Nowa Europa Wschodnia (logo/link)
Transatlantyk / 17.12.2020
Jarosław Kociszewski

Krytyczne i twórcze myślenie jest bronią. Chroni ludzi i społeczeństwa przed dezinformacją

Pruski system edukacji stworzono z myślą o masowej armii żołnierzy karnie wykonujących rozkazy. W dobie wojny informacyjnej to za mało. Teraz potrzebne jest myślenie twórcze i kreatywne. Przemek Staroń uważa, że nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, żeby się tego uczyć. Trzeba też zaufać nauce, jako gwarantowi rzetelności i wiarygodności.
Foto tytułowe
(Shutterstock)


Dzieci należy uczyć krytycznego myślenia od najmłodszych lat i robić to tak długo, jak się tylko da, a  szkoła powinna odpowiadać za uodpornienie dzieci na dezinformację. Pomóc mógłbym w tym przedmiot dający odpowiednie narzędzia, lecz twórcze i krytyczne myślenie powinno być częścią każdego przedmiotu. "Dobra edukacja jest opłacalna dla każdego" - podkreśla Staroń.

Edukacja, myślenie krytyczne czy nauka nie kłóci się z emocjami, które są częścią kreatywności. Te wszystkie elementy są i muszą być ze sobą powiązane. Warto przy tym pamiętać o roli świata nauki i obowiązujących w nim zasadach, które czynią z niego jedyne źródło wiarygodnych informacji. Naukowcy, dzięki swojej rzetelności wpisanej w wykonywaną przez nich pracę, dają odpowiedzi na dezinformację i pomagają ustrzec się przed manipulacjami.

Przemek Staroń - nauczyciel i wykładowca. Nauczyciel Roku 2018. Jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. Autor książki Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem.

Cała seria podcastów Wojna informacyjna



Podcast został zrealizowany ze wsparciem Departamentu Dyplomacji Publicznej NATO





Cykl podcastów jest realizowany we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa i Rozwoju "Stratpoints"