Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

Koniec Zazierkala?

Publicystyka, Najnowsze, Reportaż 
Wojciech Śmieja 

Dom Mariusza Wilka to jedno z ostatnich miejsc na mapie, gdzie to, co rosyjskie i to, co polskie mogły się z sobą spotkać i wejść w dialog. Niedługo może jednak przestać istnieć.

Półwysep strachu

Publicystyka, Najnowsze, Reportaż 
Tomasz Kułakowski 

Na Krymie trwa stan półwojenny. Rządzi ten, kto trzyma w ręku karabin. Jest też element destrukcyjny. To Tatarzy krymscy, od roku żyjący w strachu.

Tarcza antyrakietowa to zagłada dla Polski

Publicystyka, Najnowsze 
Kuba Benedyczak 

Rosjanie mogą utracić możliwość odpowiedzi nuklearnej wobec USA. Amerykanie staliby się wówczas światowym hegemonem, zdolnym narzucać swoją wolę. Nie tylko Rosji.

„Budujemy Nowy Świat”

Publicystyka, Najnowsze 
Anna Głąb 

Pod egidą Chin powstaje nowa architektura światowych finansów, kwestionująca powojenny porządek euroatlantycki. Rosja chce ją współtworzyć, ale nie odgrywa zbyt wielkiej roli.

Gruzja się zmienia

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Gruzińskie władze decydują się na szereg zmian: odwołują reformy Saakaszwilego i prowadzą politykę socjalną – inaczej niż poprzednicy-liberałowie.

Trzy mity o Elektrycznym Erywaniu

Publicystyka, Najnowsze 
Ewa Polak 

Wokół armeńskich protestów narosły mity. Należy się z nimi rozprawić.

Nie ten koń

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Wiele wskazuje, że Putin na swojego człowieka w Gruzji wybrał Nino Burdżanadze. Była liderka rewolucji róż sprzeciwia się wejściu Tbilisi do UE i NATO.

Ile starego w nowym

Publicystyka, Najnowsze 
Paweł Kost 

Ukraińskie organy bezpieczeństwa są reformowane i pojawiają się pierwsze jaskółki dobrych zmian. Przestrzeganie praw człowieka nadal nie jest jednak ich mocną stroną.

Bieżący numer:

Ojciec całe życie chciał tam dotrzeć

 
 

Z Izabellą Sariusz-Skąpską, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, rozmawiają Małgorzata Nocuń i Michał Gwiżdż: „Smoleńsk zawłaszczył Katyń. Obchodziliśmy siedemdziesiątą piątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a ja musiałam wszystkim tłumaczyć, że to nie była tylko piąta rocznica Smoleńska”.

Papier toaletowy, Rosjo!

 
 

„Do marca 2014 roku tłumaczyłem opozycjonistom, na przykład Kasparowowi, że putinowski reżim jest nie do pokonania.Teraz jednak sądzę, że jeśli dojdzie do wielkiej wojny, to ten system upadnie”: z Jurijem Felsztyńskim rozmawia Kuba Benedyczak.

Mój Lwów

 
Ziemowit Szczerek 

My, Polacy, Lwów czujemy nadal mocno. Lwów przypomina kogoś bliskiego, kto niby umarł, ale nie do końca.

Polecamy:

Balet Moisiejewa w październiku w Polsce

Polecamy 
NEW 

„Nowa Europa Wschodnia”, patron wydarzenia, zaprasza na październikową trasę koncertową znakomitego Baletu im. Igora Moisiejewa.

Polaka z Kazachem rozmowy

Polecamy 
NEW 

NEW jest patronem kolejnej inicjatywy realizowanej w ramach cyklu Polaka z Kazachem rozmowy – tym razem będzie to cykl badań Polonia w Kazachstanie: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość.

Koncert grodzieńskich Dzieciuków

Polecamy 
NEW 

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na koncert: 8 sierpnia w Krakowie wystąpią Dzieciuki (Grodno), śpiewająca po serbołużycku Berlińska Dróha (Berlin) i Sublokator (Kraków).