Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

Świat się nami nie znudzi

Rozmowa, Najnowsze 
Jurij Prochaśko, Monika Klimkiewicz 

Z Jurijem Prochaśką, literaturoznawcą, eseistą, tłumaczem, rozmawia Monika Klimkiewicz: „Trzeci Majdan oznaczałby krach ukraińskiej państwowości”.

Biografia Tadeusza Mazowieckiego. Z szacunkiem, nie na kolanach.

Rozmowa, Najnowsze 
Gazeta Wyborcza w Krakowie 

„Jak każdy człowiek miał swoje wady i zalety. Nie wiódł bynajmniej żywotu świętego. Dlatego podchodzę do niego z szacunkiem, ale nie na kolanach”. Rozmowa z Andrzejem Brzezieckim, redaktorem naczelnym NEW.

Strzały ostrzegawcze

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Przegląd gruziński. W Gruzji miały miejsce przypadki zabójstw policjantów i biznesmenów. Opozycja zarzuca władzom, że to wynik amnestii Bidziny Iwaniszwilego.

Nie zaprzeczaj

Publicystyka, Najnowsze 
Ewa Polak 

Jutro obchodzona będzie setna rocznica ludobójstwa Ormian. Pojawiła się szansa na zakończenie ormiańskiej żałoby.

Kolejna dymisja

Publicystyka, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

W Gruzji doszło do kolejnej dymisji na najwyższym szczeblu – wpisuje się to w ciąg zdarzeń, który demonstruje rosnące problemy koalicji rządzącej.

NEW o Ludobójstwie Ormian

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

Polecamy materiały redaktorów NEW poświęcone setnej rocznicy Ludobójstwa Ormian.

Ryga: z tarczą czy na tarczy?

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Przegląd gruziński. Gruzini mają nadzieję, że na zbliżającym się szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze zniesione zostaną dla nich wizy do Unii Europejskiej.

Powstała pierwsza biografia Tadeusza Mazowieckiego

Najnowsze 
 

"Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera" - taki tytuł nosi wydana niedawno biografia pierwszego niekomunistycznego szefa polskiego rządu po 1989 r. "To książka sprawiedliwa, ciekawa i niezakłamana" - mówił w środę red. naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.

Bieżący numer:

Czerwona strzała

 
Daniel Olbrychski, Grzegorz Nurek 

Z aktorem Danielem Olbrychskim rozmawia Grzegorz Nurek

Jeśli na banię, to na Ukrainę

 
Ziemowit Szczerek 

Kiedy piję wino w Gruzji, chcą mnie zamordować; litewskie balsamy za szybko odbierają rozum, mołdawski koniak pije się z cytryną, a rosyjska wódka – nic specjalnego. Za to ukraińskie specjały – cudo!

Byle nie było wojny

Kronika i Komentarze 
Katarzyna Jarzyńska 

Udział rosyjskich żołnierzy w ukraińskim konflikcie jest w Rosji tematem tabu, pogrzeby ofiar odbywają się potajemnie, a liczby poległych się nie ujawnia. Czy gdyby padł oficjalny rozkaz: „Na front!”, rosyjscy obywatele byliby posłuszni?

Polecamy:

Wspomnienia Surowcowej

Polecamy 
NEW 

NEW zaprasza na prapremierę spektaklu Wspomnienia na podstawie zapisków Nadiji Surowcowej: 28 kwietnia o 19.30, Warszawa, Teatr Polski.

Spotkanie z Andrzejem Brzezieckim

Polecamy 
NEW 

Zapraszamy 25 kwietnia (sobota) na godz. 13.00 do Białegostoku na spotkanie z Andrzejem Brzezieckim – redaktorem naczelnym NEW, współautorem m.in. książki Łukaszenka. Niedoszły car Rosji oraz autorem wydanej niedawno pozycji Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera.

Na końcu języka: premiera

Polecamy 
NEW 

Zapraszamy 24 kwietnia (piątek) na godz. 16.00 do Białegostoku na premierę książki Na końcu języka (NEW objęła pozycję patronatem). W spotkaniu wezmą udział autorzy książki: Andrzej Pisowicz, Kornelia Mazurczyk oraz Zbigniew Rokita (redaktor NEW).