz "Gazety Wyborczej" Marcin Wojciechowski w artykule "Wybory bez wyboru".


16:11

Hakerzy włamali się na mikrobloga ambasadora Stanów Zjednoczonych w Rosji i publikują w jego imieniu informacje o fałszerstwach wyborczych.


15:41

Czy Władimir rzeczywiście cieszy się tak dużym poparciem jak podają sondaże? Komentarz dziennikarski Telewizji Polskiej specjalizującej się w tematyce wschodniej Marii Przełomiec: "Putin i co dalej?".
 


15:26

O 15.00 czasu moskiewskiego frekwencja wyborcza wyniosła 47,6 procent według doniesień Centralnej Komisji Wyborczej. Nieustannie donosi się o kolejnych naruszeniach śledzonych przez obserwatorów w lokalach wyborczych i przez kamery internetowe: koszt ich instalacji wyniósł 300 milionów dolarów.


14:45

Rosyjski Internet reaguje na bieżące wydarzenia w błyskawicznym tempie. Można znaleźć tam bardzo wiele materiałów, chociażby parę w dwuznacznej sytuacji w jednym z lokali wyborczych, gdzie kamery uruchomiono kilka godzin za wcześniej. Warto podkreślić, że rosyjskie demotywatory znajdują się obecnie na emigracji w Czarnogórze (a na dokładniej na tamtejszych serwerach), a demotywatory zarejestrowane na serwerach w Rosji w mniejszym stopniu komentują życie polityczne państwa. Poniżej Władimir Putin z podpisem "Jak to druga tura?!" (źródło www.demotivation.me):


Fot. www.demotivation.me


13:50

Trzy działaczki ukraińskiego ruchu Femen walczącego z dyskryminacją kobiet zostały zatrzymane przez moskiewską policję w jednym z lokali wyborczych (siedzibie Rosyjskiej Akademii Nauk). Weszły do środka i rozebrawszy się od pasa w górę próbowały wynieść urnę z głosem oddanym przez Władimira Putina. Wykrzykiwały przy tym antyputinowskie hasła.

 

13:30

Nieustannie pojawiają się kolejne doniesienia o fałszerstwach wyborczych. Serwis RosWybory w ciągu ostatniej godziny podawał m.in.: "Wyłączyli światło. Obserwator zauważył, że ktoś dorzuca głosy" (13:20 czasu polskiego) czy "Nas sztab w Rożdziestwienkie zajęła policja - podobno ktoś podłożył bombę. Przejęli wszystko do liczenia głosów" (donosi opozycjonista Ilia Ponomariew, 12:55 czasu polskiego). Ponomariew uczestniczy w projekcie "Otwarte wybory", która prowadzi alternatywne liczenie głosów, jednak od godziny ich praca jest uniemożliwiona przez interwencję policji. Partia Jabłoko informuje, że w jednym z moskiewskich lokali sprzedaje się pendrive'y (fleszki) z podobiznami Dmitrija Miedwiediewa i Władimira Putina. Wielu internautów również śledzi falsyfikacje na wyborach: sieć zapełnia się filmikami i komentarzami mającymi stanowić dowody naruszeń. Dużo mówi się, jak podczas każdych wyborów, m.in. o tzw. "karuzelach wyborczych": autobusach organizowanych przez władzę, które rozwożą przekupionych wyborców głosujących kilkukrotnie. Według jednego z liderów "ulicznej opozycji", Aleksieja Nawalnego, naruszenia podczas wyborów w Rosji zawsze nasilają się wieczorami. "Mówi się obserwatorom - "nie umiecie się zachować, jesteście niekulturalni". Wtedy wzywa się policję, ona wyprowadza obserwatora". 


13:00

Na Plac Błotny w centrum Moskwy zwożona jest młodzież popierająca Władimira Putina. Zapowiadają manifestację ("puting") dziś wieczorem o 22.00 (19.00 czasu polskiego). Wśród nich jest bohaterka bijącego ostatnio rekordy popularności w rosyjskim internecie filmiku, Swietłana. 


11:45

Swój głos oddali już wszyscy kandydaci w tegorocznych wyborach oraz Patriarcha Cyryl.


10:30

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej z godziny 13.00 czasu moskiewskiego (10.00 czasu polskiego) frekwencja przekroczyła 30 procent: to wyższy wynik, niż podczas poprzednich wyborów o tej porze (w 2011 i 2008 roku). Uprawnionych do głosowania jest 110 milionów osób, a więc głos oddało do godziny 13.00 co najmniej 33 miliony obywateli. Według szacunków pracowni socjologicznych frekwencja na koniec dnia będzie dwukrotnie wyższa i wyniesie 61-64 procent: zagłosuje więc dwóch na trzech uprawnionych Rosjan.

 

10:11

Głosowanie można obserwować w Internecie dzięki zainstalowanym we wszystkich lokalach wyborczych kamerach: jedna pokazuje urnę, a druga stół komisji. Kłopotliwy jest jedynie fakt, że niektóre z najdalej wysuniętych na północ komisji nie posiadają dostępu do Internetu o czym jesteśmy informowani próbując podglądnąć praworządność przeprowadzanych tam wyborów. W Rosji jest ponad 95 tysięcy obwodów wyborczych. Opozycje czeka więc ciężkie zadanie jeśli chciałaby prześledzić przestrzeganie standardów demokratycznych poprzez zapoznanie się z treścią wideozapisów. Jako, że lokale pracują od godziny 8 do 20 to po dokonaniu prostych obliczeń otrzymujemy liczbę około 70 milionów minut nagrań w kiepskiej jakości obrazu, które trzeba uważnie obejrzeć, aby upewnić się czy nikt nie wrzucił zamiast jednego głosu dwóch. Pamiętajmy jednak, że samo dosypywanie kart to tylko jeden ze sposobów fałszowania rezultatów. Warto zajrzeć na wspomnianą stronę www.webvybory2012.ru: uwagę zwraca to jak bardzo punkty do głosowania są od siebie oddalone na wschodzie i północy kraju. Zresztą, aby dać szansę wszystkim obywatelom wzięcia udziału w wyborach specjalne komisje na kółkach już od kilkunastu dni przemierzały najbardziej zapomniane obszary kraju w poszukiwaniu zainteresowanych wybraniem głowy państwa: głównie pasterzy reniferów, pracowników stacji polarnych i przedsiębiorstw wydobywających złoto czy latarników. A w kołymskich kopalniach złota obserwatorów z Unii Europejskiej nie było. Poza tym głosowano już za granicą: lokale pojawiły się w 58 państwach świata.

 

9:30 

Wybory w Federacji Rosyjskiej trwają od sobotniego wieczoru. Jako, że w Rosji jest dziewięć stref czasowych głosowanie przebiegać będzie prawie całą dobę. Miejscem, gdzie zakończy się najpóźniej będzie najdalej wysunięty na zachód kraju obwód kaliningradzki: tam lokale wyborcze zostaną zamknięte o 18 czasu polskiego. Wówczas poznamy pierwsze nieoficjalne wyniki. Polecamy najświeższe analizy przygotowane dla Nowej Europy Wschodniej":

Marcin Wojciechowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i stały współpracownik "Nowej Europy Wschodniej": Wybory bez wyboru

Maria Przełomiec, dziennikarka Telewizji Polskiej:  Putin i co dalej?

Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie: Rosyjski Romans


Polecamy również wywiad członka redakcji Nowej Europy Wschodniej" i wieloletniego korespondenta z Rosji Sławomira Popowskiego udzielony „Krytyce Politycznej" na temat obecnych wyborów w Rosji: Rosjanom już nie wystarczy obietnica stabilizacji


Powrót
Najnowsze

Nowe szaty faszyzmu

14.06.2018
Joanna Grodzka
Czytaj dalej

Iran od najciemniejszej strony

11.06.2018
Paulina Niechciał
Czytaj dalej

Nowa płyta Mickiewicza

07.06.2018
Dariusz Rott
Czytaj dalej

Literatura przybliża to, co odległe

04.06.2018
Ayfer Tunç
Czytaj dalej

Dyskusja: Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą

02.06.2018
NEW
Czytaj dalej

Rasputin wyobrażony

01.06.2018
Jan Brodowski
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu