Archiwum Aktualny numer

Get Adobe Flash player


Najnowsze:

Dzień w liczbach

Publicystyka, Najnowsze 
Zbigniew Rokita 

2500 – tyle hrywien kosztowała dziś usługa wywiezienia jednej osoby z Doniecka
1500 – tyle flag Charkowskiej Republiki Ludowej miano zamówić w Charkowie

Sami sobie śpijcie!

Publicystyka, Najnowsze 
FED 

To jeden z bardzo nielicznych polskich projektów rozwojowych w Azji Środkowej. Przekonajcie się, w jaki sposób z przeciwnościami losu radzą sobie kobiety w Tadżykistanie!

Nowe rozdanie wyborcze

Publicystyka, Najnowsze 
Piotr Bajor 

Za dwa miesiące na Ukrainie powinny odbyć się przyśpieszone wybory parlamentarne. Wygra je najprawdopodobniej partia Poroszenki.

Polacy za burtą

Publicystyka, Najnowsze 
Antoni Radczenko 

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie odchodzi z litewskiego rządu i przechodzi do opozycji.

Do czterech razy sztuka

Publicystyka, Najnowsze 
Elżbieta Kustra-Pirweli 

Według wstępnych danych w wyborach prezydenckich w Abchazji zwyciężył Raul Chadżimba: zwolennik większego zbliżenia z Moskwą i dołączenia do Unii Celnej.

 

Trudny Dzień Niepodległości

Publicystyka, Najnowsze 
Piotr Bajor 

Mimo trwających walk na wschodzie, na Ukrainie zorganizowano uroczyste obchody Dnia Niepodległości. Czy do nich dojdzie, nie było oczywiste – pojawiały się mocne argumenty za i przeciw.

 

Wolność nie jest dana raz na zawsze

Publicystyka, Najnowsze 
Andrzej Szeptycki 
24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła deklarację niezależności, którą później zatwierdzono w referendum. Za opuszczeniem ZSRR zagłosowały wszystkie regiony, w tym Krym i Donbas.

Gospodarska wizyta

Publicystyka, Najnowsze 
Piotr Bajor 

Rozwój sytuacji na Krymie i wywiązywanie się Rosji z ambitnych deklaracji są dokładnie śledzone przez kolejne separatystyczne regiony, które mają ambicje przyłączyć się do Federacji Rosyjskiej.

Bieżący numer:

Zaciskanie pasa

Rozmowa 
Piotr Pogorzelski, Ołeksandr Żołud 

Z Ołeksandrem Żołudem, ukraińskim analitykiem życia gospodarczego, rozmawia Piotr Pogorzelski

Pogardzani

Reportaż 
Paweł Pieniążek 

Donbas: część z mieszkających tu ludzi czuje się Ukraińcami, część Rosjanami, część uważa, że jest niczyja – porzucona przez Ukrainę i Rosję. Moskwa to wykorzystuje.

Smoleński agnostyk

Kronika i Komentarze 
Nowak, Nocuń, Rokita 

Nowak: Wraz z objęciem rządów przez Donalda Tuska zaczęliśmy udawać, że Władimir Putin jest mniej więcej normalnym partnerem, z którym można rozmawiać jak z cywilizowanym człowiekiem

Wojna i pój pokoju

Reportaż 
Kaja Puto 

Krajobraz upstrzony dobudówkami nie przypomina niczego, co pojmowalne dla zachodnioeuropejskich nawyków architektonicznych. Kojarzy się z wielkim pulpitem wypełnionym wyskakującymi okienkami albo trójwymiarowym zapisem złudzenia optycznego.

Polecamy:

Jedna ręka nie klaszcze

Polecamy 
 

Zapraszamy na spotkanie z Václavem Burianem, znawcą literatury czeskiej i polskiej, tłumaczem, poetą, krytykiem literackim, dziennikarzem, eseistą, publicystą i wydawcą. Rozmowę poprowadzi Zbigniew Rokita, redaktor „Nowej Europy Wschodniej”. Spotkanie odbędzie się w piątek 29 sierpnia, o godzinie 18:00 we Wrocławiu.

Nowości wydawnicze

Polecamy 
NEW 

Niebawem ukażą się książki Cztery zachodnie staruchy. Reoprtaż o duchach i szamanach  oraz Pestki winorośli i trzy jabłka. Reportaże z podróży do Gruzji i Armenii – serdecznie polecamy

Zgrani z Ukrainą

Polecamy 
new 

Muzyczny festiwal polsko-ukraińskiej solidarności „Zgrani z Ukrainą” odbył się 27 czerwca w Centrum Stocznia Gdańsk. Organizatorem był portal EastWest, festiwal wspierał Obolon Polska.