Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Wybuchowy dramat albo spektakl
2012-04-27
Andrzej Brzeziecki

Wiemy za to, że ładunki były relatywnie słabe, że na otwartej przestrzeni nie mogły wyrządzić wielu strat. I nie wyrządziły. Nie bagatelizując cierpienia rannych, trzeba przyznać, że nie były to specjalnie dramatyczne zamachy bombowe.

Ale wiemy też, że na ulice Dniepropietrwoska wyjechały już beteery, że pojawili się funkcjonariusze Berkuta, że wyłączono telefony. Jednym słowem: narasta atmosfera grozy. Oczywiście, do pewnego stopnia zrozumiała. Każda władza podjęłaby niezbędne środki ostrożności. Ale czy wozy opancerzone to nie przesada?

Wiemy, że do wybuchów doszło w mieście, z którego pochodzi Julia Tymoszenko, ale w którym nie będą odbywać się mecze Euro 2012. Wiemy, że jeszcze dziś rano głośno zrobiło się na Ukrainie o zdjęciach Julii Tymoszenko, na których (być może) było widać ślady pobicia. W związku z tym i sprawa pobicia stała się sensacją. Do momentu, gdy jeszcze większą sensacją nie okazały się wybuchy.

Wiemy też, że od kilku dni opozycja blokowała obrady w Radzie Najwyższej Ukrainy. Po wybuchach z inicjatywy między innymi Partii Regionów, przewodniczący parlamentu zwołał na dzisiejszy wieczór posiedzenie, podczas którego przedstawiciele resortów mają deputowanym, czyli przedstawicielom narodu złożyć sprawozdanie z tego, czego dowiedzieli się o zamachach. I opozycja jest w kropce. Była przeciw specjalnemu posiedzeniu – ale jak można blokować obrady, gdy omawia się tak ważną sprawę?

Wiemy, że kilka dni temu opublikowano kolejne sondaże, wedle których Partia Regionów przegrałaby z opozycją. Po wybuchach Wiktor Janukowycz zapewnia, że Ukraina odpowie zamachowcom adekwatnie. Odpowiedź godna prezydenta wszystkich Ukraińców.

 

Andrzej Brzeziecki


Powrót
Najnowsze

Okiem Kremla: jak Polska fałszuje historię

03.01.2020
Karolina Blecharczyk
Czytaj dalej

Kraków: Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku

29.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Wojtyła, czyli prometeizm w Watykanie

27.12.2019
Cornelius Ochmann
Czytaj dalej

Gazprom – rosyjski gigant na progu zmian

22.12.2019
Marek Budzisz
Czytaj dalej

Rusza nabór do Akademii Ziem Zachodnich i Północnych

19.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Gacharia sucharia i kurczaki, czyli o kolejnym miesiącu antyrządowych protestów w Gruzji

19.12.2019
Daria Szlezyngier
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu