Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Ósma edycja Akademii Solidarności
2012-04-07
zr

Akademia Solidarności to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego ideą jest pielęgnowanie i rozwijanie tradycji Solidarności. Historia ruchu społecznego Solidarność i pokojowych przemian społeczno-politycznych w Polsce i Europie Środkowej jest inspiracją do poszukiwania rozwiązań
problemów współczesności i przezwyciężania kryzysów wynikających z braku solidarności.

Tegoroczna edycja projektu będzie stanowić integralną część odbywającego się we Wrocławiu w dniach 12-16 maja br. Międzynarodowego Festiwalu Historyczno-Literackiego „20th Century. Anamneses” –  święta nauki, historii i literatury. Impreza skupi się na tragicznej historii „Skrwawionych ziem” – zgodnie z terminologią zaproponowaną przez amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera – wielkiego obszaru Europy Wschodniej, na którym w latach 1933-1945 ojcowie dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku, Hitler i Stalin, dokonali masowego mordu na około 14 milionach cywilów i jeńców wojennych.

Celem Festiwalu jest stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty dla historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do tego tragicznego czasu. Festiwal będzie miejscem, gdzie spotkają się narracje historyczne przedstawicieli wszystkich ofiar i prześladowców, gdzie studenci i pasjonaci historii XX wieku będą mieli okazję stanąć oko w oko ze światem tuż przed Zagładą – zarówno poprzez fotografię, malarstwo, film, jak i historyczne happeningi, artystyczne instalacje, wreszcie dzięki naukowym warsztatom i konferencjom. Spotkania z wybitnymi historykami i pisarzami służyć będą swoistemu „odpominaniu” (gr. anamnesis) historii o tej mrocznej epoce w dziejach Europy oraz o rzeczywistości ją poprzedzającej.

Do udziału w Akademii zapraszamy studentów przedostatniego i ostatniego roku nauk humanistycznych, takich jak historia, filozofia, socjologia i stosunki międzynarodowe z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Polski i Rosji.

Program, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: www.akademiasolidarnosci.pl

Na zgłoszenia czekamy do 10 kwietnia 2012 roku.


Powrót
Najnowsze

Trumpism. Entropia demokratycznego przywództwa

16.12.2019
Arkadiusz Gut
Czytaj dalej

Kraków: Debata "Wpływy rosyjskie w Unii Europejskiej"

14.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Energia na Wschód. Polskie plany i ukraińska rzeczywistość

12.12.2019
Wojciech Jakóbik
Czytaj dalej

Szczyt potrzebny jego uczestnikom

10.12.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Armenia: Serż Sarkisjan trafi do aresztu?

09.12.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Koń trojański? Zwrócenie ukraińskich okrętów

09.12.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu