Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Ósma edycja Akademii Solidarności
2012-04-07
zr

Akademia Solidarności to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego ideą jest pielęgnowanie i rozwijanie tradycji Solidarności. Historia ruchu społecznego Solidarność i pokojowych przemian społeczno-politycznych w Polsce i Europie Środkowej jest inspiracją do poszukiwania rozwiązań
problemów współczesności i przezwyciężania kryzysów wynikających z braku solidarności.

Tegoroczna edycja projektu będzie stanowić integralną część odbywającego się we Wrocławiu w dniach 12-16 maja br. Międzynarodowego Festiwalu Historyczno-Literackiego „20th Century. Anamneses” –  święta nauki, historii i literatury. Impreza skupi się na tragicznej historii „Skrwawionych ziem” – zgodnie z terminologią zaproponowaną przez amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera – wielkiego obszaru Europy Wschodniej, na którym w latach 1933-1945 ojcowie dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku, Hitler i Stalin, dokonali masowego mordu na około 14 milionach cywilów i jeńców wojennych.

Celem Festiwalu jest stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty dla historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do tego tragicznego czasu. Festiwal będzie miejscem, gdzie spotkają się narracje historyczne przedstawicieli wszystkich ofiar i prześladowców, gdzie studenci i pasjonaci historii XX wieku będą mieli okazję stanąć oko w oko ze światem tuż przed Zagładą – zarówno poprzez fotografię, malarstwo, film, jak i historyczne happeningi, artystyczne instalacje, wreszcie dzięki naukowym warsztatom i konferencjom. Spotkania z wybitnymi historykami i pisarzami służyć będą swoistemu „odpominaniu” (gr. anamnesis) historii o tej mrocznej epoce w dziejach Europy oraz o rzeczywistości ją poprzedzającej.

Do udziału w Akademii zapraszamy studentów przedostatniego i ostatniego roku nauk humanistycznych, takich jak historia, filozofia, socjologia i stosunki międzynarodowe z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Polski i Rosji.

Program, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: www.akademiasolidarnosci.pl

Na zgłoszenia czekamy do 10 kwietnia 2012 roku.


Powrót
Najnowsze

„Nas tu nie ma” czyli niesłyszalny głos białoruskiego środowiska LGBT

29.06.2020
Maxim Rust Nick Antipov Nasta Mancewicz Milana Levitskaya
Czytaj dalej

Kampania prezydencka na Białorusi: (nie)oczywiste wybory

26.06.2020
Maxim Rust Yahor Azarkevich
Czytaj dalej

Społeczeństwo obywatelskie na Białorusi już jest

21.06.2020
Czytaj dalej

Wakacyjna promocja na prenumeratę roczną NEW!

16.06.2020
Czytaj dalej

Zderzenie pamięci

08.06.2020
Kristina Smolijaninovaitė
Czytaj dalej

Polskie „chamy” i ukraińskie „pany”. Rewolucja na rynku pracy?

03.06.2020
Dariusz Szymczycha
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2020 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu