Archiwum Aktualny numer

Get Adobe Flash player


Najnowsze:

Rosja 2.0

Publicystyka, Najnowsze 
Tomasz Zawisko 

Kreml przejął najpopularniejszy w Rosji i na Ukrainie serwis społecznościowy w VKontakte – oznacza to dostęp do danych osobowych i rozmów ponad 100 milionów osób.

Rozlicz e-pit z NEW!

Najnowsze 
 

Rozlicz e-pit z NEW! Pobierz darmowy program do rozliczenia podatku za darmo. Program umożliwia przekazanie 1% wydawcy naszego pisma, Kolegium Europy Wschodniej.

 

Szpieg na dachu

Publicystyka, Najnowsze 
Anna Kuleszewicz 

Wśród osób, które w Polsce zatrzymuje się pod zarzutem szpiegostwa dużo jest obywateli Białorusi. Jednym z nich był Jurij K.

 

Stymulacja płynną wiagrą

Rozmowa, Najnowsze, Nowa Europa Wschodnia 2/2014 
Ziemowit Szczerek, Zbigniew Rokita 

Z Ziemowitem Szczerkiem, pisarzem, autorem książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian i laureatem tegorocznego Paszportu „Polityki,” rozmawia Zbigniew Rokita.

Czeczeni z Abu Gosz

Publicystyka, Najnowsze 
Sylwia Agnieszka Bilińska 

Ramzan Kadyrow odnalazł zapomnianą osadę Czeczenów w Izraelu i dał im pieniądze. Nikt jednak nie ofiaruje bez powodu 20 milionów złotych – nawet Ramzan.

Kto się bije w rosyjskie piersi

Publicystyka, Najnowsze 
Jakub Korejba 

Polemika Korejby z Wojciechowskim: Putin to produkt „made in Russia” i nie ma sensu przypisywać Zachodowi nadprzyrodzonych mocy kreowania rosyjskich przywódców.

Dyktator jak znalazł

Publicystyka, Najnowsze 
Tomasz Wojciechowski 

Czy gdyby w Rosji nie pojawił się Putin, Zachód by go nie wymyślił? Stworzony przez rosyjskiego prezydenta system z punktu widzenia zachodnich państw ma wiele plusów.

Wciąż mam nadzieję

Publicystyka, Najnowsze 
Michaił Sztekel 

O ile na Wschodzie Ukrainy wielu gotowych jest kłamać i cierpieć w zamian otrzymując putinowską stabilność, o tyle na Południu i w Centrum ludzie myślą inaczej.

Bieżący numer:

Godzina męstwa

 
Witalij Portnikow 

Nadmierna ostrożność, brak wyobraźni i konsekwencji – czy przyglądająca się dziś temu, co dzieje się na Ukrainie, Polska zapomniała już o swoich ideałach?

Przyślijcie cukierki

Historia 
Justyna Prus-Wojciechowska, Julia Kantor 

Z Julią Kantor, rosyjską historyczką i publicystką o życiu w czasach blokady Leningradu, rozmawia Justyna Prus-Wojciechowska

Europa potrzebuje Wschodu

Rozmowa 
Piotr Kępiński, Leonidas Donskis 

Z Leonidasem Donskisem, litewskim filozofem i eurodeputowanym, rozmawia Piotr Kępiński: „Nie widzę fundamentalnego sporu między Polską a Litwą”

 

Stymulacja płynną wiagrą

Rozmowa 
Ziemowit Szczerek, Zbigniew Rokita 

Z Ziemowitem Szczerkiem, pisarzem, autorem książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian i laureatem tegorocznego Paszportu „Polityki,” rozmawia Zbigniew Rokita

Polecamy:

Przekleństwa polskiej geopolityki a dzisiejsze sojusze

Polecamy 
new 

Debata na tle książki Jana Karskiego Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty, 8 maja, 18:30, Warszawa. Goście: Cimoszewicz, Kuźniar, Mull, Osica.

 

 

 

 

Konferencja kaukazologiczna

Polecamy 
NEW 

Nowa Europa Wschodnia, patron wydarzenia, zaprasza na dwudniową konferencję naukową „Węzeł Kaukaski. Współczesne problemy i wyzwania regionu”, która odbędzie się 10-11 kwietnia w Poznaniu.

Moja Rosja

Polecamy 
new 

8 kwietnia, 18.00, Kraków: „Moja Rosja” – wykład historyka, dyplomaty rezydującego wiele lat w Rosji Hieronima Grali