Archiwum Aktualny numer

Get Adobe Flash player


Najnowsze:

Dyskusja z Tomaszem Stryjkiem

Publicystyka, Najnowsze 
NEW 

Krakowska dyskusja z Tomaszem Stryjkiem: „Ukraina, rewolucja, wojna i Europa”. 28 październik (wtorek), godz. 18.00, Księgarnia Pod Globusem (Kraków, Długa 1).

Dwa lata marzeń

Publicystyka, Przeglądy, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Przegląd gruziński. Sąd zatwierdził konfiskatę majątku Micheila Saakaszwilego i jego rodziny (chodzi m.in. o dwa hektary winnic, wiejski dom, mieszkania w Tbilisi i stary samochód). Saakaszwili przebywa w Nowym Jorku.

Niech ktoś nas uzna!

Recenzje, Najnowsze 
Zbigniew Rokita 

Abchazowie zrobili wszystko, aby uznał ich świat. Tak długo jednak, jak ten nie zlituje się nad nimi, będą żyli w dekoracjach niepodległości. O ich staraniach opowiada film dokumentalny Efekt domina.

Sprawy Stanisława Sz. ciąg dalszy

Publicystyka, Najnowsze 
NEW 

Redaktor naczelny „NEW” w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” o podejrzanym o szpiegostwo na rzecz Rosji Stanisławie Sz.

Pełzająca aneksja

Publicystyka, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Ostateczne oderwanie Suchumi od Tbilisi w najbliższych tygodniach stanie się faktem. Gruzja nie ma narządzi a Zachód politycznej woli, żeby powstrzymać przed tym krokiem Rosję.

„Wprost” mija się z prawdą

Publicystyka, Najnowsze 
NEW, KEW 

Informacja zamieszczona w najnowszym numerze tygodnika „Wprost” jest nieprawdziwa: Pan Stanisław Sz. nigdy nie był ekspertem Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Stanisław Sz. a „Nowa Europa Wschodnia”

Publicystyka, Najnowsze 
 

W związku z pojawiającymi się w mediach odniesieniami do współpracy podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji Stanisława Sz. z redakcją „Nowej Europy Wschodniej” pragniemy podkreślić kilka faktów.

Amnestia dla Donbasu – pokój czy sprawiedliwość?

Publicystyka, Najnowsze 
Tomasz Lachowski 

Decyzja Poroszenki o wyciągnięciu ręki do „zwykłych” walczących po stronie prorosyjskich rebeliantów jest posunięciem optymalnym. Wszystkich osądzić nie sposób. Więcej – nie istnieje taka potrzeba.

Bieżący numer:

Albo „my”, albo „oni”

Publicystyka i Analizy 
Ołeksij Maciuka 

Jak Donbas po 1991 roku postrzegał siebie, a jak postrzegał resztę kraju?

Kłamstwo pomaga

 
Martin Pollack 

Wielu Europejczyków ma problemy z uznaniem Ukrainy za suwerenny europejski kraj, z własną kulturą, językiem i historią. Znana austriacka dziennikarka przyznała, że – choć przykro jej o tym mówić – dla niej Ukraina nie jest niezależnym państwem.

Polecamy:

Prometeizm po 1 września 1939 r.

Polecamy 
NEW 

„Nowa Europa Wschodnia” zaprasza na międzynarodową Konferencję PrometejskąPrometeizm po 1 września 1939 r.”: odbędzie się ona w dniach 26-28 października w Sali Balowej Pałacu Potockich Uniwersytetu Warszawskiego.

Art Meetings

Polecamy 
Art Meetings 

IV edycja polskiego festiwalu na Ukrainie Art Meetings  już niebawem: 7-15 listopada, Kijów i Lwów. Patronem imprezy jest „Nowa Europa Wschodnia”

 

Bulbamovie 2014

Polecamy 
Bulbamovie 2014 

IV Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego „Bulbamovie 2014”: 24-26 października, Kino Muranów (ul. Gen. Andersa 5). Wstęp wolny.