Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

Nagrody – to światy równoległe

Publicystyka, Recenzje, Najnowsze 
Małgorzata Nocuń 

Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz to tryumf ambitnego pisarstwa i dziennikarstwa.

Tajemnice absolutnego poparcia

Publicystyka, Najnowsze 
Paulina Niechciał, Elżbieta Olzacka 

Centralnoazjatyccy przywódcy są ogłaszani potomkami Aleksandra Macedońskiego, chcą zostać kolejnym islamskim prorokiem, nawet melony nazywa się ich imionami. Czy mogą kiedyś stracić władzę?

Kaukaski lennik Putina

Publicystyka, Najnowsze, Nowa Europa Wschodnia 5/2015 
Maciej Falkowski 

Kontrowersyjne działania Ramzana Kadyrowa mogą sugerować, że jest na tyle silny, iż wymyka się Moskwie spod kontroli, a nawet może rzucić jej w przyszłości otwarte wyzwanie  czy tak rzeczywiście jest?

Lost in translation?

Publicystyka, Najnowsze 
Aleksander Radczenko 

I mamy kolejny spór o problemy Polaków na Litwie. Ale – polskie szkolnictwo na Litwie potrzebuje wsparcia, a nie bicia piany i błędnych interpretacji.

Polska Polityka Wschodnia

Najnowsze 
 

NEW, patron medialny wydarzenia, zaprasza na konferencję Polska Polityka Wschodnia: Wrocław, 8-10 października. Na PPW co roku goszczą czołowi eksperci.

Nowy front Rosji

Publicystyka, Najnowsze 
Zbigniew Rokita 

Rosyjska Rada Federacji wyraziła dziś jednogłośnie zgodę na użycie sił zbrojnych poza terytorium kraju: w Syrii. Ostatni raz taką decyzję podjęto kilkanaście miesięcy temu, chodziło o atak na Ukrainie.

Oferta dla USA

Publicystyka, Najnowsze 
Zbigniew Rokita 

W Nowym Jorku po raz kolejny Ukraina zeszła na drugi plan. Szkoda też, że niewiele mówił o niej w swoim przemówieniu Andrzej Duda – a przynajmniej nie nazywał rzeczy po imieniu.

Nie będzie nowego początku

Publicystyka, Najnowsze 
Eugeniusz Smolar 

Na agresywną retorykę stać publicystów, a nie odpowiedzialnych polityków. Utrzymanie takiego podejścia, choćby wobec Niemiec, doprowadzi do utraty wpływów, które Polska zdobyła w minionych latach. Ogłaszanie apriorycznych warunków przyszłych dobrych stosunków jest głupstwem.

Bieżący numer:

Kaukaski lennik Putina

 
 

Kontrowersyjne działania Ramzana Kadyrowa mogą sugerować, że jest na tyle silny, iż wymyka się Moskwie spod kontroli, a nawet może rzucić jej w przyszłości otwarte wyzwanie – czy tak rzeczywiście jest?

Polecamy:

Wykład: Russia’s Arsenal of Subversion in Its Neighborhood

Polecamy 
 

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na wykład Janusza Bugajskiego „Russia’s Arsenal of Subversion in Its Neighborhood”: 12 października, 16.00, Uniwersytet Warszawski.

Debata: Pomoc po polsku

Polecamy 
 

„Nowa Europa Wschodnia”, „Tygodnik Powszechny” i Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Tygodnik Powszechny zapraszają na spotkanie „Pomoc po polsku. Od piasków Sudanu do stepów Tadżykistanu”: czwartek (1 października), 18.00, Kraków (De Revolutionibus, Bracka 14).

Ani brat, ani wielki

Polecamy 
 

7 października we Wrocławiu odbędzie się konferencja: „Ani brat, ani wielki – Rosja w dyskursie publicznym w Polsce i Czechach”.