Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Tydzień przed Euro wielka polityka zawita do Wrocławia
2012-05-16
zr

W dniach 31 maja-2 czerwca Wrocław odwiedzi czterech prezydentów, trzech premierów, komisarz Unii Europejskiej oraz ministrowie odpowiedzialni za kształtowanie polityki zagranicznej. Wśród wielu znamienitych osobistości swoje przybycie potwierdzili między innymi Michaił Gorbaczow,  Radosław Sikorski, Ellen Tauscher (Departament Stanu USA), Stefan Fϋle (Komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa) oraz LechWałęsa.

Podczas tegorocznej edycji w debacie wezmą także udział: Aleksander Kwaśniewski, Horst Kӧhler (były prezydent Republiki Federalnej Niemiec) Walerij Choroszkowski (pierwszy wicepremier Ukrainy), Gary Conille (premier Republiki Haiti), byli premierzy RP Jerzy Buzek i Jan Krzysztof Bielecki oraz sławny ukraiński pięściarz Witalij Kliczko.

Tak jak w latach ubiegłych, w czasie konferencji, zostaną przyznane nagrody Freedom Awards. Otrzymają je osoby, które przyczyniły się do rozszerzania wolności i swobód obywatelskich. W trakcie uroczystej gali, wydanej wspólnie przez ambasadora USA w Polsce – Lee A. Feinstein’a oraz polskiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych – Roberta Kupieckiego – nagrody otrzymają:

·       Michaił Gorbaczow – ostatni przywódca Związku Radzieckiego, twórca pierestrojki i inicjator przemian w całym bloku wschodnim, laureat pokojowej Nagrody Nobla

·       Władysław Bartoszewski – więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, były Minister Spraw Zagranicznych RP, obecnie Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

·       National Endowment for Democracy – organizacja wspierająca inicjatywy demokratyczne na całym świecie.

·       Emma Bonino – włoska parlamentarzystka, była unijna Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów, członek zarządu Arab Democracy Foundation

„Nagrody Freedom Awards przyznajemy we Wrocławiu już po raz trzeci, za każdym razem wyrażając uznanie dla osób lub instytucji, które w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju demokracji, promocji swobód obywatelskich i praw człowieka na całym świecie. W tym roku postanowiliśmy uhonorować Michaiła Gorbaczowa, bez którego upadek żelaznej kurtyny nie byłby możliwy, Władysława Bartoszewskiego, świadka współczesnej historii Polski i niestrudzonego orędownika idei wolności, organizację National Endowment for Democracy oraz Emmę Bonino – ideową włoską działaczkę polityczną”powiedział Frederick Kempe, Prezes i Dyrektor Generalny Atlantic Council of the United States.

Wrocław Global Forum odbędzie się, podobnie jak w latach ubiegłych, we Wrocławskim Centrum Kongresowym, najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce.

Organizatorzy: Miasto Wrocław, Atlantic Council of the United States oraz Sekretariat Wrocław Global Forum.

Pełny program konferencji i dodatkowe informacje znajdują się na stronie Wrocław Global Forum 2012: www.wgf2012.eu  

Akredytacja prowadzona będzie od 7 do 30 maja br. na stronie www.wgf2012.eu w zakładce: Press

Tak jak w latach ubiegłych wydarzenie będzie można śledzić na żywo w Internecie dzięki live streamingowi. Informacje o wydarzeniu będą na bieżąco ukazywać się na blogu WGF2012 prowadzonym na platformie Salon24.pl, kanale WGF_2012 na portalu społecznościowym Twitter oraz na kanale WGF w serwisie YouTube.

 

Więcej informacji:

Katarzyna Balashov                               Marcin Kłódkiewicz                                                     

Tel: +48 605 111 218                            +48 600 566 262

email: press@wgf2012.eu


Powrót
Najnowsze

Trumpism. Entropia demokratycznego przywództwa

16.12.2019
Arkadiusz Gut
Czytaj dalej

Kraków: Debata "Wpływy rosyjskie w Unii Europejskiej"

14.12.2019
NEW
Czytaj dalej

Energia na Wschód. Polskie plany i ukraińska rzeczywistość

12.12.2019
Wojciech Jakóbik
Czytaj dalej

Szczyt potrzebny jego uczestnikom

10.12.2019
Andrzej Szeptycki
Czytaj dalej

Armenia: Serż Sarkisjan trafi do aresztu?

09.12.2019
Mateusz Kubiak
Czytaj dalej

Koń trojański? Zwrócenie ukraińskich okrętów

09.12.2019
Marek Bogdan Kozubel
Czytaj dalej

copyrights © 2010-2017 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu