Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wybuchowy dramat albo spektakl
2012-04-27
Andrzej Brzeziecki

Wiemy za to, że ładunki były relatywnie słabe, że na otwartej przestrzeni nie mogły wyrządzić wielu strat. I nie wyrządziły. Nie bagatelizując cierpienia rannych, trzeba przyznać, że nie były to specjalnie dramatyczne zamachy bombowe.

Ale wiemy też, że na ulice Dniepropietrwoska wyjechały już beteery, że pojawili się funkcjonariusze Berkuta, że wyłączono telefony. Jednym słowem: narasta atmosfera grozy. Oczywiście, do pewnego stopnia zrozumiała. Każda władza podjęłaby niezbędne środki ostrożności. Ale czy wozy opancerzone to nie przesada?

Wiemy, że do wybuchów doszło w mieście, z którego pochodzi Julia Tymoszenko, ale w którym nie będą odbywać się mecze Euro 2012. Wiemy, że jeszcze dziś rano głośno zrobiło się na Ukrainie o zdjęciach Julii Tymoszenko, na których (być może) było widać ślady pobicia. W związku z tym i sprawa pobicia stała się sensacją. Do momentu, gdy jeszcze większą sensacją nie okazały się wybuchy.

Wiemy też, że od kilku dni opozycja blokowała obrady w Radzie Najwyższej Ukrainy. Po wybuchach z inicjatywy między innymi Partii Regionów, przewodniczący parlamentu zwołał na dzisiejszy wieczór posiedzenie, podczas którego przedstawiciele resortów mają deputowanym, czyli przedstawicielom narodu złożyć sprawozdanie z tego, czego dowiedzieli się o zamachach. I opozycja jest w kropce. Była przeciw specjalnemu posiedzeniu – ale jak można blokować obrady, gdy omawia się tak ważną sprawę?

Wiemy, że kilka dni temu opublikowano kolejne sondaże, wedle których Partia Regionów przegrałaby z opozycją. Po wybuchach Wiktor Janukowycz zapewnia, że Ukraina odpowie zamachowcom adekwatnie. Odpowiedź godna prezydenta wszystkich Ukraińców.

 

Andrzej Brzeziecki


Powrót
Najnowsze

Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim

19.11.2019
Ziemowit Szczerek
Czytaj dalej

Donbas: kruchy pokój?

18.11.2019
Aleksander Kowalewski
Czytaj dalej

Na Białorusi ludzie boją się zmian

17.11.2019
Małgorzata Nocuń Bartosz Panek
Czytaj dalej

Gruzini znów wyszli na ulice

15.11.2019
Wojciech Wojtasiewicz Jakub Janiszewski
Czytaj dalej

Gruzińskie Marzenie w obliczu kryzysu

15.11.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Gra o tron w Gruzińskim Kościele Prawosławnym

14.11.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu