Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

W poszukiwaniu samej siebie: 25 lat Mołdawii

Publicystyka, Najnowsze 
Kamil Całus 

Gdyby w 1991 roku założyciele niepodległej Mołdawii dowiedzieli się, że ta będzie obchodziła swe dwudzieste piąte urodziny, prawdopodobnie poważnie by się zmartwili.

Niepodległa na papierze, ale niepodległa

Publicystyka, Najnowsze 
Andrzej Brzeziecki 

Przez te wszystkie lata Łukaszenka osiągnął tyle, ile pozwoliła mu Moskwa. Bądźmy też szczerzy – nie jest on prezydentem narodu, który rwie się do Europy i pełnej suwerenności.

V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

NEW, patron medialny, zaprasza na V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej: 29 września-1 października, Lublin.

Państwo w budowie

Publicystyka, Najnowsze 
Piotr Pogorzelski 

Ukrainie przez dwadzieścia pięć lat niepodległości udało się wiele osiągnąć, kolejne ćwierć wieku może być dla niej udane. Trzeba pamiętać, że cały czas patrzymy na proces, a nie ukończone dzieło.

Jubileusz śpiącej królewny

Publicystyka, Najnowsze 
Jewhen Magda 

Niepodległa Ukraina ma już dwadzieścia pięć lat. Tak długo nie była niepodległa od stuleci. Nasz kraj wciąż szuka swojego miejsca w Europie i przypomina śpiącą królewnę.

Między przeszłością a przyszłością

Publicystyka, Najnowsze 
Andrzej Szeptycki 

Dziś przed Ukrainą nie rysuje się perspektywa członkostwa w UE, a Polska się od Unii oddala. Sprawia to, że o porozumienie w kwestiach historycznych będzie coraz trudniej.

Sandra za Miszę

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Małżonka Micheila Saakaszwilego niespodziewanie zapowiedziała udział w jesiennych wyborach parlamentarnych. Czy była pierwsza dama odwojuje Gruzję z rąk oligarchy Bidziny Iwaniszwilego? Równie ważnych pytań w Gruzji jest wiele.

Jak wygra Jedna Rosja?

Publicystyka, Najnowsze 
Karol Bijoś 

Zbliżają się rosyjskie wybory parlamentarne. Ostatnie doprowadziły do masowych protestów. Tym razem władze chcą być lepiej przygotowane, choć idą też na ustępstwa – szefową Centralnej Komisji Wyborczej została znana obrończyni praw człowieka.

Bieżący numer:

Endek na Wschodzie

 
Adam Balcer 

W Polsce drugą młodość przeżywa obecnie myśl endecka i jej radykalniejsze odmiany. Apologetyczny stosunek dużej części Polaków do tej tradycji może bardzo poważnie utrudnić prowadzenie polskiej polityki wobec wschodnich sąsiadów.

Smok patrzy na niedźwiedzia

 
Michał Lubina 

Chińczycy nie ufają Moskwie i traktują ją jako skład surowców. Jednocześnie rozumieją jej działania i chcą utrzymywać z nią dobre relacje. Chińskie spojrzeniena Rosję jest pozbawione tylko jednego: złudzeń.

Putin to anarchista

 
Aleksiej Czadajew, Kuba Benedyczak 

„W 2011 roku Putin naprawdę chciał odejść. Jako premier większość czasu spędzał w Soczi, włączał się rzadko. W tym czasie wokół Miedwiediewa zebrali się oligarchowie – głównie dagestańscy” – Z Aleksiejem Czadajewem, rosyjskim politechnologiem, filozofem i byłym ideologiem Jednej Rosji, rozmawia Kuba Benedyczak.

Polecamy:

V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

NEW, patron medialny, zaprasza na V Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej: 29 września-1 października, Lublin.

Baltic Business Forum 2016 – zaproszenie

Polecamy, Najnowsze 
Baltic Business Forum 

Jakie polskie firmy mają szansę odnieść sukces na rynku tureckim? Jak prowadzi się biznes nad Bosforem i jak zdobywa się tam klientów? Turcja będzie gościem honorowym tegorocznego Baltic Business Forum, które odbędzie się w dniach 14-16 września w Świnoujściu. NEW objął Forum patronatem medialnym.

Pożegnanie Jerzego Bahra

Polecamy, Najnowsze 
NEW/ Fot. Grażyna Makara 

W polskich mediach pojawiło się wiele upamiętnień Jerzego Bahra – przyjaciela „Nowej Europy Wschodniej” i Ambasadora RP w Moskwie, Kijowie i Wilnie. Jerzy Bahr odszedł 25 lipca, wczoraj odbył się pogrzeb.