Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

Odszedł Jerzy Bahr – przyjaciel „Nowej Europy Wschodniej”

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

Odszedł Jerzy Bahr – przyjaciel „Nowej Europy Wschodniej”, członek Rady Kolegium Europy Wschodniej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ambasador w Moskwie, Kijowie, Wilnie i Aszchabadzie.

Miasto Krzyżaków i Azerów

Rozmowa, Najnowsze 
Jerzy Bahr, Grzegorz Nurek 

Przypominamy rozmowę z Jerzym Bahrem, byłym ambasadorem RP w Moskwie i przyjacielem „Nowej Europy Wschodniej”, który odszedł 25 lipca. Rozmowa ukazała się na łamach „Nowej Europy Wschodniej”.

Wołyń – sprawa lokalna

Publicystyka, Najnowsze 
Roman Kabaczij 

Hasło „Wy Ukraińcy nas mordowaliście” nigdy na Ukrainie nie zostanie przyjęte, jako w pełni odpowiadające prawdzie. Zbyt niewielki odsetek Ukraińców może powiedzieć, że coś łączy ich z tragedią na Wołyniu.

Bomba z opóźnionym zapłonem

Publicystyka, Najnowsze 
Paweł Zalewski 

Na mocy uchwały polski Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego ukraińscy nacjonaliści dokonali na polskich obywatelach. Szacunek, jakim na Ukrainie cieszy się UPA, wynika z jej działalności antysowieckiej i walki o niepodległość Ukrainy. Przy zmianie okoliczności może on jednak nabrać wymiaru antypolskiego.

Dobry terrorysta

Publicystyka, Najnowsze 
Ewa Polak 

Poparcie dla politycznych ekstremistów, którzy okupują posterunek policji w Erywaniu i zabili funkcjonariusza, rośnie w Armenii wśród prozachodnich liberałów. Międzynarodowa społeczność powinna dać do zrozumienia, że w demokracjach nie ma miejsca na rozwiązywanie sporów siłą.

Paweł Szeremiet – „Wojownik światła”

Publicystyka, Najnowsze 
Bohdana Kostiuk (z Kijowa) 

Dziś w Kijowie w wyniku wybuchu podłożonej w samochodzie bomby zginął dziennikarz Paweł Szeremiet. Wielu komentatorów mówi o morderstwie, wielu wskazuje też na rosyjski ślad.

In memoriam Dżahangir Sołtanow (1958-2016)

Publicystyka, Najnowsze, Reportaż 
Wojciech Górecki, Katarzyna Rawska-Górecka 

Poznaliśmy go wiosną 2004 roku. Do Ambasady RP w Baku przyszedł list z Zakatałów w północno-zachodnim Azerbejdżanie. „Masz na myśli tego erudytę, który sypał Dostojewskim i Lermontowem i mówił najładniejszą ruszczyzną, jaką słyszałem na Kaukazie!?” – upewniał się w jeden z moich przyjaciół, gdy otrzymał smutną informację.

Tymoszenko atakuje

Publicystyka, Najnowsze 
Jewhen Magda 

Tymoszenko i jej partia prowadzą w rankingach poparcia. Dziś „Lady J.” musi skomplikować sytuację do tego stopnia, aby jesienią doszło do politycznego kryzysu i – przyśpieszonych wyborów.

Bieżący numer:

Endek na Wschodzie

 
Adam Balcer 

W Polsce drugą młodość przeżywa obecnie myśl endecka i jej radykalniejsze odmiany. Apologetyczny stosunek dużej części Polaków do tej tradycji może bardzo poważnie utrudnić prowadzenie polskiej polityki wobec wschodnich sąsiadów.

Smok patrzy na niedźwiedzia

 
Michał Lubina 

Chińczycy nie ufają Moskwie i traktują ją jako skład surowców. Jednocześnie rozumieją jej działania i chcą utrzymywać z nią dobre relacje. Chińskie spojrzeniena Rosję jest pozbawione tylko jednego: złudzeń.

Putin to anarchista

 
Aleksiej Czadajew, Kuba Benedyczak 

„W 2011 roku Putin naprawdę chciał odejść. Jako premier większość czasu spędzał w Soczi, włączał się rzadko. W tym czasie wokół Miedwiediewa zebrali się oligarchowie – głównie dagestańscy” – Z Aleksiejem Czadajewem, rosyjskim politechnologiem, filozofem i byłym ideologiem Jednej Rosji, rozmawia Kuba Benedyczak.

Polecamy:

Odszedł Jerzy Bahr – przyjaciel „Nowej Europy Wschodniej”

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

Odszedł Jerzy Bahr – przyjaciel „Nowej Europy Wschodniej”, członek Rady Kolegium Europy Wschodniej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ambasador w Moskwie, Kijowie, Wilnie i Aszchabadzie.

Białowieża: 25 lat później

Polecamy, Najnowsze 
 

„Nowa Europa Wschodnia”, patron wydarzenia, zaprasza na kolejną edycję Warsaw East European Conference – konferencję poświęconą krajom b. bloku wschodniego: 18-21 lipca, Warszawa (Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, Stara Biblioteka). Wśród gości tegorocznej edycji będą: Micheil Saakaszwili, Wiktor Juszczenko, Leonid Krawczuk, Wladislaw Inoziemcew.

Festiwal Folkowisko

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

Trzy sceny, dziesiątki koncertów i warsztatów, rajdy, dyskusje i opowieści na szóstym Festiwalu Folkowisko: 7-10 lipca, Gorajec. NEW po raz kolejny objął Festiwal patronatem medialnym.