Archiwum Aktualny numer

Get Adobe Flash player


Najnowsze:

W poszukiwaniu Galicji

Publicystyka, Najnowsze 
Andrzej Szeptycki 

Ich cel jest następujący: gdyby Ukraina miała się rozsypać jak domek z kart, mieszkańcy Galicji nie powinni trzymać się kurczowo projektu „Ukraina”. Nie chodzi (jeszcze) o separatyzm.

Rok później

Publicystyka, Najnowsze 
Piotr Pogorzelski 

Rocznica rozpoczęcia rewolucji godności to okazja do przeprowadzenia bilansu osiągnięć tego roku. A Ukraińcy osiągnęli bardzo dużo

Białoruś potrzebuje Łukaszenki

Publicystyka, Najnowsze 
Anna Kuleszewicz 

Najkorzystniejsza dla Białorusi jest dziś stabilna władza, czyli – co może brzmieć zdumiewająco – niezachwiana pozycja Aleksandra Łukaszenki.

Wasz opór to nasza godność

Publicystyka, Recenzje, Najnowsze 
Andrzej Szeptycki 

Łoznica pokazuje momenty wzniosłe, choć nie epatuje krwią i przemocą. Widzimy szpaler milicji, naprzeciwko kobieta z karteczką w dłoni - prawdopodobnie świętym obrazkiem. Przychodzi na myśl samotny student próbujący zatrzymać kolumnę czołgów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie.

Aneksja jest kosztowna

Publicystyka, Najnowsze 
Andrew Wilson 

W obwodzie łuhańskim sytuacja humanitarna jest znacznie gorsza niż w donieckim. Jakie są różnice między wschodnioukraińskimi parapaństwami?

 

Wilk w owczej skórze

Publicystyka, Najnowsze 
Aneta Strzemżalska 

Bieżący rok jest wręcz przełomowy w kontaktach rosyjsko-azerbejdżańskich: Baku dryfuje w kierunku sojuszu Euroazjatyckiego.    

 

To zdarzyło się naprawdę

Rozmowa, Najnowsze 
Anna Tatarska, Andriej Zwiagincew 

Z Andriejem Zwiagincewem, reżyserem wchodzącego na ekrany kin filmu Lewiatan, rozmawia Anna Tatarska.

 

Przedwyborcza Armenia?

Publicystyka, Najnowsze 
Marina Brutyan 

W Armenii już niebawem może dojść do znacznych zmian: możliwe, że głowa państwa, której kompetencje zostaną znacznie ograniczone, będzie wybierana przez Zgromadzenie Narodowe na siedem lat, bez prawa reelekcji.

Polecamy:

Spotkanie z Andruchowyczem

Polecamy 
NEW 

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na spotkanie z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem: Kraków (Księgarnia pod Globusem ul. Długa 1), 28 listopada, 18:00.

8. Festiwal filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Polecamy 
Sputnik 

Dziś pod patronatem „Nowej Europy Wschodniej” rusza 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Co czeka nas w tym roku?

 

 

Ogólnopolska trasa Jurija Andruchowycza

Polecamy 
Czarne 

Paweł Smoleński, Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem: premiera 21 listopada. Zapraszamy na spotkania z Jurim Andruchowyczem: „NEW” objął książkę patronatem.