Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

Strzały na Ukrainie

Publicystyka, Najnowsze 
Paweł Kost 

Na początku maja w Kijowie doszło do głośnego zabójstwa, które wywołało dyskusję o wzrastającym poziomie przestępczości nad Dnieprem. Napływające dane należy jednak odpowiednio interpretować.  

Dyskusja – Rosyjska propaganda: dzieło sztuki czy przypadku?

Najnowsze 
NEW 

Zapraszamy na dyskusję Rosyjska propaganda: dzieło sztuki czy przypadku?: 26 maja (wtorek), 18.00 na Rynku we Wrocławiu (księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2). Udział wezmą: Rafał Czachor, Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki i Zbigniew Rokita. Prowadzenie: Maciej Makulski (RODM).

Papier toaletowy, Rosjo!

Rozmowa, Najnowsze, Nowa Europa Wschodnia 3-4/2015 
Jurij Felsztyński, Kuba Benedyczak 

„Do marca 2014 roku tłumaczyłem opozycjonistom, że putinowski reżim jest nie do pokonania.Teraz jednak sądzę, że jeśli dojdzie do wielkiej wojny, to ten system upadnie”: z Jurijem Felsztyńskim rozmawia Kuba Benedyczak.

Rosyjskie społeczeństwo nie istnieje

Rozmowa, Najnowsze 
Kuba Benedyczak, Igor Kocziotkow 

Z Igorem Kocziotkinem, szefem rosyjskiej sieci LGBT i historykiem rozmawia Kuba Benedyczak.

Czas na nową siłę?

Publicystyka, Najnowsze 
Wojciech Wojtasiewicz 

Nastroje w Gruzji ulegają zmianie: już co trzeci Gruzin chce wstąpienia do Unii Eurazjatyckiej, integralność terytorialna ustępuje miejsca innym problemom, a zaufanie do instytucji publicznych drastycznie spada.

O wyższości postu nad karnawałem

Publicystyka, Najnowsze 
Piotr Andrusieczko, Piotr Pogorzelski 

Ukraina oddala się od Rosji i ucieka od Ruskiego Miru: w tym roku po raz pierwszy nie świętowano tam zakończenia wielkiej wojny ojczyźnianej, a obchodzono koniec II wojny światowej.

Powolne dryfowanie

Publicystyka, Najnowsze 
Aneta Strzemżalska 

Wydaje się, że mający dość wysłuchiwania zachodniej krytyki Azerbejdżanie, na dobre odwrócili się od Zachodu. Teraz integrują się głównie z północnym sąsiadem – Rosją.

Konferencja: wojna na Ukrainie, a bezpieczeństwo w Europie

Najnowsze 
 

NEW, patron wydarzenia, zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową „Konsekwencje konfliktu zbrojnego na Ukrainie dla bezpieczeństwa europejskiego w XXI wieku”: 28-29 maja, Warszawa.

Bieżący numer:

Ojciec całe życie chciał tam dotrzeć

 
 

Z Izabellą Sariusz-Skąpską, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, rozmawiają Małgorzata Nocuń i Michał Gwiżdż: „Smoleńsk zawłaszczył Katyń. Obchodziliśmy siedemdziesiątą piątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a ja musiałam wszystkim tłumaczyć, że to nie była tylko piąta rocznica Smoleńska”.

Papier toaletowy, Rosjo!

 
 

„Do marca 2014 roku tłumaczyłem opozycjonistom, na przykład Kasparowowi, że putinowski reżim jest nie do pokonania.Teraz jednak sądzę, że jeśli dojdzie do wielkiej wojny, to ten system upadnie”: z Jurijem Felsztyńskim rozmawia Kuba Benedyczak.

Polecamy:

Księga zapomnienia: premiera

Polecamy 
NEW 

Wasyl Słapczuk w książce Księga zapomnienia podejmuje po trzydziestu latach od zakończenia wojny w Afganistanie próbę rozrachunku. Jego powieść jest pozbawiona opisów walk i heroizmu. NEW objął książkę patronatem.

Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” 2015

Polecamy 
NEW 

NEW, patron wydarzenia, zaprasza na Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” 2015. W dniach 14-29 maja w Poznaniu i okolicach odbędzie się szereg inicjatyw poświęconych Ukrainie: koncerty, projekcje filmowe, debaty, warsztaty i wiele innych.

8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”

Polecamy 
NEW 

21-28 maja w Moskwie odbędzie się 8. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Repliki w kilkunastu rosyjskich miastach potrwają do końca października 2015 roku. NEW jest patronem wydarzenia.