Ta strona używa ciasteczek, dowiedz się więcejOK
Archiwum Aktualny numer

Najnowsze:

Spotkanie wokół książki „Armenia. Karawany śmierci”

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

NEW zaprasza na spotkanie z autorami książki Armenia. Karawany śmierci Andrzejem Brzezieckim i Małgorzatą Nocuń: sobota (25 czerwca), godz. 15.00, Kraków (Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18).

Śmierć na wiele sposobów

Publicystyka, Najnowsze 
Paweł Kost 

Sytuacja w ukraińskiej armii na Donbasie jest coraz lepsza, ale wciąż trzeba mierzyć się z wieloma patologiami. Od początku wojny z przyczyn innych niż działania wojenne śmierć poniosło prawie 1300 ukraińskich żołnierzy.

Z cyklu: Pod dobrym Znakiem

Recenzje, Najnowsze 
Małgorzata Nocuń 

Czy rośliny powinny mieć prawa? Ile jeszcze czasu potrzebują Polacy, by wyznać swoje winy wobec Żydów oraz odbyć pokutę? Jak w Polsce funkcjonowała pamięć o pogromie kieleckim? Te i innne pytania stawiają autorzy najnowszego numeru miesięcznika „Znak”.

W Europie na pół etatu

Publicystyka, Najnowsze 
Antoni Radczenko 

Litewscy politycy często stawiają model skandynawski jako wzór do naśladowania. Niestety, deklaracje polityczne nijak się mają do rzeczywistości. Dowodem była tegoroczna Parada Równości, która miała miejsce kilka dni temu.

Putin patrzy na Brexit

Rozmowa, Najnowsze 
Marcin Kaczmarski, Zbigniew Rokita 

Jedni twierdzą, że pozostanie nieskorej do integracji Wielkiej Brytanii w słabnącej Unii Europejskiej będzie na rękę Moskwie. Inni – że Kreml tylko czeka na rozczłonkowanie UE. Czy Rosja chce Brexitu? – z dr. Marcinem Kaczmarskim z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Zbigniew Rokita.

Ukrainizacja z krainy czarów

Publicystyka, Najnowsze 
Viktoriia Zhuhan 

W wielu sferach na Ukrainie po rewolucji godności dokonuje się nie ukrainizacja, a rusyfikacja. Książki, prasa, muzyka – tu wciąż dominuje język rosyjski. Władze starają się z tym walczyć.

Rosyjski głos w ukraińskim domu

Publicystyka, Najnowsze 
Andrzej Szeptycki 

Ukraiński parlament poprosił Patriarchę Konstantynopola o uniezależnienie ukraińskiego prawosławia od Moskwy i przyznanie mu autokefalii. Jeden z głównych Kościołów na Ukrainie wciąż jest bowiem zależny od bliskiego Kremlowi Patriarchy Cyryla.

Mołdawia na zakręcie

Publicystyka, Najnowsze 
Kinga Jaromin 

Na fali trwających od ponad roku protestów antyrządowych mołdawska scena polityczna uległa zmianie. Od pewnego czasu zmieniają się też nastroje: więcej Mołdawian chce wstąpienia do Unii Eurazjatyckiej niż do Unii Europejskiej.

Bieżący numer:

Endek na Wschodzie

 
Adam Balcer 

W Polsce drugą młodość przeżywa obecnie myśl endecka i jej radykalniejsze odmiany. Apologetyczny stosunek dużej części Polaków do tej tradycji może bardzo poważnie utrudnić prowadzenie polskiej polityki wobec wschodnich sąsiadów.

Smok patrzy na niedźwiedzia

 
Michał Lubina 

Chińczycy nie ufają Moskwie i traktują ją jako skład surowców. Jednocześnie rozumieją jej działania i chcą utrzymywać z nią dobre relacje. Chińskie spojrzeniena Rosję jest pozbawione tylko jednego: złudzeń.

Putin to anarchista

 
Aleksiej Czadajew, Kuba Benedyczak 

„W 2011 roku Putin naprawdę chciał odejść. Jako premier większość czasu spędzał w Soczi, włączał się rzadko. W tym czasie wokół Miedwiediewa zebrali się oligarchowie – głównie dagestańscy” – Z Aleksiejem Czadajewem, rosyjskim politechnologiem, filozofem i byłym ideologiem Jednej Rosji, rozmawia Kuba Benedyczak.

Polecamy:

Spotkanie wokół książki „Armenia. Karawany śmierci”

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

NEW zaprasza na spotkanie z autorami książki Armenia. Karawany śmierci Andrzejem Brzezieckim i Małgorzatą Nocuń: sobota (25 czerwca), godz. 15.00, Kraków (Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18).

„Armenia. Karawany śmierci”: spotkanie autorskie w Gdyni

Polecamy 
NEW 

NEW zaprasza na spotkanie z Andrzejem Brzezieckim i Małgorzatą Nocuń wokół książki „Armenia. Karawany śmierci” (Wydawnictwo Czarne): 16 czerwca, 16.00, Gdynia (Muzeum Emigracji, ul. Polska 1).

Festiwal Folkowisko

Polecamy, Najnowsze 
NEW 

Trzy sceny, dziesiątki koncertów i warsztatów, rajdy, dyskusje i opowieści na szóstym Festiwalu Folkowisko: 7-10 lipca, Gorajec. NEW po raz kolejny objął Festiwal patronatem medialnym.